Gryzonie hodowlane to zwierzęta stałocieplne, które pokryte są owłosioną skórą. Gatunki małych i średnich gryzoni można hodować w domu. W większości są to zwierzęta przyjaźnie ustosunkowane do człowieka i dają się oswoić.
Gryzonie hodowlane niejednokrotnie podobnie zachowują się do człowieka. Czasem okazują one agresje, złość czy niepokój, a innym razem są potulne i łagodne. Przede wszystkim wyrażają wdzięczność za opiekę i sprawiedliwe traktowanie.
Gatunki gryzoni hodowlanych
Gryzonie to najliczniejszy rząd ssaków. Do najczęściej hodowanych należą:
- Chomik
- piestruszka stepowa,
- kawia domowa,
- szynszyla mała,
- mysz laboratoryjna,
- suwak egipski,
- kolcomysz skalna,
- szczur laboratoryjny,
- koszatniczka pospolita,
- myszoskoczek mongolski,
- sosnowiórka czerwona,
- nieświszczuk czarnoogonowy,
- bawełniak szczeciniasty,
- susłogon preriowy,
- pędzlogon zwinny,
- burunduk syberyjski.
Chomik to mały gryzoń z rodziny chomikowatych. Najczęściej hodowane są: chomicznik dżungarski i malutki, chomiczek syryjski i chomiczak pręgowany. Klatka dla tych gryzoni powinna być odpowiednio duża i piętrowa oraz wyposażona w akcesoria. Chomiki nie żyją długo w granicach 2 – 3 lat.
Piestruszka stepowa to mały gryzoń z rodziny chomikowatych, który jest stworzeniem roślinożerny. Zwierzątko to łatwo można oswoić. Piestruszka jest ssakiem stadnym, dlatego najlepiej hodować dwa albo trzy osobniki. Długość ich życia wynosi około trzech lat. Najlepiej trzymać je w akwariach lub terrariach o wymiarach: 80x40x35 cm.
Kawia domowa to inaczej świnka morska, która jest małym zwierzęciem, ale większym od chomika. Jest ona aktywna w ciągu dnia i nocy. W wyniku prac hodowlanych istnieją różne odmiany kawii domowej. Różnią się między sobą umaszczeniem i długością włosa. Należy trzymać te ssaki w niewysokich klatkach, najlepiej po dwie czy trzy sztuki.
Szynszyla mała jest średniej wielkości gryzoniem z rodziny szynszylowatych. Dorosły osobnik waży w granicach 0,5 – 1 kg. Jest to zwierzątko niezwykle aktywne, prowadzące nocny tryb życia. Należy trzymać je w dużych klatkach lub wolierach. Oswojone osobniki można wypuszczać z klatki na teren mieszkania. Uwielbiają piaskowe kąpiele. Żyją około 15 lat.
Mysz laboratoryjna jest to malutki gryzoń z rodziny myszowatych, występuje na wszystkich kontynentach. Jest to zwierzątko wszystkożerne i niegromadzące zapasów. Myszy porozumiewają się pomiędzy sobą za pomocą ultradźwięków. Potrafią dobrze pływać, ale unikają wody. Myszy powinny być umieszczone w piętrowych klatkach lub terrariach.
Suwak egipski to mały gryzoń z rodziny myszowatych. Ssaki te można trzymać w klatce lub terrarium. Najlepiej hodować parkę lub trzy osobniki, tzn. jednego samca i dwie samiczki. Szybko można te zwierzątko oswoić. Długość życia suwaka egipskiego w warunkach domowych wynosi ok. 5 lat.
Kolcomysz skalna jest malutkim gryzoniem z rodziny myszowatych, który często nazywany jest egipską albo kairską myszą kolczastą. Jest to wszystkożerne, bystre i bardzo ruchliwe zwierzątko, którego włosy na grzbiecie są kolczaste. Ssak ten prowadzi nocny tryb życia. Kolcomysz skalną łatwo można oswoić. W terrarium dla kolcomysz skalnej powinno być zamontowane źródło ciepła.
Szczur laboratoryjny jest małym gryzoniem z rodziny myszowatych. Jako zwierzątko stadne źle znosi samotność. Szczury hodowane są przeważnie w stabilnych klatkach lub terrariach. Szczur jest inteligentnym i odważnym ssakiem. Drogą selekcji szczur laboratoryjny jest uległy i nieagresywny. Szczur w domu może żyć ok. 5 lat.
Koszatniczka pospolita jest to mały gryzoń z rodziny koszatniczkowatych. W klatce powinny być trzymane minimum dwie lub trzy sztuki. Dla rodziny koszatniczek należy przygotować wolierę. Koszatniczek nie wolno chwytać za ogon, ponieważ będąc w stresie mogą go odrzucić. Ogon koszatniczki w przeciwieństwie do ogona jaszczurki nigdy nie odrasta. Najlepiej sprawdza się klatka piętrowa. Koszatniczka pospolita uwielbia kąpiel w piasku.
Myszoskoczek mongolski jest to mały gryzoń z rodziny myszowatych, który jest aktywny w dzień do późnych godzin wieczornych. Jest on niewiele większy od myszy. Myszoskoczki są przyjazne dla otoczenia i lubią wspinaczki, dlatego pożądana jest dla nich wysoka klatka. Podobnie jak koszatniczki lubią zażywać piaskowej kąpieli. Długość ich życia wynosi od trzech do czterech lat.
Sosnowiórka czerwona to nieduży gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Najlepiej trzymać to zwierzątko w wolierze lub klatce o wymiarze: 80x50x100 cm. Oswajać należy tylko maluchy, które z czasem będą darzyły swojego opiekuna zaufaniem. Sosnowiórki żyją od 5 do 10 lat.
Nieświszczuk czarnoogonowy, którego nazywają również pieskiem preriowym, jest średniej wielkości gryzoniem z rodziny wiewiórkowatych. Waga jego wynosi około 1 kg. Wiedzie dzienny tryb życia i nie zapada w sen zimowy. Dla jednej pary woliera powinna mieć wymiary 2x2x 1 m. Zwierzęta te żyją w granicach 8 – 12 lat.
Lubią tarzać się w piasku i towarzystwo człowieka.
Bawełniak szczeciniasty jest małym zwierzęciem stadnym i wszystkożernym,należącym do rodziny chomikowatych. Hoduje się przeważnie dwie samiczki, albo parkę. Tylko samce należy umieszczać w klatce pojedynczo. Gryzonie te lubią się wspinać i skakać, dlatego klatka powinna być odpowiedniej wysokości.
Susłogon preriowy jest gryzoniem średniej wielkości z rodziny wiewiórkowatych. Waga jego wynosi ok. 0,5 kg. Jest to zwierzątko stadne i terytorialne. W klatce o wymiarach: 120x80x50 cm należy trzymać dwa lub trzy osobniki. Susłogona bardzo szybko można oswoić, nawet już po kilku dniach. Długość jego życia wynosi ok. 6 lat. W domu nie zapada w zimowy sen.
Pędzlogon zwinny to malutki gryzoń z rodziny popielicowatych, który jest zwierzęciem wszystkożernym. Nie powinien być trzymany w ciasnym pomieszczeniu, ponieważ jest bardzo zwinny i potrzebuje dużo ruchu. Temperatura w terrarium powinna wynosić około 25 cm. Pędzlogon zwinny jest aktywny w nocy.
Burunduk syberyjski jest małym gryzoniem z rodziny wiewiórkowatych. W niewoli zwierzątko to może żyć nawet 10 lat i hodowany jest w drewnianej lub metalowej klatce o dosyć dużych wymiarach, a także w wolierze. Należy oswajać młode osobniki, ponieważ starsze mogą opiekuna pogryźć. Gryzonie hodowlane, jak wszystkie zwierzęta wymagają odpowiedniego traktowania, bezstresowych i bezpiecznych warunków życia. Właściwie wyważona dieta i odpowiednia opieka może być wyznacznikiem szczęśliwego i zdrowego życia pupila.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie