GeoZoo » Ptak » NIEROZŁĄCZKA RUDOGŁOWA
Trzy nierozłączki rudogłowe stojące przy wodzie.

NIEROZŁĄCZKA RUDOGŁOWA

Nierozłączka rudogłowa jest gatunkiem małej wielkości ptaka egzotycznego. Należy ona do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: papugowych, rodziny: papug wschodnich, podrodziny: dam. Papugi te mogą być trzymane pojedynczo, jako ptaki do towarzystwa.

Nierozłączka rudogłowa niejednokrotnie nazywana jest śliwogłową lub nierozłączką Fischera. Potrafi zjednoczyć sobie opiekunów, którzy nawiązują z nią bliskie relacje. Ptaki te doskonale nadają się do małych mieszkań ze względu na swoje nieduże rozmiary. Opiekun powinien poświęcać im dużo czasu, żeby nie czuły się samotnie.

Zasięg występowania

Nierozłączka rudogłowa jest zwierzęciem społecznym, które realizuje się tylko w grupie. Nie musi być jednak trzymana parami. Doskonałym partnerem może być dla niej człowiek. Gatunek ten występuje na terenach Południowo – Zachodniej Afryki. Ich miejscem zamieszkania jest Tanzania i Kenia.

Najczęściej przebywają w parku Serengeti i w pobliżu Jeziora Wiktorii.

Papugi te żyją w takich samych warunkach, co nierozłączki czarnogłowe. Można je spotkać blisko rzek na sawannach, które porośnięte są niegęsto: krzewami, mimozami czy akacjami. W ostatnich czasach przebywają w małych grupkach również w lasach. Ptaki te nie są widywane powyżej 1700 m n.p.m.

Ponad dwieście lat rozmnażane są papużki nierozłączki na całym świecie.

Nierozłączka rudogłowa siedząca na dłoni opiekuna.

Charakterystyka gatunku

Nierozłączka rudogłowa jest kolorową papugą, którą łatwo można oswoić. Posiada ona dużą głowę, a krótki ogon. Ma krępej budowy ciało, którego długość wynosi około 15 cm. Waży w granicach od 43 do 58 g. Jej czerwony dziób jest u nasady trochę jaśniejszy. Papuga ta ma ciemne oczy z blado-cielistymi obwódkami.

Długość jej życia wynosi około 15 lat.

Upierzenie obu płci jest prawie identyczne. Jej głowa i szyja jest koloru rudoczerwonego. Pierś ma barwę żółtopomarańczową, natomiast pozostałe upierzenie jest zielone. W hodowli stworzono interesujące mutacje barwne. Najciekawszymi mutacjami są: żółta, niebieska, kobaltowa, fioletowa. Bardziej matowe kolory posiada samica. Są to sztucznie wyhodowane ptaki.

W środowisku naturalnym dominuje kolor zielony.

Nierozłączka rudogłowa jest wesołym i aktywnym ptakiem, ciekawym świata. Chętnie nawiązuje nowe kontakty. Wykarmione ręcznie mogą być doskonałymi towarzyszami człowieka. Jest to ptak hałaśliwy, ale swoim przyjaznym usposobieniem potrafi zjednać sobie opiekuna. 

Na świecie jest wielu pasjonatów tych ptaków i stąd rozmaite ich ubarwienie.

Ptaki te nazywane są nierozłączkami, ponieważ ptasia para może przez długi czas spędzać czas siedząc obok siebie na gałęzi. Wymieniają się wówczas czułościami i wzajemnie muskają sobie piórka. Trwały związek monogamiczny tworzy raz dobrana para.

Ptaki te należy integrować z otoczeniem i zaopatrzyć je w dużo zabawek.

Nierozłączka rudogłowa jest doskonałym ptakiem do towarzystwa. Jest to ptak inteligentny, któremu trzeba zapewnić plac zabaw. Gatunek ten polecany jest poczatkującym hodowcom, ponieważ opieka nad tymi ptakami nie wymaga obszernej wiedzy. Ponadto papugi te są doskonałymi kompanami dla dzieci. Warto pamiętać, że papugi były dawniej symbolem mądrości i obiektem kultu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top