GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Grubowarg dwubarwny
Grubowarg dwubarwny

Grubowarg dwubarwny

Reklama

Grubowarg dwubarwny to królestwo: zwierząt, typ: strunowców, gromada: promieniopłetwych. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych oraz rodzaju: Epaizeorynchos. Jest to słodkowodna ryba, która hodowana jest w domowych akwariach.

Grubowarg dwubarwny to ciekawy rybi okaz, którego można obserwować w dobrze urządzonym akwarium. Utrzymywany w odpowiednich warunkach może żyć około 15 lat. Gatunek ten nadaje się dla doświadczonych akwarystów. Nie jest to droga ryba i dostępna w sklepach akwarystycznych w cenie 8-20 zł.

Zasięg występowania

Grubowarg dwubarwny zamieszkiwał dorzecze Mae Klong, Bang Pakong i Menamu w Tajlandii. Został prawie całkowicie wytępiony. Przyczyniły się do tego liczne odłowy na potrzeby handlu akwarystycznego. Zostało też zniszczone naturalne środowisko tych ryb wskutek niszczycielskiej działalności człowieka.

Reklama

Spowodowane było to budowaniem zapór i tam na rzekach czy zatrucie wód. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody w 1996 roku uznała ten gatunek w środowisku naturalnym za całkowicie wymarły. Jednak po pewnym czasie okazało się, że grubowargi dwubarwne występują w Chao Phraya.

Charakterystyka ogólna

Grubowarg dwubarwny to śliczna ryba w dwóch kolorach. Posiada wydłużone ciało o aksamitnoczarnym ubarwieniu z czerwoną i rozwidloną płetwą ogonową. W akwarium może osiągać długość 15 cm. Płeć jest trudna do rozróżnienia, ponieważ samiec i samica są podobnie ubarwione. Samiec ma trochę mniej zaokrąglony brzuch i intensywniejsze kolory.

Reklama

Poza tym u dorosłych samców płetwy nieparzyste są nieco dłuższe, a płetwa grzbietowa tworzy wyraźny szpic. Grubowarg dwubarwny w hodowlach zasiedla dolną część zbiornika. Jest wrażliwy na poziom związków azotowych w akwarium. Ten wspaniały okaz wykazuje silny terytorializm.

Nie tylko atakuje osobników swojego gatunku, ale także inne ryby, zwłaszcza czerwono ubarwione. W akwarium ogólnym może być hodowany, ale pod warunkiem, że inne gatunki ryb będą pływały w środkowych i górnych partiach zbiornika. Jednak najlepiej trzymać go w pojedynkę.

Grubowarg dwubarwny

Rozmnażanie grubowargów

Grubowarg dwubarwny jest gatunkiem jajorodnym. Tarło poprzedzane jest tańcem godowym. Gatunek ten jest trudny do rozmnażania w domowych akwariach. Mało który akwarysta może poszczycić się potomstwem tych ryb. Rozmnażanie powinno odbywać się w zbiorniku tarliskowym o pojemności w granicach 500-1000 litrów.

Musi być w nim również zamontowany filtr torfowy. Woda powinna być miękka o temperaturze 26-28OC i pH około 6,5. W handlu dostępne są osobniki pochodzą z rozrodu przy wykorzystaniu środków hormonalnych do stymulacji tarła.

Powoduje to rozrzucenie ikry pośród roślinności w ilości około 30 ziaren. W naturze ikra składana jest przy dnie w zagłębieniu. Po dwóch dniach przychodzi na świat narybek. Gatunek ten pięknie prezentuje się w akwarium z bujną roślinnością.

Dieta grubowarga dwubarwnego

Akceptuje każdy rodzaj pożywienia, ale szczególnie pokarm roślinny. W diecie grubowargów występują: glony, które zeskrobuje z kamieni, detrytus i zooplankton. W niewoli można podawać mu pokarm żywy, taki jak: oczliki, rureczniki czy larwy komarów i ochotek. Nie pogardzi również posiłkiem suchym i mrożonym.

Podsumowując grubowarg dwubarwny to bardzo interesujący okaz. W obszernym akwarium 200 litowym najlepiej trzymać jednego osobnika. Para grubowargów potrzebuje znacznie większego zbiornika o średnicy co najmniej 1 m. Grubowarg dwubarwny na wolności jest krytycznie zagrożony wyginięciem.

Reklama
Przewijanie do góry