GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Grubowarg dwubarwny
Grubowarg dwubarwny

Grubowarg dwubarwny

Grubowarg dwubarwny to królestwo: zwierząt, typ: strunowców, gromada: promieniopłetwych. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych oraz rodzaju: Epaizeorynchos. Jest to słodkowodna ryba, która hodowana jest w domowych akwariach.

Grubowarg dwubarwny to ciekawy rybi okaz, którego można obserwować w dobrze urządzonym akwarium. Utrzymywany w odpowiednich warunkach może żyć około 15 lat. Gatunek ten nadaje się dla doświadczonych akwarystów. Nie jest to droga ryba i dostępna w sklepach akwarystycznych w cenie 8-20 zł.

Zasięg występowania

Grubowarg dwubarwny zamieszkiwał dorzecze Mae Klong, Bang Pakong i Menamu w Tajlandii. Został prawie całkowicie wytępiony. Przyczyniły się do tego liczne odłowy na potrzeby handlu akwarystycznego. Zostało też zniszczone naturalne środowisko tych ryb wskutek niszczycielskiej działalności człowieka.

Spowodowane było to budowaniem zapór i tam na rzekach czy zatrucie wód. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody w 1996 roku uznała ten gatunek w środowisku naturalnym za całkowicie wymarły. Jednak po pewnym czasie okazało się, że grubowargi dwubarwne występują w Chao Phraya.

Charakterystyka ogólna

Grubowarg dwubarwny to śliczna ryba w dwóch kolorach. Posiada wydłużone ciało o aksamitnoczarnym ubarwieniu z czerwoną i rozwidloną płetwą ogonową. W akwarium może osiągać długość 15 cm. Płeć jest trudna do rozróżnienia, ponieważ samiec i samica są podobnie ubarwione. Samiec ma trochę mniej zaokrąglony brzuch i intensywniejsze kolory.

Poza tym u dorosłych samców płetwy nieparzyste są nieco dłuższe, a płetwa grzbietowa tworzy wyraźny szpic. Grubowarg dwubarwny w hodowlach zasiedla dolną część zbiornika. Jest wrażliwy na poziom związków azotowych w akwarium. Ten wspaniały okaz wykazuje silny terytorializm.

Nie tylko atakuje osobników swojego gatunku, ale także inne ryby, zwłaszcza czerwono ubarwione. W akwarium ogólnym może być hodowany, ale pod warunkiem, że inne gatunki ryb będą pływały w środkowych i górnych partiach zbiornika. Jednak najlepiej trzymać go w pojedynkę.

Grubowarg dwubarwny

Rozmnażanie grubowargów

Grubowarg dwubarwny jest gatunkiem jajorodnym. Tarło poprzedzane jest tańcem godowym. Gatunek ten jest trudny do rozmnażania w domowych akwariach. Mało który akwarysta może poszczycić się potomstwem tych ryb. Rozmnażanie powinno odbywać się w zbiorniku tarliskowym o pojemności w granicach 500-1000 litrów.

Musi być w nim również zamontowany filtr torfowy. Woda powinna być miękka o temperaturze 26-28OC i pH około 6,5. W handlu dostępne są osobniki pochodzą z rozrodu przy wykorzystaniu środków hormonalnych do stymulacji tarła.

Powoduje to rozrzucenie ikry pośród roślinności w ilości około 30 ziaren. W naturze ikra składana jest przy dnie w zagłębieniu. Po dwóch dniach przychodzi na świat narybek. Gatunek ten pięknie prezentuje się w akwarium z bujną roślinnością.

Dieta grubowarga dwubarwnego

Akceptuje każdy rodzaj pożywienia, ale szczególnie pokarm roślinny. W diecie grubowargów występują: glony, które zeskrobuje z kamieni, detrytus i zooplankton. W niewoli można podawać mu pokarm żywy, taki jak: oczliki, rureczniki czy larwy komarów i ochotek. Nie pogardzi również posiłkiem suchym i mrożonym.

Podsumowując grubowarg dwubarwny to bardzo interesujący okaz. W obszernym akwarium 200 litowym najlepiej trzymać jednego osobnika. Para grubowargów potrzebuje znacznie większego zbiornika o średnicy co najmniej 1 m. Grubowarg dwubarwny na wolności jest krytycznie zagrożony wyginięciem.

Scroll to Top