
Sprzątanie akwarium
06/05/2021Sprzątanie akwarium jest konieczne nawet wtedy gdy rybki są prawidłowo karmione. Zbiornik z upływem czasu ulega zabrudzeniu. Konieczne jest wówczas okresowe czyszczenie z podmianą wody. Dobrze urządzone i czyste akwarium jest ozdobą mieszkania.
Sprzątanie akwarium nie jest pracochłonne i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy regularne czyszczenie zbiornika, aby rybki cieszyły się dobrym zdrowiem. W akwarium oprócz odpowiedniej diety powinny być zachowane warunki higieniczne. Należy pamiętać, że niektóre rybie okazy są łatwe w hodowli a inne bardziej wymagające.
Filtrowanie wody
Sprzątanie akwarium polega również na zainstalowaniu w zbiorniku odpowiedniego filtra, który jest najważniejszym urządzeniem. Filtr wykorzystywany jest do oczyszczania wody z gromadzących się w niej zanieczyszczeń. W ten sposób woda w zbiorniku zostaje pozbawiona zbędnych składników.
Zanieczyszczenia dzielą się na dwie grupy:
- Mechaniczne, które tworzą się w skutek najrozmaitszych nieczystości. Na przykład pływające w wodzie resztki rybiego pokarmu, odchody ryb czy gnijące fragmenty roślin zalegają w akwarium.
- Biologiczne, które powstają w wyniku naturalnych procesów życiowych ryb. W wodzie ulegają rozpuszczeniu trujące związki. Tworzą je przeważnie toksyczne substancje azotowe: azotyny, azotany i amoniak. Najbardziej niebezpieczny dla zdrowia rybek jest amoniak.
Sprzątanie akwarium polega również na dokonaniu filtracji mechanicznej i biologicznej. Ta pierwsza polega na wyeliminowaniu zanieczyszczeń mechanicznych. W celu wychwycenia zanieczyszczeń woda przepuszczana jest przez gęstą gąbkę w filtrze. Wypływająca z filtra woda odzyskuje swoją klarowność.
Do rozkładania związków azotowych niezbędne są w zbiorniku specjalne pożyteczne bakterie, które najlepiej rozwijają się w filtrze. Zjawisko to nosi nazwę filtracji biologicznej. Do ich hodowania umieszczone są w filtrze specjalne porowate wkłady o dużej powierzchni. Mają one formę ceramicznych rurek lub kuleczek.

Rodzaje filtrów
Sprzątanie akwarium to oczyszczanie wody z nieczystości.
Najczęściej w zbiorniku stosuje się trzy rodzaje filtrów:
- Wewnętrzne turbinowe, które nie są wystarczająco wydajne i szpecą akwarium. Nadają się wyłącznie do małych zbiorników i średnich do 100 l pojemności.
- Zewnętrzne kubełkowe, które są bardzo wydajne i można w nich zmieścić dużo wkładów filtracyjnych. Nie szpecą i są nieskomplikowane w instalacji i czyszczeniu. Urządzenia te doskonale oczyszczają wodę. Nadają się do średnich i dużych akwariów. Filtry te należą do kosztownych urządzeń.
- Zewnętrzne przelewowe, które są znacznie wydajniejsze od filtrów wewnętrznych turbinowych. Można w nich zainstalować dowolne wkłady filtracyjne. Nadają się do średnich i dużych akwariów.
Filtr należy dobrać do wielkości akwarium. Jego wydajność polega na ilości wody, jaką może on oczyścić w ciągu godziny. Powinien on przefiltrować zawartość zbiornika nie mniej, jak dwa razy w ciągu godziny. Na przykład do 200-litrowego akwarium będzie potrzebny model o wydajności, co najmniej 400 l/h.
Zalecana wielkość akwarium podawana jest na opakowaniach filtrów.
Wszystkie modele filtrów wymagają okresowego czyszczenia. Należy również w miarę potrzeby zużyte wkłady filtrujące wymienić na nowe. Regularnie trzeba czyścić nie tylko filtry, ale także ich pompy i komory, w których znajdują się filtry. Ich zamulenie zmniejsza wydajność nawet w przypadku niezawodnego filtra z renomowanej firmy.

Czyszczenie zbiornika
Sprzątanie akwarium jest niezbędne w utrzymaniu zdrowych rybich osobników. Nawet filtracja wody w zbiorniku nie rozwiąże wszystkich problemów. Z tego względu potrzebne jest okresowe czyszczenie akwarium wraz z podmianą wody.
Do tego celu niezbędne są dwa przyrządy:
- Odmulacz, który służy do ściągania mułu z dna zbiornika. Wystarczy tego dokonać raz w tygodniu wraz z odlaniem trochę wody. Ilość spuszczonej wody nie powinna przekroczyć 15% pojemności zbiornika. Na przykład 200 litrów wody to około 4 wiader podmienionej. Podczas podmiany wody oczyszczeniu powinien ulec również filtr wewnętrzny. Jego wkłady należy wyjąć i wypłukać w wodzie spuszczonej z akwarium. Filtr przelewowy lub kanistrowy wystarczy czyścić raz na kilka miesięcy.
- Czyścik magnetyczny jest potrzebny do usuwania glonów z wewnętrznych szyb zbiornika.
Sprzątanie akwarium nie polega tylko na jego odmuleniu. Konieczne jest także przetarcie szyb w akwarium po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Do tego celu można użyć miękkiej gąbki. Szyby od zewnątrz należy dokładnie wypolerować.
Sprzątanie akwarium jest konieczne, ponieważ z czasem ulega ono zabrudzeniu. Polega to na okresowym czyszczeniu zbiornika z podmianą wody. Najważniejszym urządzeniem technicznym w zbiorniku jest filtr, który należy dobrać do jego wielkości. Na zdrowie i dobrą kondycję rybek oprócz odpowiedniego pokarmu wpływa czysto utrzymane domowe akwarium.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym
Czytaj Dalej

Piżmak amerykański
Czytaj Dalej

Kastracja psa
Czytaj Dalej

Opieka nad aleksandrettą
Czytaj Dalej

Kot z najdłuższym ogonem
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie fretki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
Czytaj Dalej

Najdłużej żyjący gryzoń
Czytaj Dalej

Pudel
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie aleksandretty
Czytaj Dalej

Kot czy kotka, co wybrać?
Czytaj Dalej

Fretka
Czytaj Dalej