GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Sprzątanie akwarium
Sprzątanie akwarium

Sprzątanie akwarium

Sprzątanie akwarium jest konieczne nawet wtedy gdy rybki są prawidłowo karmione. Zbiornik z upływem czasu ulega zabrudzeniu. Konieczne jest wówczas okresowe czyszczenie z podmianą wody. Dobrze urządzone i czyste akwarium jest ozdobą mieszkania.

Sprzątanie akwarium nie jest pracochłonne i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy regularne czyszczenie zbiornika, aby rybki cieszyły się dobrym zdrowiem. W akwarium oprócz odpowiedniej diety powinny być zachowane warunki higieniczne. Należy pamiętać, że niektóre rybie okazy są łatwe w hodowli a inne bardziej wymagające.

Filtrowanie wody

Sprzątanie akwarium polega również na zainstalowaniu w zbiorniku odpowiedniego filtra, który jest najważniejszym urządzeniem. Filtr wykorzystywany jest do oczyszczania wody z gromadzących się w niej zanieczyszczeń. W ten sposób woda w zbiorniku zostaje pozbawiona zbędnych składników.

Zanieczyszczenia dzielą się na dwie grupy:

  • Mechaniczne, które tworzą się w skutek najrozmaitszych nieczystości. Na przykład pływające w wodzie resztki rybiego pokarmu, odchody ryb czy gnijące fragmenty roślin zalegają w akwarium.
  • Biologiczne, które powstają w wyniku naturalnych procesów życiowych ryb.  W wodzie ulegają rozpuszczeniu trujące związki. Tworzą je przeważnie toksyczne substancje azotowe: azotyny, azotany i amoniak. Najbardziej niebezpieczny dla zdrowia rybek jest amoniak.

Sprzątanie akwarium polega również na dokonaniu filtracji mechanicznej i biologicznej. Ta pierwsza polega na wyeliminowaniu zanieczyszczeń mechanicznych. W celu wychwycenia zanieczyszczeń woda przepuszczana jest przez gęstą gąbkę w filtrze. Wypływająca z filtra woda odzyskuje swoją klarowność.

Do rozkładania związków azotowych niezbędne są w zbiorniku specjalne pożyteczne bakterie, które najlepiej rozwijają się w filtrze. Zjawisko to nosi nazwę filtracji biologicznej. Do ich hodowania umieszczone są w filtrze specjalne porowate wkłady o dużej powierzchni. Mają one formę ceramicznych rurek lub kuleczek.

Wiele pływających ryb w domowym akwarium.

Rodzaje filtrów

Sprzątanie akwarium to oczyszczanie wody z nieczystości.

Najczęściej w zbiorniku stosuje się trzy rodzaje filtrów:

  • Wewnętrzne turbinowe, które nie są wystarczająco wydajne i szpecą akwarium. Nadają się wyłącznie do małych zbiorników i średnich do 100 l pojemności.
  • Zewnętrzne kubełkowe, które są bardzo wydajne i można w nich zmieścić dużo wkładów filtracyjnych. Nie szpecą i są nieskomplikowane w instalacji i czyszczeniu. Urządzenia te doskonale oczyszczają wodę. Nadają się do średnich i dużych akwariów.  Filtry te należą do kosztownych urządzeń.
  • Zewnętrzne przelewowe, które są znacznie wydajniejsze od filtrów wewnętrznych turbinowych. Można w nich zainstalować dowolne wkłady filtracyjne. Nadają się do średnich i dużych akwariów.

Filtr należy dobrać do wielkości akwarium. Jego wydajność polega na ilości wody, jaką może on oczyścić w ciągu godziny. Powinien on przefiltrować zawartość zbiornika nie mniej, jak dwa razy w ciągu godziny. Na przykład do 200-litrowego akwarium będzie potrzebny model o wydajności, co najmniej 400 l/h.

Zalecana wielkość akwarium podawana jest na opakowaniach filtrów.

Wszystkie modele filtrów wymagają okresowego czyszczenia. Należy również w miarę potrzeby zużyte wkłady filtrujące wymienić na nowe. Regularnie trzeba czyścić nie tylko filtry, ale także ich pompy i komory, w których znajdują się filtry. Ich zamulenie zmniejsza wydajność nawet w przypadku niezawodnego filtra z renomowanej firmy.

Akwarium

Czyszczenie zbiornika

Sprzątanie akwarium jest niezbędne w utrzymaniu zdrowych rybich osobników. Nawet filtracja wody w zbiorniku nie rozwiąże wszystkich problemów. Z tego względu potrzebne jest okresowe czyszczenie akwarium wraz z podmianą wody.

Do tego celu niezbędne są dwa przyrządy:

  • Odmulacz, który służy do ściągania mułu z dna zbiornika. Wystarczy tego dokonać raz w tygodniu wraz z odlaniem trochę wody. Ilość spuszczonej wody nie powinna przekroczyć 15% pojemności zbiornika. Na przykład 200 litrów wody to około 4 wiader podmienionej. Podczas podmiany wody oczyszczeniu powinien ulec również filtr wewnętrzny. Jego wkłady należy wyjąć i wypłukać w wodzie spuszczonej z akwarium. Filtr przelewowy lub kanistrowy wystarczy czyścić raz na kilka miesięcy.
  • Czyścik magnetyczny jest potrzebny do usuwania glonów z wewnętrznych szyb zbiornika.

Sprzątanie akwarium nie polega tylko na jego odmuleniu. Konieczne jest także przetarcie szyb w akwarium po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Do tego celu można użyć miękkiej gąbki. Szyby od zewnątrz należy dokładnie wypolerować.

Sprzątanie akwarium jest konieczne, ponieważ z czasem ulega ono zabrudzeniu. Polega to na okresowym czyszczeniu zbiornika z podmianą wody. Najważniejszym urządzeniem technicznym w zbiorniku jest filtr, który należy dobrać do jego wielkości. Na zdrowie i dobrą kondycję rybek oprócz odpowiedniego pokarmu wpływa czysto utrzymane domowe akwarium.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top