Opieka nad skrzeczykiem pręgowanym nie jest skomplikowana, jeżeli zostanie zakupiony zdrowy osobnik. Decydując się na zakup ryb akwariowych trzeba sprostać ich wymaganiom zgodnie z ich życiem w naturze. Skrzeczyki należy otoczyć fachową opieką. Gatunek ten podobnie jak człowiek posiada swoje potrzeby i upodobania.
Opieka nad skrzeczykiem pręgowanym polega na zadbaniu o jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Poza tym należy przestrzegać higieny w akwarium i chronić ryby przed stresem. Gatunek ten można trzymać parami albo w małych grupach, liczących 6-8 osobników. Skrzeczykom trzeba zapewnić pełnowartościową dietę, odpowiedniej wielkości akwarium i troskliwą opiekę.
Zakup skrzeczyków
Opieka nad skrzeczykiem pręgowanym polega na zakupie zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Kupując ryby akwariowe trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny rybich okazów. Nie należy kupować ryb okaleczonych, jak również z wadami genetycznymi.
Znając potrzeby skrzeczyków pręgowanych możemy stworzyć im w domu bezstresowe warunki bytowania. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd oraz charakter i temperament. Kupując ryby bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde nabyte zwierzątko wymaga właściwej opieki i urozmaiconej diety.
Rybom w akwarium trzeba zapewnić podobny styl życia do bytowania w przyrodzie. W sklepach akwarystycznych nie brakuje różnorodnych gatunków, odmian i rodzajów ryb ozdobnych. Należy łączyć ze sobą tylko te ryby, które pochodzą z podobnych regionów lub biotypów. Na skrzeczyki pręgowane źle wpływa brudna woda i stres.
Dobierając ryby do własnej hodowli należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:
- zachowanie socjalne,
- tolerancję gatunkową,
- życie w stadach,
- wymagania terytorialne.
Nowe osobniki powinny zostać poddane 4-tygodniowej kwarantannie w specjalnie przygotowanym oddzielnym zbiorniku. Takie akwarium należy wyposażyć przynajmniej we filtr i grzałkę. W okresie kwarantanny będzie widoczna większość utajonych schorzeń. Nowo nabyte ryby należy bacznie obserwować pod względem wyglądu i zachowania.
Rybie akwarium
Opieka nad skrzeczykiem pręgowanym polega na stworzeniu rybom odpowiednich warunków do życia. Gatunek ten może być trzymany w akwarium monogamicznym i towarzyskim. Jednak najlepiej czują się w zbiorniku jednogatunkowym o minimalnej długości 80-100 cm. Mogą być hodowane z małymi i spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach.
Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i posiadać znaczną ilość kryjówek. Warto jest na dnie zbiornika położyć pojedyncze liście, które pozwolą utrzymać parametry wody na odpowiednim poziomie. Najczęściej w akwarystyce wykorzystywane są zbiorniki zbudowane ze szklanych płyt, połączonych ze sobą klejem silikonowym.
Na rynku dostępne są akwaria :
- murowane z frontową ścianą ze szkła,
- wytworzone z elementów plastikowych,
- ze ścianami z nierdzewnych stopów metali.
Dobrze jest posiadać trzy akwaria dla: kwarantanny, narybku i ryb dorosłych. Każdy zbiornik powinien spełniać wymagania gatunkowe ryb i być odpowiednio wyposażony. Gatunek ten nadaje się do akwariów wielogatunkowego. Należy pamiętać, żeby ruch wody w zbiorniku nie był zbyt silny, co nie jest wskazane dla tego gatunku.
Sprzęt techniczny i podłoże
Opieka nad skrzeczykiem pręgowanym polega również na wyposażeniu zbiornika, w którym hodujemy ryby. Do kształtowania podłoża potrzebny jest piasek, żeby skrzeczyki mogły zapewnić sobie potrzebne do życia nawyki i czynności. Podłoże należy regularnie sprawdzać, usuwając z niego gromadzące się odchody i inne biologiczne zanieczyszczenia.
Najważniejszym elementem biotypu akwarium jest woda o odpowiedniej temperaturze. Skrzeczyki pręgowane najlepiej czują się w wodzie o temperaturze 22-28oC. Twardość wody powinna mieścić się w przedziale 5-19on o pH: 6-8. W ten sposób zapewnimy hodowanym rybom optymalne warunki do życia.
Podstawowym wyposażeniem akwarium ciepłowodnego dla ryb są:
- Urządzenia filtrujące. Można zainstalować jeden filtr bądź kombinację różnych typów filtrów.
- Oświetlenie, które przeważnie montowane jest w pokrywie zbiornika. Stosowane są różne systemy oświetlenia. Warto jest wbudować czasowy, automatyczny wyłącznik światła. Zachowa on naturalny rytm dnia i nocy.
- Ogrzewanie to grzałka i termostat, który służy do kontroli temperatury wody.
Lampy UV, które zamocowane są wewnętrznej części obiegu filtrów, mają bakteriobójcze działanie, a także zabijają pasożyty i glony. Wydajność tych lamp musi być odpowiednio wysoka. Powinny być włączone przez 24 godziny. W przypadku stosowania leków lampy powinny zostać wyłączone, żeby nie doszło do zmiany struktury podawanych lekarstw.
Rozród skrzeczyków jest typowy, jak dla błędnikowców. Polega on na budowie pienistego gniazda jeszcze przed tarłem. Dokonuje tego samiec, tuż pod powierzchnią wody. Podstawę gniazda stanowią liście, które stykają się z lustrem wody. W gnieździe samica i samiec składają ikrę. Długość życia skrzeczyków pręgowanych wynosi w granicach 2-5 lat.
Opieka nad skrzeczykiem pręgowanym nie jest trudna, ponieważ ryba ta nie ma wygórowanych wymagań. Wystarczy znać podstawy funkcjonowania tego gatunku. Polecana jest początkującym akwarystom. Nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania ryb. Warto jest zaopatrzyć się w podręczniki opisujący styl życia skrzeczyków pręgowanych.