GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Skrzeczyk pręgowany
Skrzeczyk pręgowany

Skrzeczyk pręgowany

Skrzeczyk pręgowany to królestwo: zwierząt, gromada: promieniopłetwych, rząd: okoniokształtnych. Należy do podrzędu błędnikowców i rodziny guriamowatych. Skrzeczyk pręgowany to ciekawy okaz niedużej ryby. W naturze gatunek ten występuje w Azji. W niewoli jest to słodkowodna ryba akwariowa.

Skrzeczyk pręgowany jest największym taksonem w rodzaju Trichopsis. Gatunek ten zamieszkuje wody: Jawy, Borneo, Wietnamu, Sumatry i Tajlandii. Bytuje w wodach stojących i wolno płynących, takich jak: leśne strumienie i bagna. Zasiedla tereny zalane, pola ryżowe czy rowy nawadniające. Preferuje siedliska, które są gęsto zarośnięte roślinnością zanurzoną w wodzie.

Wygląd

Skrzeczyk pręgowany to mała ryba, która osiąga długość 7 cm. Zaznaczony jest dymorfizm płciowy. Samce mają bardziej intensywne barwy i mniej masywne ciało niż samice oraz dłuższe i ostro zakończone płetwy. Posiadają bardzo wydłużone promienie płetwy odbytowej, które sięgają prawie do końca płetwy ogonowej.

Skrzeczyk pręgowany jest ślicznym rybim okazem. Powstało kilka form barwnych tego gatunku. Na bokach tych ryb widoczne są trzy ciemniejsze linie. Natomiast płetwy brzuszne zakończone są długimi wyrostkami. Środkowe promienie wydłużone są na płetwach: grzbietowej i ogonowej. U niektórych populacji widoczna jest na piersi ciemna plama.

W ubarwieniu tego gatunku dominuje kolor brązowy. Barwy zielonkawe i niebieskie uwidocznione są w końcowej części boków. Białe przebarwienia mogą występować w okolicach płetw piersiowych. Brązowy kolor jest podstawowym zabarwieniem pojedynczych płetw. Na tym tle mogą występować niebieskawe albo zielonkawe przebarwienia.

Styl życia

Skrzeczyk pręgowany ma spokojne usposobienie i nie jest skłonny do atakowania innych osobników. Pomiędzy samcami dochodzi czasami do nieporozumień, związanych z ustaleniem hierarchii w stadzie lub w okresach poprzedzających tarło. Brak jest jednak krwawych walk. W zasadzie samce przyjmują imponujące postawy i dochodzi do wzajemnego opływania się.

Ryby wydają wówczas dobrze słyszalne dźwięki. Posiadają dodatkowy narząd oddychania, zwany labiryntem, który pozwala na oddychanie powietrzem. W środowisku naturalnym dzięki temu narządowi mogą przeżyć w wodach, które ubogie są w tlen. Gatunek ten można trzymać parami lub w niedużych grupach liczących 6-8 osobników.

Mogą żyć również w towarzystwie innych małych gatunków ryb o łagodnym usposobieniu i podobnych wymaganiach. Skrzeczyk pręgowany akceptuje każdy rodzaj pokarmu. Jednak preferuje naturalne pożywienie. W naturze w skład diety skrzeczyków wchodzą drobne bezkręgowce, owady i zooplankton. Natomiast w niewoli najlepiej podawać im żywe i mrożone posiłki.

Rozmnażanie skrzeczyków

Skrzeczyk pręgowany nie jest trudny do rozmnażania. Samiec przy powierzchni wody buduje pieniste gniazdo. W okresie tarła zbiornik powinien zostać przykryty i trochę podniesiona temperatura wody, do 30oC. Do tarła dochodzi przeważnie pod wybudowanym gniazdem. Samiec owija się wokół samicy.

Jeżeli zostaje uwolniony mlecz i jajeczka, to samiec przenosi je w pyszczku do wybudowanego gniazda. Proces ten jest wielokrotnie powtarzany, aż do złożenia wszystkich jajeczek w ilości około 150-200 sztuk. Po tarle to właśnie samiec opiekuje się ikrą i narybkiem. Wylęg rybich noworodków trwa 1-2 doby.

Larwy w gnieździe pozostają 3-4 doby do momentu zużycia woreczków żółtkowych. Jeżeli narybek zaczyna swobodnie pływać, to wówczas samiec traci zainteresowanie potomstwem. W tym okresie najlepiej odłowić rodziców. Młode skrzeczyki pręgowane dojrzałość płciową uzyskują w wieku 3 miesięcy.

Skrzeczyk pręgowany to ryba chętnie hodowana w akwarystyce nie tylko ze względu na wygląd, ale również swoje niewysokie wymagania. Gatunek ten polecany jest miłośnikom ryb ozdobnych. Skrzeczyk pręgowany jest ładnie ubarwionym i spokojnym stworzeniem. Ryby te hodowane w akwarium wprowadzają miłą atmosferę i ciepło domowego ogniska.

Scroll to Top