GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad zmienniakiem plamistym
Opieka nad zmienniakiem plamistym

Opieka nad zmienniakiem plamistym

Opieka nad zmienniakiem plamistym to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania. Decydując się na zakup rybich okazów, należy sprostać ich wymaganiom i postawionym przed sobą zadaniom. Zdrowe ryby ozdobne mogą żyć długo, gdy otoczone są fachową opieką.

Opieka nad zmienniakiem plamistym polega na ochronie go przed stresem i przestrzeganie higieny w zbiorniku. Warto jest zastanowić się nad ilością zakupu tych ryb. Należy zapewnić zmienniakom plamistym wyżywienie, mieszkanie i troskliwą opiekę. Trzeba zadbać o dobrostan ryb, gdyż są to żywe istoty. Posiadają podobnie, jak ludzie swoje potrzeby i upodobania.

Zakup i dobór ryb akwariowych

Opieka nad zmienniakiem plamistym polega  na zakupie zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Kupując ten rybi okaz trzeba ocenić stan jego zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny zwierzęcia. Nie należy kupować osobników z wadami genetycznymi czy okaleczonych.

Znając potrzeby zmienniaków plamistych możemy stworzyć im w domu odpowiednie warunki bytowania bez stresu. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd i charakter. Kupując ryby bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde zwierzątko wymaga opieki i troski. Poza tym zmienniaki plamiste także cierpią i odczuwają ból jak ludzie.

Ryby są współcześnie hodowane w akwariach i oczkach wodnych. W sklepach akwarystycznych nie brakuje różnorodnych gatunków, odmian i rodzajów ryb ozdobnych. Należy łączyć ze sobą tylko te ryby, które pochodzą z podobnych regionów lub biotypów. W ten sposób w zbiorniku będą panowały optymalne warunki dla wszystkich żyjącym w nim zwierząt.

Rybom w akwarium trzeba zapewnić styl życia podobny w przyrodzie. Dobierając ryby do hodowli nie należy zwracać uwagi wyłącznie na ich wygląd zewnętrzny.

Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę:

 • zachowanie socjalne,
 • tolerancję gatunkową,
 • życie w stadach,
 • wymagania terytorialne.

Nowe osobniki należy poddać 4-tygodniowej kwarantannie w oddzielnym zbiorniku. Takie akwarium należy wyposażyć  w co najmniej filtr i grzałkę. W okresie kwarantanny będzie widoczna większość utajonych chorób. Nowe osobniki należy skutecznie obserwować. Osoby, które zdecydowały się hodować ryby, powinny dysponować odpowiednią wiedzą na ich temat.

Żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego

Mieszkanie zmienniaków

Opieka nad zmienniakiem plamistym polega na stworzeniu rybom odpowiednich warunków bytowania. Mieszkaniem ryb jest odpowiedniej wielkości akwarium, które należy właściwie wyposażyć. Najczęściej w hodowli ryb wykorzystywane są akwaria, które zbudowane są ze szklanych płyt, połączonych ze sobą klejem silikonowym. Można również zakupić zbiornik zbudowany z innych materiałów.

Na rynku dostępne są akwaria:

 • murowane z frontową ścianą ze szkła,
 • wytworzone z elementów plastikowych,
 • ze ścianami z nierdzewnych stopów metali.

Wielkości zbiorników są różne począwszy od małych po średnie, duże i wielkie, w których mieści się wiele metrów sześciennych wody. Dobrze jest posiadać trzy akwaria dla: kwarantanny, narybku i ryb dorosłych. Każde akwarium powinno spełniać wymagania gatunkowe ryb i być odpowiednio wyposażone.

Dla zmienniaków plamistych należy przygotować:

 • Odpowiedniej wielkości i szczelne akwarium. Po ustawieniu go we właściwym miejscu należy zbiornik urządzić. Minimalna długość akwarium to 60 cm.
 • Tło, które należy w pierwszej kolejności zainstalować w akwarium. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
 • Piaszczyste podłoże z licznymi korzeniami i kamieniami.  
 • Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża. Układ dekoracyjny należy urozmaicić kryjówkami.  
 • Bujne rośliny akwariowe, którymi należy obsadzić zbiornik podczas ostatniego etapu prac.  Rośliny są często sprzedawane w małych, plastikowych koszyczkach. Najlepiej dla tych ryb nadają się rośliny epifityczne.
 • Urządzenia techniczne, które należy zamontować w akwarium i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja oraz termometr niezbędny do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 20-25OC. 
 • Wodę i napełnić nią zbiornik po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu bujnych roślin można nowo założony zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze.
 • Woda dla zmienniaków plamistych najlepiej jak jest o odczynie pH 7-8. Twardość wody powinna wynieść w granicach 9-19on.

Zmienniak plamisty

Podłoże i sprzęt techniczny

Opieka nad zmienniakiem plamistym polega również na wyposażeniu zbiornika, w którym hodujemy ryby. Do kształtowania podłoża potrzebny jest piasek, żeby ryby mogły zapewnić sobie potrzebne do życia nawyki i czynności. Podłoże należy regularnie sprawdzać, usuwając z niego gromadzące się odchody i inne biologiczne zanieczyszczenia.

Najważniejszym elementem biotypu akwarium jest woda o odpowiedniej temperaturze.

Podstawowym wyposażeniem akwarium ciepłowodnego dla ryb są:

 • Urządzenia filtrujące. W zależności od rodzaju ryb można zainstalować jeden filtr bądź kombinację różnych typów filtrów.
 • Oświetlenie, które przeważnie montowane jest w pokrywie zbiornika. Stosowane są różne systemy oświetlenia. Warto jest wbudować czasowy, automatyczny wyłącznik światła. Zachowa on naturalny rytm dnia i nocy.
 • Ogrzewanie to grzałka i termostat, który służy do kontroli temperatury wody.

Lampy UV, które zamocowane są wewnętrznej części obiegu filtrów, mają bakteriobójcze działanie, a także zabijają pasożyty i glony. Wydajność tych lamp musi być odpowiednio wysoka. Powinny być włączone przez 24 godziny. W przypadku stosowania leków lampy powinny zostać wyłączone.

Pod wpływem promieni ultrafioletowych mogłyby zmienić struktury podawanych lekarstw. W wodzie o kwaśnym odczynie nie wszystkie leki mogą być stosowane. W celu wzbogacenia wody w tlen należy zamontować w zbiorniku specjalne urządzenie o nazwie oksydator.   

Skuteczne zapobieganie chorobom

Opieka nad zmienniakiem plamistym to zapobiegania wszelkim rybim schorzeniom i niedomaganiom. Choroby ryb zagrażają prawidłowemu rozwojowi tych zwierząt, a także mogą doprowadzić do ich śmierci. Najlepszym sposobem unikania schorzeń jest zapobieganie im poprzez zapewnienie podopiecznym optymalnych warunków rozwoju.

Skuteczne zapobieganie chorobom zmienniaków plamistych polega na:

 • Obsadzeniu akwarium dużą ilością roślin i wpuszczeniu ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
 • Trzymaniu młodych rybek w oddzielnym zbiorniku hodowlanym z pływającymi roślinami. Narybek powinien być oddzielony od dorosłych osobników, ponieważ ryby mogą zjadać młode osobniki.
 • Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
 • Odpowiednim dobieraniu gatunków ryb do zmienniaka plamistego pod względem ich wielkości,  zachowania i preferowanych warunków. Doskonale nadają się do wspólnego zamieszkania gatunki z rodziny piękniczkowatych.
 • Nie przerybianiu zbiornika, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego, a także różne schorzenia.
 • Poddawaniu kwarantannie nowo nabytych ryb i roślin, do czego potrzebny jest oddzielny zbiornik. Kwarantanna powinna trwać cztery tygodnie.  
 • Karmieniu zmienniaków różnorodnym pokarmem, zapewniając rybom dietę bogatą w witaminy. Sama sucha karma nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla rybich okazów.
 • Systematycznym kontrolowaniu jakości wody w zbiorniku i sukcesywnym podmienianiu jej części w celu zachowania przejrzystej wody.
 • Regularnym czyszczeniu filtrów i sprawdzaniu sprawności sprzętu akwariowego.
 • Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Zanieczyszczenia mogą dostać się do akwarium z zewnątrz.

Opieka nad zmienniakiem plamistym nie jest trudna pod warunkiem, że kupimy zdrowego osobnika. Przede wszystkim nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania ryb. Zdrowe ryby ozdobne mogą żyć długo, gdy są otoczone fachową opieką. Warto jest zaopatrzyć się w specjalistyczne podręczniki, które pogłębią naszą wiedzę z dziedziny akwarystyki.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]