GeoZoo » Ryba » Dezynfekcja akwarium
Dezynfekcja akwarium

Dezynfekcja akwarium

Dezynfekcja akwarium jest konieczna, zwłaszcza w przypadku szczególnie niebezpiecznych chorób żywych organizmów świata podwodnego. Zbiornik z upływem czasu ulega zabrudzeniu i zamuleniu i należy go wyczyścić i odmulić. Konieczne jest wówczas okresowe czyszczenie z podmianą wody. Tylko dobrze urządzone i czyste akwarium jest ozdobą mieszkania.

Dezynfekcja akwarium nie jest skomplikowana, ale na te czynności trzeba poświęcić trochę czasu. Wskazana jest w wyjątkowych przypadkach. Wystarczy pełnowartościowy pokarm i regularne czyszczenie zbiornika, aby rybki cieszyły się dobrym zdrowiem. W akwarium oprócz odpowiedniej diety powinny być zachowane warunki higieniczne. Należy pamiętać, że niektóre rybie okazy są łatwe w hodowli a inne bardziej wymagające.

Czyszczenie akwarium

Dezynfekcja akwarium wskazana jest po dokładnym go wyczyszczeniu. Potrzebna jest  w utrzymaniu zdrowych rybich osobników. Nawet filtracja wody w zbiorniku nie rozwiąże wszystkich problemów. Z tego względu potrzebne jest okresowe czyszczenie akwarium wraz z podmianą wody.

Do tego celu niezbędne są dwa przyrządy:

  • Czyścik magnetyczny jest potrzebny do usuwania glonów z wewnętrznych szyb zbiornika.
  • Odmulacz, który służy do ściągania mułu z dna akwarium. Wystarczy tego dokonać raz w tygodniu wraz z odlaniem trochę wody. Ilość spuszczonej wody nie powinna przekroczyć 15 % pojemności zbiornika. Na przykład 200 litrów wody to około 4 wiader podmienionej. Podczas podmiany wody oczyszczeniu powinien ulec również filtr wewnętrzny. Jego wkłady należy wyjąć i wypłukać w wodzie spuszczonej z akwarium.

Filtr przelewowy lub kanistrowy wystarczy czyścić raz na kilka miesięcy.

Sprzątanie akwarium nie polega tylko na jego odmuleniu. Konieczne jest także przetarcie szyb w akwarium po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Do tego celu można użyć miękkiej gąbki. Szyby od zewnątrz należy dokładnie wypolerować. Poza tym poza czyszczeniem akwarium należy jeszcze wykonać dodatkowe prace.

Co najmniej raz na dwa miesiące należy przycinać oraz wyrywać nadmierną ilość roślin. Nie rzadziej jak raz w roku trzeba w pokrywie zbiornika wymienić świetlówki. Nie wolno powodować gwałtownych zmian w oświetleniu. Z tego względu świetlówek nie można wymieniać wszystkich na raz. Akwarium w mieszkaniu to dekoracja i przyjemność dla wszystkich domowników. Artykuł o akwarium zobacz tutaj.

Należy jednak pamiętać, że znajdują się w nim żywe stworzenia, którymi trzeba opiekować się regularnie.

Akwarium

Dezynfekcja zbiornika

Dezynfekcja akwarium potrzebna jest, ponieważ niektóre pasożyty i grzyby wytwarzają formy przetrwalnikowe. Dlatego w niektórych szczególnych przypadkach akwarium ogólne należy zdezynfekować. Chodzi zwłaszcza o: grzałki, dekoracje, filtry, węże czy podłoże. Wszystko, co miało kontakt z wodą powinno zostać zdezynfekowane.

Do gruntownej dezynfekcji używa się najczęściej nadmanganianu potasu 1g/l wody, który można nabyć w aptece i 6% roztwór formaliny. Takie stężenie trzeba uzyskać w akwarium i utrzymywać je przez co najmniej 24 godziny. W sklepach akwarystycznych dostępne są gotowe roztwory chloraminy. W takim przypadku rośliny i skorupiaki trzeba wcześniej usunąć ze zbiornika, gdyż nie przeżyją dezynfekcji.

Dezynfekcja akwarium potrzebna jest również dla bezpieczeństwa ryb. Co jakiś czas po dokładnym odmuleniu i wyczyszczeniu akwarium należy przeprowadzić jego dezynfekcję. Na zdrowie i dobrą kondycję rybek oprócz odpowiedniego pokarmu wpływa czysto utrzymane domowe akwarium. Właściwe warunki panujące w akwarium to dobre samopoczucie ryb.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]