GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej
Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej jest bardzo istotne w warunkach hodowlanych. Gryzonie te w małych grupach żyją w Afryce. Zwierzęta te są towarzyskie i bardzo zwinne. Afrowiórki pręgowane mające odpowiednie warunki bytowania rzadko chorują.

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej dotyczy sześciu podgatunków tych zwierząt. Na wolności żyją najczęściej na terenach afrykańskiej sawanny. Spotykane są także na łąkach, terenach skalistych i suchych murawach. Poza tym żerują na polach uprawnych i pastwiskach.Zwierzęta tebutują na terenach od Maroka do Kenii. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w ogrodach zoologicznych.

Pożywienie dzikich afrowiórek

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej przekłada się również na jej rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Gatunki żyjące na wolności w stanie dzikim, same muszą zadbać o swoje pożywienie. Afrowiórki pręgowane można podziwiać w ogrodach zoologicznych na całym świecie, również w Polsce.

W środowisku naturalnym gryzonie te żywią się głównie pokarmem roślinnym, takim jak nasiona, młode pędy czy jagody. Spożywają również owady i drobne kręgowce oraz jaja ptaków. Afrowiórki preferują także: owoce, liście, korzenie, porosty czy zioła. W środowisku naturalnym spożywają pokarm, jaki uda im się zdobyć i pogryźć zębami.

Dieta hodowlana

W hodowli afrowiórek nie może zabraknąć świeżej i czystej wody, podawanej w specjalnych poidełkach.  Do wody po konsultacji ze specjalistą weterynaryjnym powinny być dodawane witaminy. Na białko zwierzęce pokrywa zapotrzebowanie wołowina bądź sucha karma z owadów.

Gryzonie te chętnie spożywają zieloną karmę, suchy chleb i świeże gałązki drzew owocowych. Mieszkanka zbóż powinna złożona być z ziaren pszenicy, prosa, owsa kukurydzy. Doskonałym przysmakiem są: różne gatunki orzechów, żołędzi, nasiona słonecznika, świeże owoce, takie jak banany czy jabłka. W wolierze nie powinno zabraknąć lizawek z soli mineralnych.

Należy pamiętać, że zwierzętom nie wolno podawać ludzkiego pokarmu, szczególnie czekolady czy cukierków. Należy karmić wiewiórkę dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Resztki niezjedzonego pokarmu trzeba usuwać z klatki. Dobrze jest kupienie ziarna w sprawdzonym miejscu i w zamkniętym pudełku.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Dietę afrowiórki pręgowanej należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać szyszki w celu ścierania siekaczy, żeby nie doprowadzić do ich przerostu. 

Afrowiórka pręgowana

Wiewiórki w ZOO

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej w ogrodach zoologicznych wpływa na ich rozwój, kondycję i długość życia. W swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych zwierząt jest woda, do której wiewiórki powinny mieć nieprzerwany dostęp.

Podawanie posiłku w odpowiedniej formie i o kreślonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania zwierząt. Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Mają oni często ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację.

W ogrodach zoologicznych zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku roślinnego i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje potrzebne szczepienia i profesjonalną opiekę.

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej ma wpływ na jej kondycję, samopoczucie i długość życia. Najczęstszymi schorzeniami u tych gryzoni jest przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu i urazy. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Troskliwa opieka oraz higieniczne warunki zapewnią jej witalność i zdrowie. Zwierzęta te nie należą do gatunków zagrożonych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]