GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej
Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej jest bardzo istotne w warunkach hodowlanych. Gryzonie te w małych grupach żyją w Afryce. Zwierzęta te są towarzyskie i bardzo zwinne. Afrowiórki pręgowane mające odpowiednie warunki bytowania rzadko chorują.

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej dotyczy sześciu podgatunków tych zwierząt. Na wolności żyją najczęściej na terenach afrykańskiej sawanny. Spotykane są także na łąkach, terenach skalistych i suchych murawach. Poza tym żerują na polach uprawnych i pastwiskach.Zwierzęta tebutują na terenach od Maroka do Kenii. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w ogrodach zoologicznych.

Pożywienie dzikich afrowiórek

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej przekłada się również na jej rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Gatunki żyjące na wolności w stanie dzikim, same muszą zadbać o swoje pożywienie. Afrowiórki pręgowane można podziwiać w ogrodach zoologicznych na całym świecie, również w Polsce.

W środowisku naturalnym gryzonie te żywią się głównie pokarmem roślinnym, takim jak nasiona, młode pędy czy jagody. Spożywają również owady i drobne kręgowce oraz jaja ptaków. Afrowiórki preferują także: owoce, liście, korzenie, porosty czy zioła. W środowisku naturalnym spożywają pokarm, jaki uda im się zdobyć i pogryźć zębami.

Dieta hodowlana

W hodowli afrowiórek nie może zabraknąć świeżej i czystej wody, podawanej w specjalnych poidełkach.  Do wody po konsultacji ze specjalistą weterynaryjnym powinny być dodawane witaminy. Na białko zwierzęce pokrywa zapotrzebowanie wołowina bądź sucha karma z owadów.

Gryzonie te chętnie spożywają zieloną karmę, suchy chleb i świeże gałązki drzew owocowych. Mieszkanka zbóż powinna złożona być z ziaren pszenicy, prosa, owsa kukurydzy. Doskonałym przysmakiem są: różne gatunki orzechów, żołędzi, nasiona słonecznika, świeże owoce, takie jak banany czy jabłka. W wolierze nie powinno zabraknąć lizawek z soli mineralnych.

Należy pamiętać, że zwierzętom nie wolno podawać ludzkiego pokarmu, szczególnie czekolady czy cukierków. Należy karmić wiewiórkę dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Resztki niezjedzonego pokarmu trzeba usuwać z klatki. Dobrze jest kupienie ziarna w sprawdzonym miejscu i w zamkniętym pudełku.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do otyłości. Dietę afrowiórki pręgowanej należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać szyszki w celu ścierania siekaczy, żeby nie doprowadzić do ich przerostu. 

Afrowiórka pręgowana

Wiewiórki w ZOO

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej w ogrodach zoologicznych wpływa na ich rozwój, kondycję i długość życia. W swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych zwierząt jest woda, do której wiewiórki powinny mieć nieprzerwany dostęp.

Podawanie posiłku w odpowiedniej formie i o kreślonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania zwierząt. Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Mają oni często ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację.

W ogrodach zoologicznych zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku roślinnego i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje potrzebne szczepienia i profesjonalną opiekę.

Żywienie i zdrowie afrowiórki pręgowanej ma wpływ na jej kondycję, samopoczucie i długość życia. Najczęstszymi schorzeniami u tych gryzoni jest przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu i urazy. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Troskliwa opieka oraz higieniczne warunki zapewnią jej witalność i zdrowie. Zwierzęta te nie należą do gatunków zagrożonych.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...