GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim
5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim

5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim

5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim przybliży bardziej życie tego gryzonia. Należą one do rodziny chomikowatych i rodzaju piżmaków. Zwierzęta te pochodzą z różnych części Ameryki Północnej w zależności od podgatunku. Współcześnie w naturze występują także w Europie, Azji i na całym terenie Polski.

5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim pokaże jego interesujące umiejętności i wymagania. Jest to gatunek ziemno-wodny, który nie wchodzi w interakcję z człowiekiem. Łatwo przystosowuje się do panujących warunków. Z wyglądu przypomina szczura. W naturze prowadzi podobny tryb życia do wszystkich gryzoni z rodziny chomikowatych.

Wybrane ciekawostki o piżmaku amerykańskim

5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, a zwłaszcza pasjonatów gryzoni. Piżmak amerykański obejmuje 15 podgatunków. Jest to zwierzę stadne, które żyje w koloniach, liczących kilkanaście sztuk. Do Polski piżmak amerykański przybył w latach trzydziestych XX wieku. Zwierzęta te mogą żyć ponad 5 lat.

5 Ciekawostek o piżmaku amerykańskim warto jest poznać i zapamiętać, gdyż jego styl życia jest interesujący. Piżmak, jak wszystkie gryzonie posiada rosnące przez całe życie siekacze. Ich ścieranie powinno przebiegać w naturalny sposób. Gryzonie te są zwierzętami roślinożernymi, głównie spożywają rośliny wodne, spadłe owoce i kukurydzę z pól.

Do wybranych pięciu ciekawostek o piżmaku amerykańskim należą:

  1. Dom piżmaka zbudowany jest z ziemi i roślin. Wysokość jego nad poziomem wody wynosi 1-1,5 m. Przed zimą z roślin wodnych buduje kopce. W swoim mieszkaniu piżmak gromadzi pokarm na zimę. W ciągu doby potrafi skonsumować więcej niż waży jego ciało.
  2. Do mieszkania piżmaka prowadzą nory, który sam kopie na płytkiej wodzie, przy brzegach jezior czy rzek. Takie nory mogą osiągać długość około 12 metrów i znajdują się pod wodą. Nory łącząc się ze sobą tworzą system komór i korytarzy.
  3. Samiec posiada na brzuchu gruczoł, który wydziela piżmo. Wykorzystuje je do znakowania swojego terenu. Wydzielina ta używana jest przez przemysł perfumeryjny w celu utrwalania zapachu perfum.
  4. Piżmak jest świetnym pływakiem i nurkiem. Pod wodą może przebywać do 10 minut. Poruszanie w wodzie ułatwiają mu długie palce, które po bokach porośnięte są włosami.
  5. Zwierzęta te w środowisku naturalnym często wywołują szkody niszcząc stawy z rybami i groble przeciwpowodziowe.

Podsumowując 5 ciekawostek o piżmaku amerykańskim pozwala lepiej poznać wymagania gryzonia i jego charakter. Wiedza ta jest potrzebna w hodowli tych zwierząt. Pomaga również dostosować dietę i warunki życia do ich wymagań. Umiejętności tych piżmaków są ciekawymi informacjami dla pasjonatów gryzoni. Jest to bardzo aktywne stworzenie prowadzące nocny styl życia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]