GeoZoo » Pies » 10 Ciekawostek o psach
10 Ciekawostek o psach

10 Ciekawostek o psach

10 Ciekawostek o psach zobrazuje bardziej życie najlepszego przyjaciela człowieka. Psy i koty to najbardziej popularne zwierzęta domowe na świecie. Pies jest bardzo inteligentnym zwierzęciem i doskonałym obserwatorem człowieka.

10 Ciekawostek o psach przybliży nam ich rozmaite umiejętności i przystosowanie w środowisku naturalnym. Psom podobnie, jak ludziom szkodzi dym z papierosa. Może wywołać u czworonoga zapalenie dróg oddechowych, alergię, a nawet raka płuc. Z tego względu należy psu zapewnić bezpieczny dom.  

Wybrane ciekawostki o psach

10 Ciekawostek o psach jest nie tylko dla pasjonatów psich towarzyszy. To również dla miłośników kotów czy innych zwierząt. Warto wiedzieć, że największym  psem jest wilczarz irlandzki, który jest zaliczany do chartów. Obecnie jest psem reprezentacyjnym i do towarzystwa.

10 Ciekawostek o psach warto jest zapamiętać, ponieważ życie psów i ich umiejętności są bardzo interesujące. Można je porównać ze zdolnościami ludzi i kotów.

Do wybranych ciekawostek o psach należą:

  1. Psy najlepiej słyszą przy częstotliwości 8000 Hz, natomiast ludzi przy częstotliwości 2000 Hz.
  2. Serce małego czworonoga bije od 80 do 160 razy na minutę, a dużego psa w granicach 60-120 razy na minutę. U młodych psów serce bije szybciej w granicach 100-180 uderzeń na minutę. Natomiast u większości ludzi w przedziale 60-100 uderzeń na minutę.
  3. Psy posiadają dużo więcej neuronów w korze mózgowej niż koty. U czworonoga jest około 530 milionów neuronów, a u kota 250 milionów. Natomiast ludzie są rekordzistami, ponieważ posiadają około 16 miliardów neuronów.
  4. Psy widzą światło UV  i nie potrzebują kompasu. Potrafią bez problemów wyczuć ziemskie pole magnetyczne, czego nie umieją ludzie.
  5. Psy posiadają trzy powieki, podobnie jak koty. Jest to górna, dolna i dodatkowa. Ta trzecia powieka chroni oko i pomaga w utrzymaniu wilgotności. Ludzie nie posiadają dodatkowej powieki.
  6. Psy posiadają więcej grup krwi niż ludzie i koty. Mają aż osiem grup krwi: DEA 1, DEA 1.2, DEA 3, DEA 4, DEA 5, DEA 6, DEA 7,  DEA 8. Natomiast ludzie tylko cztery: A, B, AB, O, a koty zaledwie trzy: A, B, AB.
  7. Nos czworonoga jest unikatowy czyli każdy psi nos jest inny, tak jak u człowieka odcisk każdego palca.
  8. Psy posiadają ponad 200 milionów receptorów zapachowych w swoich nosach. Natomiast ludzie mają tylko 5 milionów. Czworonogi zapachy wyczuwają błyskawicznie.
  9. Psy posiadają 319 kości czyli w porównaniu z ludźmi znacznie więcej. Ludzie mają tylko 206 kości.
  10. Pies jest w stanie wydać 10 różnych dźwięków, a koty znacznie więcej, prawie 100.  

Wykrywanie chorób

Pies jest w stanie wykryć chorobę u człowieka. Potrafi zasygnalizować zdrowotne problemy swojego właściciela, zanim zdiagnozuje je lekarz. Wspaniały węch psa rozpoznaje specyficzne zapachy, które wydzielają chore narządy człowieka. Odpowiednio wyszkolone psy wywąchają raka prostaty z dokładnością 98 %.

10 Ciekawostek o psach pozwala lepiej poznać ich potrzeby i różne zachowania. Umiejętności psów zostały porównane ze zdolnościami ludzi i kotów. Niecodzienne umiejętności psów i ich rozmaite rasy wzbudzają ludzką ciekawość. Należy pamiętać, że wszystkie psy niezależnie od rasy są potomkami wilka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top