GeoZoo » Kot » Nieporządny kot
Nieporządny kot

Nieporządny kot

Nieporządny kot to często zwierzę znerwicowane lub zestresowane z objawami lękowymi. Nie przestrzega on zasad panujących w domu. Załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w różnych miejscach i poza kuwetą. Przyczyn takiego zachowania może być wiele.

Nieporządny kot to taki, który nie załatwia się do kuwety. Może on znakować moczem różne przedmioty i miejsca. Odchody, a zwłaszcza koci mocz spełnia nie tylko rolę wydalniczą, ale również funkcję znaku. Jest to jakby pieczęć markująca swoistym zapachem miejsce, które zwierzę chce mieć do wyłącznej dyspozycji.

Niekastrowane samce zapach moczu dodatkowo uzupełniają ostro woniejącą wydzieliną gruczołów zapachowych. Znakowanie moczem stosują również kotki i to nawet kastrowane. Zdarza się także, że porządny kot zaczyna moczyć swoje legowisko i jego najbliższe otoczenie. Powodem może być zbyt częste wkraczanie tam obcej i hałaśliwej osoby.

Przyczyny niepożądanych kocich zachowań

Nieporządny kot może moczyć wiele różnych przedmiotów, sprzęt, odzież, a nawet swoje posłanie. Opiekun powinien bacznie obserwować podopiecznego oraz znaleźć podłoże i motywy takiego zachowania. Warto skorzystać z porady lekarza weterynarii. Istnieją różne przyczyny zostawiania przez kota odchodów poza kuwetą.

Najczęściej powodem niepożądanych kocich zachowań są:

  • sytuacje lękowe i stresogenne,
  • rozłąka z opiekunem,
  • genetyka,
  • przykre doświadczenia,
  • choroby, bóle i różne niedomagania,
  • potrzeba zaznaczania terenu,
  • nieodpowiednia kuweta lub żwirek,
  • ruja u kotki,
  • podeszły wiek i związane z nim schorzenia.

Niektóre koty mogą moczyć jakiś obiekt, który jest dla nich atrakcyjny i chciałby mieć go wyłącznie dla siebie. Mogą to być aromatyczne zioła lub stos świeżo wypranej bielizny. Czystość jest bardzo ponętna dla kociego przyjaciela.

Jak należy postępować z kotem nieporządnym?

Nieporządny kot jest uciążliwy dla domowników. Oduczenie kota niepożądanych zachowań przebiega z różnym powodzeniem. W przypadku nieobecności opiekuna często wystarczy jego powrót, żeby kot powrócił do swoich normalnych obyczajów porządkowych. Natomiast w innych przypadkach trzeba znaleźć przyczynę.

Niekiedy trzeba zmienić kuwetę i dostosować ją do rozmiarów kota czy jego wymagań. Koty mają silną tendencję do zagrzebywania swoich wydalin. Z tego względu dobrze jest kupić ulubiony żwirek kota i wysypać nim dość grubą warstwą toaletę kota. Niektóre koty nie lubią sylikonowego żwirku i dlatego zaczynają załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą.

Jednocześnie z zachętami do używania właściwego klozetu, należy kota zniechęcać do pozostawiania odchodów w miejscach niedozwolonych. Spryskiwanie tych miejsc perfumami czy dezodorantami w pewnym stopniu zagłusza nieprzyjemny dla człowieka zapach. Jednak nie musi zniechęcać kota.

Może on jeszcze bardziej dążyć do zaakcentowania swojego prawa do tego miejsca. Z tego powodu dobrze jest wprowadzić małe kary i nagrody. Można pogrozić kotu w chwili popełnienia przewinienia. W żadnym przypadku kara nie powinna być fizyczna. Koty jako zwierzęta bardzo inteligentne szybko pojmą zależności pomiędzy przewinieniem i karą.

Jeżeli kot załatwi potrzebę we właściwym miejscu trzeba go od razu nagradzać pochwałą, smakołykiem lub pieszczotą. W ten sposób nagrodę skojarzy sobie ze swoim zachowaniem. Jeżeli wiemy jak często nasz pupil oddaje mocz, to możemy go zanieść do kuwety i czekać jak się załatwi. Po czym należy kota głośno chwalić.

Podsumowując nieporządny kot może znaczyć moczem terytorium mieszkaniowe w różnych miejscach. Sytuacje lękowe i stresogenne u kota są często przyczyną zanieczyszczania mieszkania moczem. Najwięcej problemów mogą stanowić zaburzenia pochodzenia genetycznego. Warto w takich sytuacjach poradzić się weterynarza.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...