GeoZoo » Kot » Hawański brązowy
Hawański brązowy

Hawański brązowy

Hawański brązowy to odmiana niedużego kota orientalnego z rodziny kotowatych. Jest to bardzo interesująca rasa, która potrzebuje dużo ciepła i czułości. Hawański brązowy bez trudu nauczy się różnych sztuczek. Na swojego przewodnika zwykle wybiera jedną osobę. Jest to wyjątkowy koci przyjaciel o łagodnym usposobieniu.

Hawański brązowy pochodzi z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nazwa „hawański” pochodzi od koloru cygar, które zostały sprowadzone pod koniec XIX wieku do Wielkiej Brytanii. Koty te nie są genetycznie obciążone chorobami, ale źle reagują na zimno. Jest to rasa zdrowa, odporna na różne schorzenia. Hawańczyka można kupić w cenie około 4500 zł.

Krótka historia rasy

Hawański brązowy to uroczy kot o bystrym spojrzeniu. Barwna odmiana tej rasy zapoczątkowana została w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia jednocześnie w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. W tym pierwszym kraju do dnia dzisiejszego nazywany jest kotem orientalnym hawańskim. Futro tych kotów jest w kolorze cygar.

Hawański brązowy narodził się w wyniku skrzyżowania czekoladowego kota syjamskiego, czarnego domowego i rosyjskiego niebieskiego. Zwierzęta te pojawiły się po raz pierwszy na wystawach w 1953 roku. Za rasę w Wielkiej Brytanii zostały uznane W 1958 roku, jako kot foreign kasztanowy. Natomiast w Stanach Zjednoczonych, jako kot hawański brązowy w 1964 r.

Hawański brązowy

Wygląd kota

Hawański brązowy to nieduży kot o interesującym wyglądzie. Ciało jest smukłe, muskularne i bardzo gibkie. Kot ten waży w granicach 3-4,5 kg. Samce są większe i masywniejsze od kotek. Odmiana typu angielskiego posiada głowę w kształcie równobocznego trójkąta z płaskim lub lekko zaokrąglonym czołem i prostym nosem.

Natomiast typ amerykański jest trochę większy. Ta odmiana ma głowę bardziej podłużną niż szerszą z płaskim czołem i zaznaczonym stopem oraz kwadratowy nos.  Hawańczyk charakteryzuje się dużymi oczami w kształcie migdała i o barwie zawsze zielonej. Posiada również duże uszy, które są szerokie u nasady i skierowane do przodu. Wyróżnia się długą szyją.

Hawański brązowy posiada też długie kończyny z owalnymi stopami. Opuszki mają kolor cynamonoworóżowy. Tylne nogi są dłuższe od przednich. Ogon jest średniej długości i zwęża się na końcu. Odmiana brytyjska ma dłuższy ogon niż odmiana amerykańska. Hawańczyk odznacza się jedwabistą i gładką sierścią, dobrze przylegającą do ciała.

Posiada tylko krótki włos okrywowy, bez podszerstka, który powinien być połyskujący. Nie są akceptowane żadne znaczenia na sierści. Futro powinno mieć jednolitą barwę i jak najgłębszą. Kocięta wyróżniają się pręgowaną sierścią, która po pewnym czasie zanika. Jest wyłącznie akceptowana barwa mahoniowo-brązowa i liliowa.

Ten drugi kolor jest tylko rozpoznawany przez Międzynarodową Organizację Felinologiczną o nazwie The International Cat Association (TICA) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Hawański brązowy posiada w tym samym kolorze także nos i wibrysy. Jest kotem długowiecznym. Żyje ponad 15 lat, a nawet dłużej, gdy jest otoczony troskliwą opieką

Hawański brązowy

Charakter i temperament

Hawański brązowy jest bardzo żywiołowym i aktywnym zwierzęciem. Szybko przyzwyczaja się do człowieka i nie lubi zostawać sam w domu. W trosce o zdrowie psychiczne kota hawańskiego dobrze jest trzymać dwa koty tej samej rasy lub kota i psa. Poza tym potrzebuje on dużo miłości i czułości ze strony opiekuna.

Hawański brązowy to bardzo inteligentne, towarzyskie i ciekawskie stworzenie. Uwielbia być w centrum uwagi i wyróżnia się wesołym usposobieniem. Kocha swojego właściciela i uwielbia wspólne z nim zabawy oraz pragnie częstego przytulania. Koty te uwielbiają spacery w szelkach i na smyczy, zupełnie jak pies. Wydaje z siebie rozmaite odgłosy.

Wobec swojego właściciela jest uczuciowy i lojalny. Lubi on również siedzieć opiekunowi na kolanach i spać obok niego. Jest bardzo czuły i bystry, a także ruchliwy. Potrafi wspinać się i otwierać drzwiczki od szafek. Koniecznie w domu należy postawić solidny, najlepiej piętrowy drapak dla kota.

Pielęgnacja jego nie jest trudna. Wystarczy dwa razy w tygodniu wyczesać sierść. Należy również przebywać regularnie oczy przegotowaną, letnią wodą oraz w razie potrzeby przycinać pazury. Koty te są łasuchami, dlatego należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Trzeba też pamiętać, żeby kot miał nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody.

Podsumowując hawański brązowy kot polecany jest osobom niezapracowanym, które będą dużo czasu spędzały ze swoim pupilem. Rasa ta dobrze czuje się w rodzinie z dziećmi. To również świetny towarzysz dla osób samotnych i seniorów, ponieważ lubi pieszczoty. Hawański brązowy jest bardzo przyjacielskim i gadatliwym kotem.