GeoZoo » Kot » Pomysły na zabawy z kotem
Pomysły na zabawy z kotem

Pomysły na zabawy z kotem

Pomysły na zabawy z kotem urozmaicą życie naszego pupila. Kocięta podczas zabawy uczą się określonych zachowań. Ułatwia to zwierzętom poznawanie świata i oswajanie się z otoczeniem. Zabawa z kotem polecana jest w każdym jego wieku.  Kota należy czasami zachęcić do figlowania i wspólnej zabawy.

Pomysły na zabawy z kotem pomogą w komunikacji zwierzęcia z człowiekiem. Zabawa z kocim towarzyszem jest przyjemnością i nawiązuje więź pomiędzy opiekunem, a jego podopiecznym. Niektóre sześciomiesięczne koty mogą być mniej zainteresowane zabawą. Dzieje się tak, ponieważ wolą skupiać uwagę na polowaniu. Mniejsze zainteresowanie zabawą mogą wykazywać również osobniki chore i w wieku geriatrycznym, co należy uszanować.

Pomysły na zabawę w domu

Pomysły na zabawy z kotem w domu muszą być dla niego przede wszystkim bezpieczne. Zabawa z kotem to cenne doświadczenie dla tych zwierząt w każdym wieku. Kocięta można łatwo zainteresować jakimś przedmiotem, uwielbiają bawić się prawie wszystkim. Jednak trzeba pamiętać, żeby w ich zasięgu nie znalazły się zbyt małe elementy, takie jak sznurki czy plastikowe torby.

Zabawa z kotem nie powinna być dla naszego pupila nudna ani zbyt łatwa, ale też nie za bardzo skomplikowana. Frustracja u kota może być spowodowana nie osiągnięciem przez niego zaplanowanego celu. Kocią ciekawość pobudzają poruszające się obiekty, takie jak piłeczki, piórka, myszka, ptak czy migające światło. Dobrze jest zmieniać prędkość poruszających się zabawek i ich kierunek.

Prędkość poruszanych przez nas zabawek powinien dyktować koci towarzysz. Delikatne ruchy również mogą być skuteczne. Dobrze jest kupić kilka zabawek, którymi możemy poruszać w powietrzu. Najbardziej interesujące są zabawki na patyku, piłeczki ze światełkiem lub dzwonkiem oraz myszki wypchane kocimiętką. Do figlowania z pupilem możemy wykorzystać różne pachnące zabawki czy kolorowe słomki. 

Ciekawym rozwiązaniem jest zabawa z kotem w chowanego. W domu nie brakuje różnych zakamarków, gdzie można ukryć się przed naszym pupilem. Kiedy kot nas znajdzie to trzeba go odpowiednio za to wynagrodzić. Może być to pochwała i jego ulubiony smakołyk. Niekiedy wystarczą same  pieszczoty.

Kłębek wełny i pudełko

Pomysły na zabawy z kotem dostarczają futrzakom nowych wrażeń. Koty uwielbiają toczący się kłębek z wełną. Lubią gonić go po pokoju, pomiędzy meblami. Jednak nie wolno zostawić pupila bez opieki, ponieważ może połknąć kawałek włóczki. Zabawy z kłębkiem wełny powinny być nagradzane za zdolności łowieckie ulubionym kota przysmakiem.

Pomysły na zabawy z kotem są często bardzo interesujące, wzbudzające kocią ciekawość. Kartonowe pudełko doskonale nadaje się na kocią kryjówkę. Kot chowa się we wnętrzu pudełka, kiedy obwącha jego rogi. Czeka tam cierpliwie na swoją ofiarę, którą może być myszka na sznurku, wypełniona kocimiętką.

W kartonowym pudełku wskazane jest powycinanie otworów, co uatrakcyjni zabawę. Zainteresowanie kotów wzbudzają też kartonowe tuby, dostosowane do rozmiarów zwierzęcia. Kartonowe pudełka i tuby można wykonać samodzielnie albo kupić gotowe w sklepie zoologicznym.

Leżący kot na plecach, głaskany przez opiekuna.

Muzyka i dźwięki

Pomysły na zabawy z kotem to puszczanie im różnych dźwięków i muzyki. Dobrym rozwiązaniem dla kotów są zasłyszane różne odgłosy. Najlepiej jak jest to głos różnych ludzi i zwierząt oraz przedmiotów. Natomiast odgłosy przyrody, takie jak: burzy, deszczu bądź wiatru przyzwyczajają młode koty do obcowania z przyrodą.

W takim przypadku naturalne wyładowania atmosferyczne ograniczają lub eliminują u zwierząt stres. Na początku rozmaite odgłosy i dźwięki powinny być puszczane cicho, aby nie wywołać u pupila niepotrzebnego strachu.

Po puszczaniu naszemu podopiecznemu różnej muzyki zorientujemy się, jaka jemu najbardziej odpowiada. Doskonale na odpoczynek i wyciszenie kotów wpływa muzyka klasyczna albo relaksacyjna. Taki rodzaj muzyki świetnie sprawdza się, gdy koty pozostają w domu same. 

Aplikacja dla kota

Pomysły na zabawy z kotem to również świat elektroniki. Doskonałą zabawą jest uruchomienie na tablecie czy smartfonie gry lub aplikacji. Kocięta posiadają wiele energii, którą powinny rozładować. Aplikacje często pokazują kropki, myszy albo ptaki, za którymi może biegać pupil.

Nasz podopieczny może także przyglądać się z zaciekawieniem poruszającym ikonom. Koty lubią bieganie za myszką, małym czerwonym światełkiem czy cieniem na podłodze. Nie brakuje w Internecie bezpłatnych aplikacji.

Ciekawym rozwiązaniem są aplikacje dla tabletów z kamerą z przodu ekranu, które wyświetlają ikonki, przyciągające wzrok kota. Kiedy pupil usiłuje złapać obiekt i dotknie ekranu, to kamera robi mu zdjęcie. Taka zabawa dla kota w towarzystwie opiekuna jest bardzo interesującym zajęciem. Spędzany czas w ten sposób uatrakcyjni kocie życie.

Wspólna zabawa z kotem może odbywać się na wiele rozmaitych sposobów. Jednak należy koniecznie przestrzegać określonych zasad.

Zabawy nie powinny odbywać się:

  • zaraz przed posiłkiem,
  • natychmiast po spożyciu pokarmu,
  • podczas upałów.

Podsumowując pomysły na zabawy z kotem dostarczają zwierzętom wiele atrakcji. Zabawy takie są w ich życiu niezwykle cenne, zwłaszcza w przypadku kociąt. Wpływają także na ich prawidłowy rozwój i kondycję. Uczą również sprawności i umiejętności łowieckich. Gonitwa za zdobyczą powinna w rezultacie zakończyć się sukcesem dla pupila. Kot powinien bawić się w bezpiecznych warunkach. Wspólna zabawa człowieka z kotem to doskonały moment na uwolnienie kociej agresji.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]