GeoZoo » Kot » OPIEKA NAD KOTEM
Małe kotki w koszyczku.

OPIEKA NAD KOTEM

Kot, którym prawidłowo opiekuje się cała rodzina potrafi dostarczyć domownikom wiele satysfakcji, a także będzie wierny, czuły i lojalny. Zdrowie kota, jego pogodne usposobienie, temperament  i radość z życia oraz stan ogólny zależą w dużym stopniu od jego właściciela i całej rodziny.

Kotu poczucie bezpieczeństwa zapewni własne legowisko, które  należy umieścić w zacisznym, mało uczęszczanym przez domowników miejscu i wolnym od przeciągów. Nie brakuje na rynku różnorodnych drewnianych i plastikowych kocich legowisk, wiklinowych koszy oraz łatwych do prania syntetycznych i wełnianych kocyków.

W celu zachowania w domu higienicznych warunków, nieodłącznym zestawem dla kota jest kuweta łatwa do czyszczenia i żwirek. Kuweta powinna zostać umieszczona jak najdalej od kociej stołówki i legowiska. Istnieją różnego gatunku żwirki, np. roślinny, który jest:

  • odnawialny biologicznie, ponieważ wytwarzany jest z włókna roślinnego lub drewna czy ziaren kukurydzy,
  • łatwo pochłaniający przykry zapach moczu i kału,
  • prosty w utylizacji ze względu na szybkie rozpuszczanie się
    w wodzie, podobnie jak papier toaletowy,
  • ogranicznikiem kurzu.

Do wybierania zanieczyszczonego żwirku potrzebna będzie specjalistyczna łopatka. Niektóre kuwety wyposażono w jednorazowe i praktyczne wkłady, które w razie potrzeby można wymieniać.

Właściciel kota może założyć swojemu pupilowi obróżkę z dzwonkiem w celu ostrzegania ogrodowych ptaków o zbliżającym się niebezpieczeństwie ze strony kociaka. Należy kupić obróżkę, która częściowo wykonana jest z elastycznego materiału, żeby w razie zahaczenia o ogrodową gałąź nie udusiła kotka.

Cała kocia rodzina znana jest z cechy drapania różnych przedmiotów, dlatego należy kotu sprawić przyrząd do drapania. Powinno się jak najszybciej nauczyć kota korzystania z drapaka, żeby nie niszczył mebli. Drapak można kupić w specjalistycznym sklepie czy w supermarkecie. Jeżeli kot nie chce korzystać z drapaka, to należy zabezpieczyć meble lub spryskać je dezodorantem.

Kota należy również wyposażyć w transporter w celu przewiezienia go do weterynarza czy zabrania naszego pupila na wczasy. Kot podobnie jak pies może z nami podróżować, również do innych krajów. Wyjeżdżając z kotem za granicę należy wyrobić jemu paszport. Transporter może być plastikowy, druciany lub wiklinowy. Koci transporter powinien być łatwy do czyszczenia i przenoszenia. Musi być także solidny i posiadać dobrą wentylację, co przyczyni się do ograniczenia kociego stresu.

Opieka nad kotkiem

Warto pamiętać o tym, że koty lubią rozrabiać. Do kocich psot potrzebne będą ciekawe zabawki, które rozbudzą kocią wyobraźnię. Koty przeważnie wykazują zainteresowanie miękkimi zabawkami, które bez trudu będą mogły chwytać łapkami. Zabawki jaskrawe kolorystycznie i wydające dźwięk są godne polecenia dla naszego pupila. Nie powinno kupować się zabawek, które zawierają małe elementy z plastyku czy z metalu, które kot z łatwością może odgryźć i połknąć. Kocie figle to inaczej koci świat, do którego człowiek powinien przywyknąć, posiadając kota w mieszkaniu.

Kota w rodzinie należy nauczyć zasad domowego współżycia. Należy pamiętać, że kot ma trudności w dostosowaniu się  do praw „stada”. Jednak nawet kota można nauczyć podstawowych zasad, np. by nie wskakiwał na stół i bufet kuchenny. Kot często znaczy swoje terytorium poprzez zostawianie śladów pazurów czy pocieranie głową o obiekt zostawiając na nim zapach, który wydzielany jest przez kocie gruczoły.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie