GeoZoo » Gryzoń » OPIEKA NAD PIESTRUSZKĄ STEPOWĄ
Opieka nad piestruszką stepową

OPIEKA NAD PIESTRUSZKĄ STEPOWĄ

Opieka nad piestruszką stepową  nie jest trudnym zajęciem. Obserwacja pupila i wspólna z nim zabawa przynosi dużo radości i satysfakcji. Gryzoń ten nie hibernuje, ale chomikuje zapasy na zimę. Jest bardziej aktywny nocą. W ciągu dnia wychodzi również z nory, w której spędza większość swojego życia.

Opieka nad piestruszką stepową nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wskazane jest także obcinanie pazurków, gdyż zwierzątko ściera je skutecznie biegając po konarach. Siekacze chomika stale rosną, jak u pozostałych gryzoni. Do ich ścierania należy podawać suchy chleb i gałązki drzew czy krzewów.

Opieka nad piestruszką stepową jest ciekawym i pełnym niespodzianek zajęciem. Gryzoń ten jest w ciągu dnia aktywnym i bardzo ruchliwym stworzeniem. Stale poszukuje pożywienia, wypychając nim torby policzkowe. Stworzenie to znaczy swój teren i zawsze jest gotowe go bronić.

Klatka czy terrarium

Piestruszka stepowa jest bardzo aktywnym zwierzątkiem, prowadzącym stadny tryb życia. Na wolności tworzy często kolonie.  Dobre rozwiązanie stanowi piętrowa i duża klatka z metalowych prętów, ponieważ gryzoń może tam swobodnie biegać i skakać zmieniając poziomy.

Klatka powinna zawierać bardzo mało elementów drewnianych i plastykowych, gdyż stworzenie może je przegryźć.

Piestruszka stepowa hodowana jest często w metalowych klatkach, które zbudowane są z siatki o bardzo małych oczkach. Najlepszym rozwiązaniem dla tych gryzoni jest terrarium lub akwarium o wymiarach 80 x 40 x 35 cm. Akwarium powinno mieć ażurowe przykrycie. Najlepiej zwierzęta czują się w większej klatce lub terrarium i powinny się w tych pomieszczeniach swobodnie poruszać.

Terrarium powinno mieć zapewnioną sprawną wentylację. Nie wolno ustawiać klatki czy terrarium przy grzejnikach, w słońcu czy w przeciągu. Gryzoń ten najlepiej czuje się, gdy temperatura powietrza nie jest za wysoka, ani za niska. Doskonale czują się hodowane parami lub same samiczki.

Samce mogą być razem trzymane, ale z tej samej rodziny lub z tego samego stada.

Piestruszka stepowa

Wyposażenie terrarium

Dno terrarium trzeba wyłożyć specjalnym trocinowym granulatem lub warstwą trocin, które można kupić w sklepie zoologicznym. W klatce dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie płaskiego pojemnika z piaskiem i torfem, który służy za toaletę. Klatkę należy również zaopatrzyć w półkę, ceramiczne rurki i kołowrotek o średnicy 30 cm.

Klatka powinna być zaopatrzona  w gałęzie i konary, które służą do wspinania, ścierania siekaczy i pazurów. Do tego należy dorzucić garść siana, które posłuży za budulec legowiska, a część jego będzie zjedzona. Dno trzeba pokryć grubą warstwą ściółki, aby gryzonie miały możliwość kopania nor.

Do klatki można również wstawić doniczkę, drewniany czy plastykowy domek, wyścielony delikatnym sianem.

Higieniczne warunki

Opieka nad piestruszką stepową to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba systematycznie podawać świeżą wodę i usuwać resztki nie zjedzonego pokarmu. Miseczki należy utrzymywać w idealnej czystości. Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla chomików, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia.

Ponadto do zadań opiekuna należy częste sprzątanie kuwety i wymienianie ściółki w klatce czy terrarium. Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinna być zawilgocona i przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę.

Higieniczne warunki pozwolą gryzoniom cieszyć się dobrym zdrowiem.

Żywienie i zdrowie piestruszki stepowej

Bezpieczny dom

Opieka nad piestruszką stepową nie wymaga dużo obowiązków. Można wypuszczać pupila z klatki, nie stwarzając zagrożeń. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub sprzętów stojących blisko ściany. W takiej sytuacji zwierzątko nie będzie miało możliwości zaklinowania się pomiędzy regałami.

Gryzoń ten lubi zwiedzać nieznane mu miejsca i poznawać otaczający go świat.

Zabezpieczyć należy wszystkie kable od urządzeń elektrycznych. Jest to niezbędne w celu uniemożliwienia podopiecznemu ich przegryzienia, co grozi porażeniem pupila prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega piestruszka stepowa  należy zamknąć. W takim przypadku ucieczka stworzenia jest uniemożliwiona.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczony został gryzoń, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Należy uważać, żeby nie doszło do nieumyślnego nadepnięcia podopiecznego. Pozostałe zwierzęta domowe powinny być izolowane od gryzonia. Zasad tych trzeba przestrzegać, aby pupil nie przestraszył się.

Zwierzątko powinno być chronione przed wszelkim stresem.

Podsumowując prawidłowa opieka nad piestruszką stepową uchroni zwierzątko przed chorobami i urazami. Zdrowe zwierzątko jest radosne i bystre oraz bardzo ruchliwe. Regularna obserwacja gryzonia pozwoli wykryć pierwsze objawy chorobowe. Dobrze traktowany gryzoń stanie się towarzyszem dnia codziennego, a obserwacja jego jest interesującym hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]