GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad kardynałkiem chińskim
Opieka nad kardynałkiem chińskim

Opieka nad kardynałkiem chińskim

Opieka nad kardynałkiem chińskim nie wymaga doświadczenia, gdyż ryba ta nie jest wymagająca. Polecana jest początkującym akwarystom. Decydując się na zakup ryb akwariowych trzeba sprostać ich wymaganiom. Gatunek ten posiada swoje upodobania i potrzeby podobnie jak inne zwierzęta.

Opieka nad kardynałkiem chińskim polega na zapewnieniu mu w akwarium bezpiecznych warunków do życia. W zbiorniku o długości  minimalnej 60 cm, można trzymać grupę kardynałków składającą się z 10 osobników. Kardynałkom chińskim należy zapewnić wyżywienie, pomieszczenie do życia i właściwa opiekę.  

Zakup kardynałków

Opieka nad kardynałkiem chińskim polega na zakupie zdrowego osobnika bez oznak chorobowych. Kupując ten gatunek ryb trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie. Nie należy kupować osobników okaleczonych, osowiałych czy z wadami genetycznymi.

Znając potrzeby i wymagania kardynałka chińskiego powinniśmy stworzyć mu odpowiednie warunki do życia i podobne do tych w środowisku naturalnym. Gatunek zwierzęcia to głównie jego wygląd i charakter. To od akwarysty zależy zdrowie, samopoczucie, a także życie ryb.

Każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki i troski. Wszystkie zwierzęta trzeba traktować humanitarne. Ryba podobnie jak człowiek odczuwa ból i cierpienie. Taki stan może być wynikiem złej diety, choroby, stresu, przerybienia. Po zdiagnozowaniu choroby kardynałka chińskiego trzeba leczyć.

Dobierając ryby do własnej hodowli należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:

 • zachowanie socjalne,
 • tolerancję gatunkową,
 • życie w stadach,
 • wymagania terytorialne.

Nowe osobniki powinny zostać poddane 4-tygodniowej kwarantannie w specjalnie przygotowanym oddzielnym zbiorniku. Takie akwarium należy wyposażyć w co najmniej filtr i grzałkę. W okresie kwarantanny będzie widoczna większość utajonych schorzeń. Nowe osobniki należy bacznie obserwować.

Mieszkanie kardynałka chińskiego

Opieka nad kardynałkiem chińskim przełoży się na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Mieszkaniem ryb jest akwarium. Gatunek ten jest bardzo żywotny i nieagresywny. Nie atakuje innych ryb i nie niszczy roślinności. Jest to ryba stadna, która powinna trzymana być w grupie, co najmniej 10 osobników.

Dla kardynałków należy przygotować:

 • Szczelne akwarium i odpowiedniej wielkości w zależności od ich liczby. Po ustawieniu go we właściwym miejscu należy zbiornik urządzić. Minimalna długość akwarium dla 10 osobników kardynałków to 60 cm. Pojemność zbiornika powinna wynieść co najmniej 60-80 litrów
 • Tło, które trzeba pierwsze zainstalować w akwarium. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
 • Piaszczyste podłoże z bujną roślinnością posadzoną na dnie zbiornika.
 • Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża.
 • Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w zbiorniku i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja. Potrzebny jest także termometr do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 14-22oC
 • Wodę, którą napełniamy akwarium po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Woda dla danio pręgowanego powinna mieć odczyn pH 6-8, a twardość w granicach 5-19on.

Opieka nad kardynałkiem chińskim często dotyczy również rozmnażania ryb. W takim przypadku trzeba zaopatrzyć się w specjalny zbiornik hodowlany o pojemności 40 litrów. Woda w nim powinna być dobrze natleniona i stopniowo podniesiona do 24oC. Dno zbiornika tarliskowego dobrze jest wyłożyć mchem jawajskim. Po złożeniu ikry tarlaki należy oddzielić od ikry, żeby jej nie zjadły.

Profilaktyka i zdrowie

Opieka nad kardynałkiem chińskim polega na stosowaniu profilaktyki. Należy nie dopuszczać do schorzeń i niedomagań ryb. Choroby zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tych zwierząt. Wyniszczają również organizm, a nawet mogą doprowadzić ryby do śmierci. Profilaktyka ogranicza liczbę schorzeń i niedomagań rybich okazów.

Zapobieganie rybim chorobom polega na:

 • Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
 • Poddawaniu kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik hodowlany.
 • Hodowaniu ryb w grupach i w przestronnym akwarium.
 • Doborze gatunków ryb do kardynałka chińskiego pod względem jego rozmiarów,  zachowania i preferowanych warunków.
 • Obsadzeniu zbiornika bujną roślinnością i wpuszczenie do niego ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
 • Dobrym natlenieniu wody.
 • Nie przerybianiu akwarium, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego u ryb.
 • Regularnym czyszczeniu filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwariowego.
 • Systematycznym kontrolowaniu jakości wody w zbiorniku i podmienianiu jej części w celu zachowania czystości wody.
 • Karmieniu ryb różnorodnym pokarmem, zapewniając im dietę bogatą w witaminy. Sama sucha karma nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla ryb.
 • Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Mogą one dostać się do zbiornika z zewnątrz.

Podsumowując opieka nad kardynałkiem chińskim to wspaniałe hobby i podróż po fascynującym podwodnym świecie. Nie jest to ryba wymagająca. Wystarczy znać podstawy funkcjonowania tego gatunku. Polecana jest początkującym akwarystom. Trzeba zwracać uwagę na wygląd i zachowanie ryb.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]