GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad modrookiem Gertrudy
Opieka nad modrookiem Gertrudy

Opieka nad modrookiem Gertrudy

Opieka nad modrookiem Gertrudy nie jest trudna, jeżeli zostanie zakupiony zdrowy osobnik. Decydując się na zakup ryb akwariowych trzeba sprostać ich wymaganiom. Modrook Gertrudy powinien zostać otoczony fachową opieką. Gatunek ten podobnie jak człowiek posiada swoje potrzeby i upodobania.

Opieka nad modrookiem Gertrudy polega na ochronie go przed stresem i przestrzeganiu higieny w akwarium. W zbiorniku należy trzymać co najmniej 6-8 osobników. Modrookom Gertrudy trzeba zapewnić wyżywienie, mieszkanie i troskliwą opiekę. Musimy zadbać o dobrostan ryb, ponieważ są to żywe organizmy świata podwodnego. 

Zakup ryb akwariowych

Opieka nad modrookiem Gertrudy polega na zakupie zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Kupując ryby akwariowe trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny ryb i ich zachowanie. Nie należy kupować osobników okaleczonych lub z wadami genetycznymi.

Znając potrzeby modrooka Gertrudy możemy stworzyć mu bezstresowe warunki do życia. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd oraz charakter i temperament. Kupując ryby bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde zwierzątko wymaga opieki i troski. Modrook Gertrudy nie jest rybą agresywną.

Doskonale nadaje się dla poczatkujących akwarystów. Bardzo szeroki jest zakres tolerancji tego gatunku na parametry fizykochemiczne wody, co jest rzadko spotykane w świecie rybich okazów. Gatunek ten preferuje zooplankton i larwy solowca. Nie pogardzi również suchym pokarmem, który dostosowany jest do ich małych otworów gębowych.

Nowe osobniki powinny zostać poddane 4-tygodniowej kwarantannie w specjalnie przygotowanym oddzielnym zbiorniku. Takie akwarium należy wyposażyć w co najmniej filtr i grzałkę. W okresie kwarantanny będzie widoczna większość utajonych schorzeń. Nowe osobniki należy bacznie obserwować.

Zbiornik dla modrookowatych

Opieka nad modrookiem Gertrudy polega na stworzeniu rybom odpowiednich warunków do życia. Gatunek ten należy do ryb ławicowych. Z tego względu w akwarium o minimalnej długości 60 cm, trzeba hodować co najmniej 6-8 osobników. Zbiornik należy gęsto obsadzić różnorodną roślinnością.  

Powinna być cotygodniowa podmiana wody do 30%. Nie wolno wpuszczać modrooków Gertrudy do świeżo założonego akwarium. Światło powinno być rozproszone i wskazany jest umiarkowany przepływ wody. Ryby należy umieścić w dużym i przestronnym akwarium. Wszystkie parametry wody powinny być stabilne.

Wyposażeniem akwarium powinny być również korzenie i rośliny pływające oraz wolna przestrzeń do swobodnego pływania. Modrooki Gertrudy są rybami skocznymi, dlatego akwarium powinno być przykryte szybą bądź specjalną pokrywą. Gatunek ten świetnie prezentuje się na tle ciemnego podłoża.

Ryby te wrażliwe są na wszelkie zanieczyszczenia, a zwłaszcza azotany. Najczęściej w hodowli ryb wykorzystywane są akwaria, które zbudowane są ze szklanych płyt, połączonych ze sobą klejem silikonowym. Można również zakupić zbiornik zbudowany z innych materiałów.

Na rynku dostępne są akwaria:

  • murowane z frontową ścianą ze szkła,
  • wytworzone z elementów plastikowych,
  • ze ścianami z nierdzewnych stopów metali.

Dobrze jest posiadać trzy akwaria dla: kwarantanny, narybku i ryb dorosłych. Każde akwarium powinno spełniać wymagania gatunkowe ryb i być odpowiednio wyposażone. Nie wolno w jednym zbiorniku łączyć różne odmiany tych ryb i doprowadzić do ich krzyżowania.  

Podłoże i sprzęt techniczny

Opieka nad modrookiem Gertrudy polega również na wyposażeniu zbiornika, w którym hodujemy ryby. Do kształtowania podłoża potrzebny jest piasek, żeby ryby mogły zapewnić sobie potrzebne do życia nawyki i czynności. Podłoże należy regularnie sprawdzać, usuwając z niego gromadzące się odchody i inne biologiczne zanieczyszczenia.

Najważniejszym elementem biotypu akwarium jest woda o odpowiedniej temperaturze, która dla tego gatunku powinna wynosić w granicach 22-27oC. Natomiast twardość wody powinna mieścić się w przedziale 5-12on, a pH: 6,0-7,5.

Podstawowym wyposażeniem akwarium ciepłowodnego dla ryb są:

  • Urządzenia filtrujące. W zależności od rodzaju ryb można zainstalować jeden filtr bądź kombinację różnych typów filtrów.
  • Oświetlenie, które przeważnie montowane jest w pokrywie zbiornika. Stosowane są różne systemy oświetlenia. Warto jest wbudować czasowy, automatyczny wyłącznik światła. Zachowa on naturalny rytm dnia i nocy. Światło dla tego gatunku powinno być rozproszone.
  • Ogrzewanie to grzałka i termostat, który służy do kontroli temperatury wody.

Lampy UV, które zamocowane są wewnętrznej części obiegu filtrów, mają bakteriobójcze działanie, a także zabijają pasożyty i glony. Wydajność tych lamp musi być odpowiednio wysoka. Powinny być włączone przez 24 godziny. W przypadku stosowania leków lampy powinny zostać wyłączone.

Pod wpływem promieni ultrafioletowych mogłyby zmienić struktury podawanych lekarstw. W wodzie o kwaśnym odczynie nie wszystkie leki mogą być stosowane. W celu wzbogacenia wody w tlen należy zamontować w zbiorniku specjalne urządzenie o nazwie oksydator. 

Podsumowując opieka nad modrookiem Gertrudy to bardzo interesujące hobby. Nie jest to ryba wymagająca. Wystarczy znać podstawy funkcjonowania tego gatunku. Nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania ryb. Warto jest zaopatrzyć się w specjalistyczne podręczniki opisujący styl życia modrooka Gertrudy.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top