GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Babka złota
Babka złota

Babka złota

Babka złota to królestwo: zwierząt, typ: strunowce i gromada: promieniopłetwe. Należy do rzędu okoniokształtnych i rodziny babkowatych. Ten interesujący okaz pochodzi z rodzaju Brachygobius. Zamieszkuje wody Południowo-Wschodniej Azji. Babka złota cieszy się dużą popularnością wśród akwarystów.   

Babka złota nazwana jest również babką trzmiel. Ryby te zasiedlają ujścia rzek wysp Indonezji, takich jak: Borneo, Jawa i Sumatra. Zamieszkują w słodkich i słonawych wodach płynących. Zajmują bagna mangrowcowe i rozlewiska oraz ujścia rzek. Babka złota pomimo swoich niedużych rozmiarów jest rybą drapieżną. Okazy te można kupić za około 10 zł.

Wygląd i rozmnażanie

Babka złota posiada śliczną i ciekawą kolorystykę. Jest to mała ryba, gdzie samica jest trochę większa od samca. Posiada ona ciało o długości 4 cm, a samiec o długości 3 cm. Poza tym samica posiada szerszą głowę niż samiec i widoczny jest u niej zaokrąglony brzuch. Samiec posiada bardziej intensywne kolory.

W ubarwieniu tych ryb dominuje kolor żółtoczarny. Może też występować w kolorze brunatnym z jasnymi pierścieniami i plamami. Płetwy brzuszne są ze sobą zrośnięte, co umożliwia to rybie utrzymywanie się przy dnie, na kamieniach czy roślinach. Gatunek ten jest jajorodny. Do tarła dochodzi w 30oC.

Babka złota żyjąca w naturze składa ikrę w kryjówce skalnej w ilości około 300 ziaren. Jest ona przylepiana do skalnych ścian. Po złożeniu jaj samiczkę można przenieść do innego zbiornika, ponieważ nie zajmuje się potomstwem. To samiec obejmuje opiekę nad ikrą. Po około 8 dniach następuje wylęg.

W tym czasie samiec przestaje interesować się młodymi. Oznacza to, że można go odłowić do innego zbiornika. Po 24 godzinach od wylęgu młode zaczynają samodzielnie pływać po całym zbiorniku. Jednak po pewnym czasie coraz częściej zaczynają przebywać przy dnie. Babka złota żyje około 3 lat.  

Babka złota

Wymagania i pokarm

Babka złota powinna być hodowana w akwarium o długości 80 cm i w grupach składających się z 8-10 osobników. Ryby te są bardzo zadziorne i wykazują terytorializm. Ich agresja w większym gronie rozkłada się równomiernie na  wszystkie ryby. U babek złotych trzymanych pojedynczo bądź parami widoczny jest stres i wzmożona agresja.

W takim środowisku ryba raczej nie przetrwa, ponieważ lubi przebywać w grupach, ale przede wszystkim własnego gatunku. Babka złota nie powinna być trzymana w wodach wyłącznie słodkich, ponieważ po pewnym czasie zaczyna chorować i podupadać na zdrowiu. Gatunek ten preferuje lekko zasoloną wodę w granicach 1,005-1,010 g/cm3.

Woda akwariowa powinna mieć temperaturę w zakresie 25-30oC Twardość jej powinna wynosić 10-25on, a pH mieścić się w przedziale 7-8,5. Ryby te najlepiej czują się w zbiorniku jednogatunkowym. Mogą też być hodowane w akwarium towarzyskim pod warunkiem, że będą mieszkały tam z osobnikami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

W akwarium powinny znajdować się liczne kryjówki z kamieni i korzeni. Nie powinno zabraknąć roślin, które jednak w większości nie tolerują słonawej wody. Zbiornik należy pokryć piaszczysto-skalistym podłożem, ponieważ babki złote żerują przy dnie. Takie środowisko będzie podobne do życia tych ryb w naturze.

W środowisku naturalnym pożywieniem tego gatunku ryb są bezkręgowce wodne. W akwarystyce należy głównie podawać pokarm naturalny. Wskazane jest karmienie tych ryb larwami czarnych komarów, ochotką czy wodzeniem. Można też podawać grubszy zooplankton i pokarm mrożony odpowiednio przygotowany.

Podsumowując

Babka złota jest rybą chętnie trzymaną w akwarystyce. Pięknie prezentuje się w dobrze urządzonym akwarium na tle bujnej roślinności. Niejednokrotnie na rynku sprzedawane są inne gatunki ryb pod nazwą „babka złota”. Te rybie okazy są bardzo żywotne i nie mają wygórowanych wymagań. Babka złota polecana jest miłośnikom ryb ozdobnych.