Operacja ryby w narkozie to bardzo duży postęp w medycynie weterynaryjnej. Można przedłużyć życie tym zwierzętom o kilka lat przy odpowiedniej diagnozie i leczeniu. Takie operacje są już wykonywane w Polsce przez rybich chirurgów. Jednak nadal jest trudno znaleźć specjalistę w tej dziedzinie.
Operacja ryby w narkozie wykonana jest tylko przez nielicznych specjalistów, którzy zwykle są pasjonatami rybich okazów. W dzisiejszych czasach nie tylko diagnozuje się u ryb chorobę i leczy pacjenta, ale także wykonuje operację w narkozie. Specjalista może również leczyć rybom zęby w narkozie. Jednak ryby należą do zwierząt, które najtrudniej zdiagnozować.
Diagnoza i choroby ryb
Operacja ryby w narkozie przeprowadzana jest poza środowiskiem wodnym. Najtrudniej dokonać jest na małych rybach akwariowych. Schorzenie można zdiagnozować przez przeprowadzenie badania patologicznego wraz z mikroskopowym. Ryby cierpią na wiele różnorodnych schorzeń.
Najczęściej spotykanymi u ryb chorobami są:
- infekcje wirusowe i grzybicze,
- bakteryjne,
- zatrucia pokarmowe,
- schorzenia pęcherza pławego,
- zaburzenia układu kostnego,
- ciała obce w przewodzie pokarmowym,
- zwyrodnieniowe,
- inwazja pasożytów.
Ryby narażone są również na guzy nowotworowe, nowotwory z przerzutami i wiele innych chorób. Poza tym rybę, która posiada zęby może boleć ząb. Ryby akwariowe cierpią i odczuwają ból podobnie, jak inne zwierzęta i ludzie. Samo leczenie ryb polega na osłuchaniu zwierzęcia i podaniu strzykawką antybiotyku.
Operacja ryby w narkozie przeprowadzona jest przez rybiego chirurga. Zwierzęta te mogą mieć raka czy inne poważne schodzenie. Trudno rozpoznać jest chorobę u ryb po zewnętrznych objawach. Na przykład problem z oddychaniem czy zmiany na skórze pojawiają się prawie przy każdym schorzeniu.
Operacja ryby w narkozie wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia ze strony rybiego specjalisty. Należy od rybki pobrać próbki i dokonać pełnego badania ichtiopatologicznego w celu zdiagnozowania schorzenia. Poza tym trzeba również zbadać wodę akwariową. Sama operacja w pełnej narkozie jest dużym wyzwaniem.
Operacja ryby akwariowej
Operacja ryby w narkozie ma swoje minusy i plusy. Jest trudna do wykonana na tak małym pacjencie. Z drugiej strony ryby są przeważnie spokojne, nie awanturują się i nie gryzą. Nie widać również po nich bólu i cierpienia, gdyż nie posiadają brwi czy mięśni mimicznych twarzy. Ryby potrafią świetnie porozumiewać się między sobą, ale ich język jest ludziom nieznany i trudny do zrozumienia.
Nie można operować rybiego pacjenta w wanience czy misce z wodą, a na stole operacyjnym musi leżeć spokojnie. Ryby podczas zabiegu nie mogą być suche ani odczuwać bólu. Operacja musi przebiegać w sterylnych warunkach, co daje rybie większą szansę na przeżycie. Narzędzia chirurgiczne do operacji tych zwierząt są bardzo małe.
Trudno jest operować maleńkim skalpelem, dlatego niezbędne jest szkło powiększające. W sprzedaży nie brakuje sprzętu do robienia zdjęć rentgenowskich, ale problem jest z aparatem do rybiej narkozy. Taki sprzęt trzeba skonstruować samodzielnie. W niektórych klinikach lekarze weterynarii dysponują aparatem do narkozy.
Do kliniki weterynaryjnej przychodzą akwaryści, którzy kochają ryby i chcą im pomóc. Niektórzy opiekunowie ryb są w stanie zapłacić za ich operację. Jednak świadomość na ten temat w polskim społeczeństwie jest jeszcze nieduża. Należy pamiętać, że nie można ryb leczyć samodzielne ani podawać im lekarstw, których nie przepisał lekarz weterynarii.
Operacja ryby w narkozie to innowacja w świecie ryb. Rybie okazy stanowią najliczniejszą grupę wśród kręgowców. Jest ich już około 40 tysięcy, a nadal są słabo poznane. Ryby nie chorują rzadko, a ich leczenie to prawdziwe wyzwanie. Trudno jest o specjalistę, który zna się na chorobach żywych organizmów świata podwodnego.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]