GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad bystrzykiem neonowym
Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich wymaganiom i postawionym przed sobą zadaniom. Właściciel powinien zapewnić bystrzykom neonowym podstawową opiekę.

Opieka nad bystrzykiem neonowym polega na ochronie go przed stresem i przestrzeganie higieny w zbiorniku. Warto jest zastanowić się nad ilością zakupu bystrzyków neonowych. Należy zapewnić im mieszkanie, wyżywienie i właściwą opiekę. Trzeba zatroszczyć się o dobrostan ryb, ponieważ są to żywe istoty. Posiadają podobnie, jak ludzie swoje potrzeby i upodobania.

Zakup bystrzyków neonowych

Opieka nad bystrzykiem neonowym polega  na zakupie zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Kupując ten rybi okaz trzeba ocenić stan jego zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny zwierzęcia. Nie należy kupować osobników z wadami genetycznymi czy okaleczonych.

Znając potrzeby bystrzyków neonowych możemy stworzyć im w domu odpowiednie warunki bytowania, pozbawione stresu. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd i charakter. Kupując bystrzyki neonowe bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde zwierzątko wymaga opieki i troski. Poza tym bystrzyki neonowe również cierpią i odczuwają ból jak ludzie.

Opieka nad bystrzykiem neonowym to dom, w którym ryby będą radosne i szczęśliwe. Rybie okazy, jak i pozostałe zwierzęta potrafią wnieść do rodziny wiele radości. Trzeba je traktować humanitarnie. Należy pamiętać, że bystrzyki neonowe podobnie, jak ludzie odczuwają smutek i cierpienie. Taki stan może być wynikiem złego stanu zdrowia, złej diety, złych warunków bytowania, czy stresu.

Mieszkanie neonowców

Opieka nad bystrzykiem neonowym to przede wszystkim pełnowartościowy świeży lub żywy czy mrożony pokarm. Istotną rolę pełni odpowiedniej wielkości akwarium, które trzeba odpowiednio wyposażyć według wymagania gatunkowego.

Dla bystrzyków neonowych należy przygotować:

 • Odpowiedniej wielkości i szczelne akwarium w zależności od ich liczby. Po ustawieniu go we właściwym miejscu należy zbiornik urządzić. Minimalna długość akwarium to 80 cm dla 8-10 osobników.
 • Tło, które należy w pierwszej kolejności zainstalować w akwarium. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
 • Piaszczyste podłoże z licznymi korzeniami i gałęziami. Układając podłoże należy pamiętać, żeby był utworzony spadek w kierunku przedniej szyby albo któregoś z boków. Bystrzyki neonowe najlepiej prezentują się na tle ciemnego podłoża.
 • Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża. Układ dekoracyjny należy urozmaicić kryjówkami i korzeniami oraz gałęziami, które układa się bezpośrednio na podłożu piaskowym.  
 • Rośliny akwariowe, którymi należy obsadzić zbiornik podczas ostatniego etapu prac. Rośliny są często sprzedawane w małych, plastikowych koszyczkach. Najlepiej dla tych ryb nadają się rośliny epifityczne.
 • Urządzenia techniczne, które należy zamontować w akwarium i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja oraz termometr niezbędny do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 21-28oC. 
 • Wodę i napełnić nią zbiornik po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można nowo założony zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Przy zalewaniu akwarium należy zastosować odpowiednią technikę.
 • Woda dla bystrzyków neonowych najlepiej jak jest kwaśna i miękka o odczynie pH 4-7,5. Twardość wody nie powinna przekroczyć 10on.

Bystrzyk neonowy
Par Holger Krisp — Travail personnel, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26431525

Wskazówki zapobiegania chorobom

Opieka nad bystrzykiem neonowym to zapobiegania wszelkim schorzeniom i niedomaganiom tej ryby. Choroby neonowców zagrażają prawidłowemu rozwojowi tych zwierząt, a także mogą doprowadzić do ich śmierci. Najlepszym sposobem unikania schorzeń jest zapobieganie im poprzez zapewnienie podopiecznym optymalnych warunków rozwoju.

Ważnymi wskazówkami, które zapobiegają chorobom bystrzyków neonowych to:

 • Obsadzenie akwarium dużą ilością roślin i wpuszczenie ryb do niego po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
 • Pozyskiwanie nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
 • Poddawanie kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik. 
 • Nie przerybienia zbiornika, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego u bystrzyków neonowych.
 • Odpowiednie dobieranie gatunków ryb do bystrzyków neonowych pod względem ich wielkości, zachowania i preferowanych warunków.
 • Karmienie bystrzyków neonowych zróżnicowanym pokarmem, zapewniając podopiecznym dietę bogatą w witaminy. Sama sucha karma nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla ryb.
 • Regularne czyszczenie filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwariowego.
 • Sukcesywne kontrolowanie jakości wody w zbiorniku i systematyczne podmienianie jej części w celu zachowania czystości wody.
 • Regularne kontrolowanie składu chemicznego wody i chronienie jej przed truciznami. Należy pamiętać, że mogą one dostać się do akwarium z zewnątrz.

Opieka nad bystrzykiem neonowym nie jest skomplikowana pod warunkiem, że nabędziemy zdrowego osobnika. Przede wszystkim nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania bystrzyka neonowego. Warto jest zaopatrzyć się w specjalistyczne podręczniki, które pogłębią naszą wiedzę z dziedziny akwarystyki.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top