GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad chomiczakiem pręgowanym
Opieka nad chomiczkiem pręgowanym

Opieka nad chomiczakiem pręgowanym

Opieka nad chomiczakiem pręgowanym nie jest trudnym zajęciem. Wystarczy stworzyć mu odpowiednie warunki bytowania i podawać właściwy pokarm. Bardzo ważne w życiu zwierząt jest również przestrzeganie higieny. W zależności od temperatury otoczenia chomiczak może zapadać w sen zimowy.

Opieka nad chomiczakiem pręgowanym nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wskazane jest także obcinanie pazurków, gdyż zwierzątko ściera je skutecznie biegając po konarach. Siekacze chomiczaka stale rosną, jak u pozostałych gryzoni. Do ich ścierania należy podawać twardy chleb, orzechy w łupinach i gałązki drzew czy krzewów. Należy regularnie obserwować zachowanie i wygląd pupila.

Opieka nad chomiczakiem pręgowanym jest ciekawym i pełnym niespodzianek zajęciem. Gryzoń ten jest w nocy aktywnym i bardzo ruchliwym stworzeniem. Stale poszukuje pożywienia, wypychając nim torby policzkowe. Samice są często agresywne, dlatego należy uważać dobierając parę do rozrodu. Zwierzątko to znaczy swój teren i broni go zaciekle. 

Klatka gryzonia

Opieka nad chomiczakiem pręgowanym to ciekawe zajęcie dla opiekuna i pozostałych domowników. Jest to bardzo aktywne zwierzątko, które prowadzi samotniczy tryb życia.  Dobrym rozwiązaniem jest piętrowa i duża klatka z metalowych prętów. Gryzoń może tam swobodnie biegać i skakać zmieniając poziomy. Klatka powinna zawierać bardzo mało elementów drewnianych i plastykowych, żeby stworzenie ich nie przegryzło.

Opieka nad chomiczakiem pręgowanym polega na stworzeniu gryzoniowi odpowiednich warunków do życia. Hodowany  jest przeważnie w metalowych klatkach. Wymiary pomieszczenia powinny wynosić nie mniej, niż 60 x 40 x 30 cm. Najlepiej będzie czuł się w większej klatce. Chomiczak pręgowany powinien się w niej swobodnie poruszać. Klatkę nie wolno wystawiać na silne promienie słonecznych ani w przeciągach. 

Klatka z metalowymi prętami zapewnia dobrą wentylację. Na kondycję i zdrowie zwierzęcia źle wpływa ustawienie klatki przy grzejnikach, w słońcu czy w przeciągu. Gryzoń ten najlepiej czuje się, gdy temperatura powietrza nie jest za wysoka, ani za niska. Temperatura otoczenia powinna wynosić od 20 do 23oC. Natomiast wilgotność względna powietrza najlepiej, jak waha się w przedziale 40 – 50%.

W temperaturze od 5 do 10oC chomiczak pręgowany hibernuje. Podobny jego stan można zaobserwować przy niedoborze karmy i zbyt krótkim okresie oświetleniowym. W zimę zapadają w sen, ale dosyć często się budzą, żeby skorzystać ze zgromadzonego pożywienia.

Gryzoń na zimę zmienia futerko, a na jesieni przestawia się na nocny tryb życia.

Wyposażenie klatki

Zalecana jest jako podłoga kuweta z tworzywa sztucznego, która nie sprawia problemu przy czyszczeniu. Dno klatki trzeba wyłożyć  wiórami, ligniną czy drewnem drzewnym. Nie stosować podściółki z torfu ze względu na pylenie. Nie wykładać dna watą opatrunkową, ponieważ może zacisnąć łapki i spowodować ich martwicę. Klatkę należy również zaopatrzyć w półkę i plastikowe rurki.

We wnętrzu klatki powinien być umieszczony metalowy kołowrotek. Jest on potrzebny do codziennego treningu biegowego. Klatka powinna być zaopatrzona w gałęzie i konary, które służą do wspinania, ścierania siekaczy i pazurów. Do tego należy dorzucić garść siana, które posłuży za budulec legowiska, a część będzie zjedzona. Siano jest źródłem substancji balastowych, dlatego pobudza układ pokarmowy do pracy.

Do klatki można również wstawić drewniany czy plastykowy domek o wymiarach 15 x 15 x 10 cm. Otwór wejściowy powinien wynosić 5 x 5 cm. Należy wyścielić go delikatnym sianem. Chomiczak chętnie z niego korzysta. Jest to jego miejsce odpoczynku i sypialnia.

Chomiczak pręgowany lubi kąpiele w piasku.

Chomiczek pręgowany

Higieniczne warunki

Opieka nad chomiczakiem pręgowanym to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba systematycznie podawać świeżą wodę i usuwać resztki nie spożytego pokarmu. Należy codziennie kontrolować w klatce sypialnię i spiżarnię, czy nie ma tam zepsutej żywności. Najszybciej zepsuciu ulegają owoce.  

Miseczki należy utrzymywać w czystości. Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia. Do wspinaczek w klatce często chomiczak używa prętów, dlatego należy utrzymywać je w czystości.

Ponadto do zadań opiekuna należy także sprzątanie kuwety i wymiana ściółki. Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinna być zawilgocona i przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę. Higieniczne warunki pozwolą gryzoniowi cieszyć się dobrym zdrowiem.

Bezpieczny dom

Opieka nad chomiczakiem pręgowanym nie wymaga dużo obowiązków. Można wypuszczać go z klatki, zachowując zasady bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub stojących blisko ściany. W takiej sytuacji zwierzątko nie będzie miało możliwości zaklinowania się pomiędzy regałami.

Gryzoń ten lubi zwiedzać nieznane mu miejsca.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych. Jest to niezbędne w celu uniemożliwienia podopiecznemu ich przegryzienia, co grozi porażeniem pupila prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega chomiczak pręgowany należy zamknąć. W takim przypadku ucieczka zwierzątka jest uniemożliwiona.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczony został chomiczak pręgowany, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Należy uważać, żeby nie doszło do nieumyślnego nadepnięcia zwierzątka. Pies i kot powinien być izolowany od gryzonia. Zasad tych trzeba przestrzegać, aby zwierzątko nie przestraszyło się.

Należy chronić pupila przed stresem.

Prawidłowa opieka nad chomiczakiem pręgowanym uchroni zwierzątko przed chorobami i różnymi dolegliwościami. Zdrowy gryzoń jest szczęśliwy i bystry oraz bardzo żywiołowy. Regularna obserwacja pupila pozwoli wykryć pierwsze objawy chorobowe. Wspólna zabawa z chomiczakiem pręgowanym przynosi wiele radości.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top