GeoZoo » Pies » PIELĘGNACJA PSA
Pielęgnacja psa

PIELĘGNACJA PSA

W życiu psa nie tylko ważne jest pożywienie i woda, ale także pielęgnacja psa. Regularna kąpiel, codzienne czesanie, obcinanie pazurów w miarę potrzeby czy higiena zębów. W sklepach dostępne są pasty do zębów ze specjalnym przeznaczeniem dla psów i miękkie szczoteczki do zębów. Istnieją również specjalne karmy, które ułatwiają czyszczenie zębów.

Szczeniak w domu powinien być od samego początku przyzwyczajany do zabiegów pielęgnacyjnych, podnoszenia czy dotykania. Każdego dnia należy sprawdzać oczy, uszy, pyszczek, brzuszek, łapki, ponieważ piesek przyzwyczaja się do tych zabiegów, jak również w ten sposób można szybciej u niego stwierdzić zmiany skórne czy zauważyć pojawienie się pasożytów, np. pcheł czy kleszczy.

Głównymi  akcesoriami potrzebnymi do pielęgnacji psa to:

  • szczotka,
  • grzebień do czesania,
  • gąbka do wycierania brudu pomiędzy poduszkami,
  • waciki do usuwania wydzieliny z oczu oraz do zabezpieczenia uszów podczas kąpieli,
  • ręcznik do wytarcia,
  • rękawica do szczotkowania,
  • tępo zakończone nożyczki, służące do skracania włosów na łapkach pieska, które wyrastają poza granice opuszek,
  • obcinacz do pazurków, jeżeli są długie i przeszkadzają czworonogowi podczas chodzenia.

Ze względu na różny rodzaj sierści istnieją odpowiednie szczotki. Rasy o gęstej sierści szczotkuje się sztywnymi włosianymi szczotkami, szczotki z cienkich drucików lub z naturalnym włosiem stosuje się dla ras o długim delikatnym włosie, takich jak np. yorkshire terier. Natomiast gumowe zgrzebła nadają się doskonale dla czworonogów o bardzo krótkiej i przylegającej sierści, np. bokserów. Łapy, pazury i poduszki wymagają ciągłej kontroli.

Grzebień rzadki wykorzystuje się do długiej delikatnej sierści, zaś gęste używane są do innego typu włosa i sfilcowanej sierści. Natomiast grzebień obrotowy nadaje się do wyczesywania grubego podszerstka. Przede wszystkim znajduje zastosowanie do czesania labradorów i owczarków niemieckich.

Przy regularnej pielęgnacji sierści psa, kąpiel potrzebna jest przy widocznym zabrudzeniu sierści. Przed kąpielą należy naszego pupila dokładnie wyczesać. Do mycia używamy specjalnego szamponu i letniej wody. Po wykąpaniu czworonoga należy dokładnie jego spłukać i w miarę potrzeby wysuszyć włos suszarką.

Poza kąpielą należy pamiętać o przycinaniu pazurów u naszego psa . Nie przycinane pazury przy tylnych łapach mogą być przyczyną nadrywania, a w skrajnych przypadkach mogą się zakręcać i wzrastać w skórę.

Szczeniakowi należy przycinać pazury co sześć tygodni. Nawet u wielu dorosłych psów pazury nie ścierają się w naturalny sposób, ponieważ za mało biegają po twardym podłożu.

Dużo ras wymaga szczególnej pielęgnacji i profesjonalnego strzyżenia przez groomerów, tzn. psich fryzjerów, zwłaszcza wówczas, gdy właściciel ma zarejestrowanego psa rasowego w związku kynologicznym oraz uczestniczy w organizowanych wystawach dla czworonogów. Można również skorzystać z kursów organizowanych przez salony fryzjerskie dla psów i samemu nauczyć się tego fachu.

Czysty i zadbany psiak może cieszyć się kondycją i dobrym zdrowiem, jak również dłuższym życiem. Za wszystko, co dla niego robimy nasz pupil jest nam niesamowicie wdzięczny. Wygląd psa świadczy o jego właścicielu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie