GeoZoo » Pies » Skye terrier
Skye terrier

Skye terrier

Skye terrier to pies myśliwski na wydry i lisy. W dzisiejszych czasach jest to najczęściej pies ozdobny i do towarzystwa. Obecne jego przeznaczenie to również uczestnictwo w konkursach norowców. Czworonogi te często polecane są alergikom. Współcześnie jest najrzadziej spotykanym terierem.

Skye terrier jest niezwykłym czworonogiem, który szybko może stać się domowym ulubieńcem. Zachwyca jego wysoki poziom inteligencji, a szczególnie bezwarunkowe oddanie człowiekowi. Doskonale nadaje się dla ludzi średnio aktywnych i starszych, którzy są spokojni i cierpliwi. Rasa ta polecana jest również pasjonatom terierów.

Historia rasy

Skye terrier  to o nietypowym wyglądzie pies, który pochodzi ze szkockiej wyspy Skye i stąd wywodzi się jego nazwa. Początkowo był hodowany do polowania  na lisy i wydry, które ukrywały się w stosach kamieni. W XVI wieku kilka typów terierów nazwano tak samo. Były już wówczas znane krótkonogie terriery o długim włosie.

W 1840 roku królowa Wiktoria zainteresowała się rasą, co sprawiło zostały pokazywane na wystawach. W tym czasie w Szkocji zostały wydzielone wszystkie typy terierów. Następnie w roku 1876 po raz pierwszy został zaprezentowany Skye terrier. Wystawiono psa o imieniu Pig i sukę Sprinter, która była zasłużoną dla hodowli matką. Posiadała ona wybitne i bardzo wartościowe potomstwo.

Z biegiem lat hodowcy stopniowo wydłużali ciało terriera, co sprawiło, że czworonogi osiągnęły współczesne rozmiary. Wygląd psa jest interesujący, ale odbiło się to na jego zdrowiu. Rasa ta w szybkim tempie zdobyła popularność, ale na krótki okres. W dzisiejszych czasach nie jest to często trzymany pies, dlatego jego cena nie jest niska.

Najbardziej znanym i sławnym na całym świecie był Skye terrier wabiący się Greyfriars Bobby. Spał on na grobie swojego opiekuna nieprzerwanie aż do swojej śmierci. Trwało to 14 lat i po tym czasie został pochowany w tym samym miejscu, co jego właściciel. Jego postać została upamiętniona w formie pomnika w Edynburgu. Jest to symbol wierności i lojalności tych psów.

Bobby jest również bohaterem książek i filmów, a także gier komputerowych.   

Skye terrier
By Michal Maňas – https://www.biolib.cz/en/image/id26612/, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10303139

Cechy zewnętrzne

Skye terrier jest średniej wielkości czworonogiem, który wyglądem przypomina maskotkę. Wyróżnia się dwa razy większą długością ciała, niż jego wysokością. Waga psa waha się w granicach: 12 – 18 kg, a suki: 10 – 14 kg. Jego długość od czubka nosa do końca ogona wynosi 105 cm, a wysokość: od 25 do 26 cm. Suka jest trochę mniejsza, a tym samym lżejsza. Długość życia Skye terriera wynosi w granicach 10 – 14 lat.

Skye terrier ma długą i mocną głowę  oraz łagodny stop.  Posiada średniej wielkości brązowe oczy, które osadzone są blisko siebie.  Jego uszy są stojące lub wiszące. Stojące są małe, a opadające są większe Ma. sile szczęki, które miały ułatwić złapanie ofiary. Cechą charakterystyczną jest długość ciała dwa razy większa od wysokości. Posiada krótkie i muskularne kończyny. Ma mocne pazury i grube opuszki palców.

Jego ogon noszony nisko jest przedłużeniem linii grzbietu. Skye terrier posiada szatę dwuwarstwową. Włos okrywowy jest długi, twardy i prosty. Na głowie trochę krótszy, ale bardziej miękki. Natomiast włos okrywowy na ogonie jest obfity. Uszy są porośnięte frędzlami, co dodaje mu elegancji. Rasa ta wyróżnia się delikatnym i wełniastym podszerstkiem, który jest krótki.

Bujna szata Skye terriera nie przeszkadza mu w ruchu. Jego umaszczenie może być czarne, jasnoszare lub ciemnoszare, a także płowe i kremowe. Uszy i kufa zawsze koloru czarnego. Sierść jego prawie wcale nie linieje i dlatego jest doskonałym psem dla alergików. Jednak przed kupnem najlepiej sprawdzić czy nie wywoła reakcji uczuleniowej.

Jego budowa miała umożliwić wchodzenie do wąskich nor.  

Skye terrier

Charakter i temperament

Skye terrier jest bystrym i sympatycznym czworonogiem, który uwielbia towarzystwo człowieka. Jest inteligentny, ale szkolenie jego nie jest łatwe. Wymaga to od jego właściciela dużo cierpliwości. Jest czworonogiem bardzo wrażliwym i obrażalskim. Z tego względu nie wolno stosować żadnych kar ani przymusu.

Jest to luksusowy pies towarzyski, który lubi się przytulać, ale nie jest kanapowcem.

Skye terrier to wspaniały przyjaciel starszych dzieci. Wobec nieznanych mu ludzi jest nieufny, podchodzi do obcych z dystansem. Do innych psów jest raczej nieśmiały. Natomiast dla innych zwierząt przejawia instynkt łowiecki. Jest psem dosyć hałaśliwym. Najczęściej szczeka, gdy ktoś przechodzi blisko drzwi wejściowych.

Rasa ta wykazuje wysoką tolerancję w stosunku do mrozu, a w niskim stopniu toleruje upały. Wykazuje słaby instynkt stróżowania, ale za to odznacza się ognistym temperamentem. Jest nieustraszonym i zawziętym łowcom szkodników.

Może również wykazywać agresywność wobec innych psów.

Jest on dobrym myśliwym dlatego uwielbia biegać. Codziennie powinien być wyprowadzany na dłuższy spacer, minimum trzydziestominutowy. W upalne dni nie wolno zwierzęcia przegrzewać. Porusza się energicznie, swobodnie i płynnie. Duży napęd położony jest na jego tylne kończyny. Jest to pies ekskluzywny, towarzyski i niesamowicie wierny.

Skye terrier to uroczy i wierny towarzysz życia. Ten atrakcyjny i inteligentny pies doskonale nadaje się do niedużych mieszkań. Polecany jest pasjonatom psów, a szczególnie terierów. W Polsce szczenięta tej rasy są drogie i nie łatwe do nabycia, ponieważ nie ma dużo hodowli. Nie jest polecany dla rodzin z małymi dziećmi oraz ludzi zapracowanych i nerwowych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top