GeoZoo » Kot » KOT KARTUSKI
Kot kartuski

KOT KARTUSKI

Kot kartuski posiada krótką sierść i pochodzi on z terenów Francji. Ten średniej wielkości kot i dobrze umięśniony jest bardzo inteligentnym stworzeniem. Jest to rasa popularna w Europie. W Polsce bez problemu można kupić kota kartuskiego.

Kot kartuski to wspaniały towarzysz człowieka, który kojarzy się przede wszystkim z wrażliwością i ciepłem domowego ogniska. Jest to arystokrata wśród kotów krótkowłosych. Nazywany jest także pluszowym kotem. Kot ten rzadko choruje i łatwy jest w pielęgnacji. Wystarczy go czesać dwa razy w tygodniu, ale kiedy linieje codziennie. 

Historia rasy

Kot kartuski jest jedną z najstarszych kocich ras. Legenda głosi, że został sprowadzony do klasztoru Chartreux we Francji przez kartuzów. Zakonnicy przywieźli koty z południowej Afryki. Prawdopodobnie potomkami ich były dzikie koty, które zamieszkiwały górskie tereny Syrii. Stamtąd na kontynent europejski trafiły w XIII wieku.

Koty bytowały na słabo zaludnionych terenach Francji i były wykorzystywane do tępienia szczurów. Ceniono je ze względu na piękne futro, które było w tamtych czasach sprzedawane jako wydrze. Na taki los koty skazane były aż do początków XX wieku. Po tym okresie sytuacji ich uległa zmianie.

W latach dwudziestych ubiegłego stulecia rozpoczęto program hodowlany, w wyniku którego otrzymano silne i zdrowe koty kartuskie. Do Wielkiej Brytanii zwierzęta te trafiły w celach hodowlanych. Krzyżowano je z brytyjskimi kotami krótkowłosymi, żeby poprawić ich sylwetkę i umaszczenie. Pierwsza wojna światowa sprawiła, że rasa ta prawie wyginęła. Została jednak uratowana dzięki skrzyżowaniu z persami.

Koty kartuskie zostały pokazane na wystawie w Paryżu w 1928 roku. Do Stanów Zjednoczonych rasa ta została sprowadzona przez kalifornijskich hodowców. Ponownie populacja kotów została niemal całkowicie wyniszczona podczas drugiej wojny światowej. Jednak dzięki wysiłkom hodowców koty kartuskie odrodziły się na nowo.  

Kot kartuski

Wygląd zewnętrzny

Kot kartuski jest największy spośród domowych kotów. Waga jego może dochodzić nawet do 20 kg. Wyglądem przypomina kota brytyjskiego. Ma muskularne i masywne ciało o szerokiej klatce piersiowej. Kocury są większych rozmiarów, niż samice. Wygląd ich świadczy o znacznej sile i wytrzymałości. Długość ich życia wynosi około 15 lat.

Kot kartuski posiada szeroki pysk i silne szczęki oraz masywny kark. Jego głowa ma kształt trapezu. Ma duże oczy, które są szeroko rozstawione w kolorze żółci albo miedzi. Posiada wydatne policzki i szeroko rozstawione uszy. Jego silne kończyny są średniej długości, a stopy duże z niebieskoszarymi poduszkami. Ogon, który zaokrąglony jest na czubku ulega zwężeniu ku końcowi.

Największą ozdobą kota kartuskiego jest jego futro. Jest ono gęste i grube oraz puszyste i pluszowe w dotyku. W sezonie zimowym staje się jeszcze bardziej gęstsze i dłuższe. Powinno być równomiernie ubarwione, bez oznak smug czy cieniowania. Jego podszerstek jest również gęsty i wełniany. Rasa ta posiada różne odcienie umaszczenia od jasnego do ciemno-szaro-niebieskiego.

Kot kartuski

Charakter i temperament

Kot kartuski jest kotem inteligentnym, który wspaniale czuje się w towarzystwie ludzi i szybko przystosowuje się do domowych warunków. Jest on zwierzęciem cichym i łagodnym, które szybko przywiązuje się do swojego opiekuna. Jest on sympatycznym towarzyszem, lojalnym i kochającym. Uwielbia zabawy, ale pozostawiony w domu, nie będzie czuł się samotny.

Jest to futrzak niezwykle inteligentny. Potrafi włączyć radio, otwierać drzwi czy aportować niczym pies. Poza tym szybko uczy się swojego imienia, na które reaguje, jak zostaje wołany. Przepada za rozmaitymi zabawami. Kiedy ma ochotę na figle sam przynosi do opiekuna zabawkę. Do utrzymania formy niezbędna jest mu zabawa z człowiekiem.

Kiedy zostaje w domu sam, to potrafi bawić się wyszukaną zabawką .

Kot kartuski doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, ludzi starszych i singli. Nie przeszkadza mu również obecność innych zwierząt. Rasa ta wyróżnia się dużym instynktem łowieckim. Od czasu do czasu powinien się wyszaleć, np. na zabezpieczonym wybiegu czy w ogrodzie. Jeśli ma do dyspozycji tylko małe mieszkanie, to warto zaopatrzyć go w solidny piętrowy drapak.

Podsumowując kot kartuski to doskonały przyjaciel człowieka, który nadaje się dla każdej rodziny. Jego przenikliwy wzrok, łagodne usposobienie i uroczy wygląd przyciąga ludzki wzrok. Dlatego jest to doskonały kandydat na domowego pupila, który sprawdzi się w rodzinie z dziećmi. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania, żeby był szczęśliwy i wesoły. Jest on kotem odpornym na choroby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top