GeoZoo » Pies » Malinois
Malinois

Malinois

Malinois to jedna z czterech odmian owczarka belgijskiego. Jest to bliski kuzyn owczarka niemieckiego. Sylwetka jego jest bardziej zbliżona do kwadratu. Malinois to pies średniej wielkości, efektywny i elegancki o krótkiej sierści. Pochodzi on z okolic miasta Mechelen w Belgii.

Malinois to wspaniały pies stróżujący. Odznacza się on dużym ilorazem inteligencji. Może przebywać w różnych warunkach klimatycznych, ponieważ jest odporny na niskie i wysokie temperatury. Dobrze znosi śnieg czy deszcz, jak również słoneczną pogodę. Nie jest on psem kanapowym ani przytulanką.

Historia rasy

Malinois to typowy owczarek belgijski. Psy tej rasy w XVII wieku strzegły w Belgii owiec, zwłaszcza przed drapieżnikami. Później pilnowały stada, aby owce nie rozpraszały się po pastwisku i nie wyrządzały szkód. Pełniły wówczas rolę przede wszystkim psów zaganiających.

Wygląd ich był różnorodny, ponieważ głównie przywiązywano wagę do walorów użytkowych. Psami tymi zainteresowano się dopiero pod koniec XIX wieku. Zwrócono wtedy szczególną uwagę na umaszczenie i rodzaj szaty. W Brukseli w 1891 roku powstał związek hodowców ras lokalnych.

Nosił on nazwę Club du Chien de Berger Belge, co oznacza Klub Owczarka Belgijskiego.

Klub ten ustalił podstawowe cechy rasy i wyróżnił:

  • psy krótkowłose o umaszczeniu rudo-brązowym,
  • długowłose maści czarnej,
  • szorstkowłose szare.

Zalecano kojarzenie psów w obrębie jednego rodzaju włosa. Jednak nie przestrzegano tego rygorystycznie, co doprowadziło do powstania czwartej odmiany długowłosego psa o umaszczeniu rudobrązowym

FCI wyróżnia jedną rasę owczarka belgijskiego, ale w czterech odmianach:

  • Groenendael z długim włosem i czysto czarnym umaszczeniem.
  • Malinois z krótkim włosem i maścią płową, szarą bądź szaro-rudą z czarnym nalotem oraz czarną maską.
  • Laekenois z nastroszoną i szorstką sierścią o umaszczeniu płowym, szarym albo szaro-rudym z czarnym nalotem i czarną maską.
  • Tervueren z długim włosem o umaszczeniu płowym, szarym, rudym z nalotem i czarną maską.

Wygląd

Malinois to pies średniej wielkości o kwadratowej sylwetce. Wzrost psa mieści się w przedziale 60-66 cm, a suki wynosi w granicach 56-62 cm. Natomiast masa ciała psa waha się w granicach 25-30 kg, a suki 20-25 kg. Jego długa i pełna wyrazu głowa jest wysoko noszona. Posiada nieduże, sztywne, stojące i proste uszy w kształcie trójkąta.

Ma głęboką klatkę piersiową i prostą linię grzbietową z wyraźnie zaznaczonym kłębem. Zad jego jest nieznacznie pochyły, a ogon długi i zwisający. Malinois wyróżnia się krótkim włosem o umaszczeniu płowym, szarym bądź szaro-rudym z czarnym nalotem i czarną maską. Szata jego jest gęsta z bujnym podszerstkiem. Dożywa do 15 lat, a nawet dłużej.

Malinois

Zachowanie i temperament

Malinois jest psem o dużym temperamencie, aktywnym fizycznie i żywiołowym, który jest typem sportowca wymagającym dużego ruchu i ćwiczeń umysłowych. Wyróżnia go spośród innych psów spostrzegawczość i inteligencja. Porusza się posuwiście, lekko i płynnie. Jest to pies wszechstronnie uzdolniony i szybko uczy się różnych komend.

Trening z nim dostarcza właścicielowi prawdziwej przyjemności. Współcześnie nie jest tylko psem pasterskim. Niejednokrotnie wykorzystywany jest w ratownictwie. Poza tym często jest psem policyjnym i przewodnikiem niewidomych. Doskonale nadaje się również do uczestnictwa w zawodach i konkursach sportowych, takich jak np. Agility.

Malinois to pies, który wymaga dużej dawki ruchu. Odpowiednio wychowany jest wspaniałym przyjacielem człowieka, towarzyszem dnia codziennego i obrońcą w razie niebezpieczeństwa. Charakter czworonoga w dużym stopniu zależy od cech wrodzonych, ale jego sylwetkę psychiczną przede wszystkim kształtuje psi właściciel.

Jest psem bardzo żywiołowym, który nie znosi samotności. Posiada silny instynkt terytorialny i wymaga właściwej socjalizacji. Może pracować w różnych warunkach pogodowych. Akceptuje on mniejsze psy i inne zwierzęta. Może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych i schorzenia oczu.

Polecany jest ludziom aktywnym, cierpliwym i zrównoważonym.

Podsumowując malinois jest psem przyjaznym i nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego wygląd i walory użytkowe sprawiają, że popularność tej odmiany owczarka belgijskiego ciągle wzrasta. Rasa ta posiada wspólny wzorzec i różnią się jedynie między sobą umaszczeniem i szatą. W Polsce malinois jest psem mało popularnym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top