GeoZoo » Pies » Czarny terier rosyjski
Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski zbliżony jest w swoim wyglądzie do sznaucera olbrzymiego, z którym jest blisko spokrewniony. Posiada kwadratową sylwetkę i jest wysokiego wzrostu. Czarny terier rosyjski jest olbrzymem o masywnej sylwetce. Rasa ta pochodzi z Rosji. W Polsce pies ten zyskuje coraz większą popularność.

Czarny terier rosyjski to wspaniały pies stróżujący, ratowniczy i obronny. Odporny jest na niskie temperatury i mrozy. Dobrze znosi śnieg czy deszcz. Nie jest on psem kanapowym ani przytulanką. Nazywany jest również: russian bear schnauzer, black russian terrier czy russkiy tchiorny terrier. Pies ten polecany jest ludziom cierpliwym i konsekwentnym.

Historia rasy

Czarny terier rosyjski to olbrzymi pies o silnym instynkcie stróżowania. Historia tej rasy związana jest z historią kynologii rosyjskiej. Za głównego przodka tego czworonoga uznano sznaucera olbrzyma o imieniu Roy, który przyszedł na świat w 1947 roku. Rosjanie krzyżowali go z sukami innych ras w celu stworzenia dużego wojskowego psa pracującego.

Taka rasa miała być odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, inteligentna i odważna. Poza tym taki pies musiał być chętny do nauki i współpracy z człowiekiem. Do hodowli włączono różne rasy, takie jak: moskiewskie psy dowodne, sznaucery olbrzymy, rottweilery i airedale terriery.

Szczenięta te krzyżowano między sobą i wszystkie były czarne. Po dziesięciu latach drugie i trzecie pokolenie przeznaczono do dalszej hodowli. Psy te były wykorzystywane w wojsku i w służbie granicznej. W 1956 roku hodowla psów „Krasnaja Zwiezda” opublikowała pierwszy wzorzec czarnego teriera rosyjskiego.

Prace nad tworzeniem nowej rasy zakończono w 1979 roku, a pięć lat później wzorzec został zatwierdzony przez FCI. Dawniej jednym z zadań czarnego teriera rosyjskiego było ciągnięcie ładunków w kamienistym terenie. Z upływem czasu popularność tej rasy zaczęła rosnąć. Stał się on psem chętnie trzymanym do towarzystwa.

Czarny terier rosyjski

Wygląd zewnętrzny

Czarny terier rosyjski to olbrzym o kwadratowej sylwetce. Jest to pies silny, grubokościsty i masywny. Głowa i długa szyja są bardzo mocne. Posiada szeroką, głęboką i bardzo dobrze umięśnioną klatkę piersiową. Wzrost psa mieści się w przedziale 70-78 cm, a suki w granicach 66-74 cm. Natomiast masa ciała samca wynosi 50-60 kg, a samicy 45-50 kg.

Pies ten posiada dużą głowę, prostokątną kufę i lekko zaznaczony stop. Jego małe, zwisające i trójkątne uszy są symetryczne. Ma ciemne, owalne i średniej wielkości oczy. Posiada mocny i prosty grzbiet, a brzuch podkasany. Wyróżnia się grubym u nasady i wysoko osadzonym ogonem. Może on być sierpowaty albo szablasty. Kończyny są mocne i proste oraz dobrze umięśnione.  

Czarny terier rosyjski posiada dwuwarstwową szatę. Włos okrywowy jest wodoodporny, szorstki i twardy. Natomiast krótki, miękki i gęsty podszerstek chroni czworonoga przed zimnem. Długość włosa wynosi w granicach 5-15 cm. Futro powinno sprawiać wrażenie potarganego. Umaszczenie tej rasy jest czarne z niedużym przesianiem włosów szarych.

Zachowanie i temperament

Czarny terier rosyjski posiada silny instynkt stróżowania. Może on również pilnować rożnych przedmiotów i pełnić służbę wartowniczą. W stosunku do obcych ludzi jest nieufny. Natomiast do swoich domowników jest posłuszny i łagodny. To inteligentny pies, który szybko się uczy. Wyróżnia się siłą i odwagą. Uwielbia towarzystwo ludzi i nie znosi samotności.

Pies ten nie polecany jest ludziom starszym i rodzinom z małymi dziećmi. Do innych zwierząt jest raczej przyjazny, a do innych psów podchodzi z dystansem. Rasa ta nie choruje często i nadaje się dla alergików. Wskazane są jednak badanie bioder, oczu i łokci. Mogą też pojawić się choroby oczu, serca i układu moczowego. 

Czarny terier rosyjski to pies, który wymaga średniej dawki ruchu. Wystarczy mu dziennie dwie godziny spaceru. Może również uprawiać agility lub trening posłuszeństwa. Jednak nie można go do niczego zmuszać. Jest on bardzo czujnym czworonogiem, który często nie szczeka. Wykazuje wysoką tolerancję na mrozy i niską na upały.

Rasa ta jest dosyć zwinna i sprawna. Porusza się harmonijnie, swobodnie i z prostym grzbietem. Typowym ruchem tego czworonoga jest energiczny kłus o długim kroku i ze znacznym wykrokiem tylnych kończyn. Często mylony jest ze sznaucerem olbrzymem, gdyż w dużej mierze od niego pochodzi. Żyje w granicach 10-11 lat.

Czarny terier rosyjski został zakwalifikowany do grupy molosów. Na zabiegi pielęgnacyjne psa trzeba poświęcić trochę czasu. Nie linieje, ale wymaga dokładnego rozczesywania włosa, minimum dwa razy w tygodniu. Sierść należy i trymować co półtora miesiąca. Czarny terier rosyjski ze względu na swoje rozmiary i nietuzinkowy wygląd przyciąga ludzki wzrok.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]