GeoZoo » Pies » SZCZEPIENIA PSA
Szczepienia psa

SZCZEPIENIA PSA

Szczepienia psa są niezbędne w celu utrzymania zwierzęcia w zdrowiu i dobrej kondycji. Specjalistyczną opiekę zapewnia czworonogowi lecznica dla zwierząt, gdzie lekarz weterynarii udziela fachowych porad, wykonuje szczepienia, a także leczy zwierzęta i przeprowadza operacje w wydzielonych klinikach.

Szczepienia psa wykonywane są nie wcześniej, niż w wieku sześciu tygodni. Przed szczepieniem pupil powinien zostać odrobaczony, a w dniu szczepienia zdrowy. Szczepienia nie tylko odgrywają ważną rolę w życiu czworonoga ze względu na jego stan zdrowia, ale także chronią go przed śmiertelną chorobą, jaką jest wścieklizna, która w konsekwencji doprowadza zwierzę do śmierci.

Pierwsza wizyta w lecznicy zwierząt

Szczepienia psa nie powinny być traumatycznym wydarzeniem dla pupila, ponieważ najlepiej wcześniej zaplanować wizyty, podczas których nie będą dokonywane na zwierzęciu żadne zabiegi. W ten sposób pupil nie będzie miał niepożądanych skojarzeń i zaznajomi się z zapachem kliniki. Nie musi lubić to miejsce, ale przynajmniej je tolerować.

W lecznicy dla zwierząt niejednokrotnie można zaobserwować agresywne zachowana psa, który zapiera się łapkami przed samym wejściem do klinki lub, jak najszybciej próbuje z niej się wydostać, ponieważ spowodowane jest to panicznym lękiem.

Nie jest wskazane, aby wizyta w gabinecie weterynaryjnym była walką o przetrwanie zwierzęcia.

Warto zbudować pozytywne skojarzenia psiaka z wizytą w lecznicy dla zwierząt, gdzie pierwsze wizyty powinny być dla pupila wspomnieniem przyjemnym i pozbawionym zabiegów. Najlepiej, jak będą kojarzyły się czworonogowi z zabawą i smakołykami, co sprawi, że kolejne będą przebiegać bezproblemowo.

Dlatego wskazane jest, żeby przy pierwszych wizytach weterynarz tylko głaskał szczeniaka i zaglądał mu do pyszczka, za co pupil zachowujący się spokojnie powinien zostać nagrodzony smakołykiem. Po dwóch czy trzech takich wizytach młody piesek powinien przywyknąć do zapachów i warunków panujących w lecznicy. Dopiero później można wykonywać szczepienia.

Szczepienia psa

Rodzaje szczepień

Szczepienia psa nie powinny odbywać się wcześniej, niż w wieku sześciu czy siedmiu tygodni, ponieważ większość szczepionek niszczy cenne przeciwciała, które zawarte są w mleku psiej mamy. Obowiązkowym szczepieniem w Polsce, które powinno być wykonywanie regularnie jest przeciw wścieklizna. W krajach, gdzie odnotowuje się przypadki wścieklizny, to wszystkie psy powinny być systematycznie szczepione.

W Europie największymi roznosicielami wścieklizny są lisy.

Wścieklizna rozwija się w ciągu dwóch tygodni nawet do sześciu miesięcy i jest roznoszona poprzez ślinę chorych zwierząt, najczęściej w przypadku ugryzienia. Może być również przeniesiona poprzez kontakt zarażonej śliny z błoną śluzową: oka, jamy ustnej czy nosa, a także w skutek kontaktu z raną. Wirus wędruje wzdłuż nerwów do mózgu wywołując zapalenie i wiele innych powikłań. W końcowej fazie dociera do gruczołów ślinowych i śliny.

Zarażane psy wścieklizną przeważnie unikają światła i z natury łagodne zwierzę staje się agresywne, a w miarę rozwoju choroby, aż 25% czworonogów rzuca się na ludzi i zwierzęta.  Zwykle w ciągu sześciu dni od pojawienia się objawów zapadają w śpiączkę i kończą życie. Wścieklizną mogą zarazić się nie tylko zwierzęta, ale również ludzie, dlatego spotykając na swojej drodze zwierzę o nietypowych objawach należy zachować szczególną ostrożność.

Innymi chorobami przeciwko którym wskazane są szczepienia psa, ale nieobowiązkowe to:

  • nosówka,
  • parwowiroza,
  • zakaźne zapalenie wątroby,
  • kaszel kenelowy,
  • leptospiroza,
  • koronowiroza.

Nosówka jest pierwszą chorobą wirusową atakująca psy, przeciw której została wynaleziona szczepionka. Na początku choroba objawia się utratą apetytu, kaszlem, bólem gardła i wyciekiem żółtej wydzieliny z oczu i nosa, a także może wystąpić biegunka i zapalenie jelit. W ciągu następnych trzech tygodni choroba może ulec nasileniu i wówczas występuje u zwierzęcia drżenie mięśni, ataki padaczkowe, co w rezultacie może doprowadzić do paraliżu. Szczeniaki mają przeważnie uszkodzone zęby. Po przebytej nosówce układ nerwowy psa może ulec uszkodzeniu.

Szczepienia psa

Parwowiroza może być wynikiem mutacji kociego wirusa, zakażenie psa następuje w wyniku kontaktu czworonoga z chorym osobnikiem lub jego odchodami. U najmłodszych szczeniąt choroba często powoduje zapalenie mięśnia sercowego, co kończy się nagłą śmiercią, a w razie pokonania choroby pupil dochodzi do zdrowia przez kilka tygodni.

U starszych szczeniąt i osobników dorosłych objawami choroby to zapalenie jelit i gorączka wraz z wymiotami i biegunką.

Zakaźne zapalenie wątroby jest bardzo zaraźliwe idotyka przeważnie młode psiaki powodując niejednokrotnie ciężkie uszkodzenie wątroby. Dużo czworonogów nie ma żadnych objawów, a inne mają złą kondycję. W każdym z tych przypadków choroba zostaje rozprzestrzeniona poprzez wydalany mocz. Chore osobniki tracą apetyt, mają wyciek z oczu i nosa oraz duże pragnienie, czasem pojawia się krwawa biegunka. Najlepiej jest jak najszybciej zdiagnozować chorobę.

Kaszel kenelowy należy do niegroźnych chorób, które dotykają psy w różnym wieku i samoistnie ustępuje. Suchy kaszel o różnym nasileniu powoduje zapalenie tchawicy i oskrzeli, przy czym mogą towarzyszyć problemy z przełykaniem i nudności. Choroba zostaje rozprzestrzeniona drogą kropelkową wśród psów, które znajdują się na ograniczonej przestrzeni, szczególnie latem w psich hotelach.

Leptospiroza wywoływana jest przez różne szczepy bakterii i roznoszona jest przez zakażony mocz i może być niebezpieczna także dla człowieka. Atakuje ona nerki w skutek czego następuje chroniczna niewydolność nerek. Poważny stan choroby to: nieświeży oddech, owrzodzenie jamy ustnej, wymioty i apatia. U osobników, które przeszły chorobę dochodzi do trwałego uszkodzenia nerek.

Koronowiroza to zaraźliwa choroba występująca na całym świecie, która objawia się zapaleniem żołądka i jelit oraz wymiotami i biegunką. Przebieg jej jest przeważnie łagodny. Narażone są psy w każdym wieku i wszystkich ras, a choroba szczególnie atakuje szczeniaki w wieku 6 – 12 tygodni. Zbliżony jest do koronowirusów występujących u ludzi, kotów i świń. U większości dorosłych psów choroba przebiega bezobjawowo.

Szczepienia psa mogą być przeprowadzane w postaci zastrzyków czy kropli do nosa.

Na rynku istnieją szczepionki, które produkowane są przeciwko kilku chorobom, co zmniejsza ilość wizyt w gabinecie weterynaryjnym, a tym samym jest to mniej stresujące dla pupila. W takim przypadku najlepiej doradzi weterynarz. Dorosły pies co rocznie powinien być obowiązkowo szczepiony przeciw wściekliźnie, natomiast inne szczepienia są dobrowolne, o czym należy pamiętać.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie