GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE NIEROZŁĄCZKI RUDOGŁOWEJ
Trzy nierozłączki rudogłowe siedzące na gałęzi, a jedna zaczepia drugą.

ŻYWIENIE I ZDROWIE NIEROZŁĄCZKI RUDOGŁOWEJ

Żywienie i zdrowie nierozłączki rudogłowej to priorytety niezbędne do prawidłowego rozwoju ptaka. Papugi przeważnie źle reagują na nieświeże pokarm. Ten gatunek ptaka nie sprawia trudności w hodowli. Nierozłączka rudogłowa nie choruje często, jeżeli jest racjonalnie żywiona i właściwie pielęgnowana.

Żywienie i zdrowie nierozłączki rudogłowej to bardzo ważne czynniki w rozmnażaniu tych ptaków. Papugi te uzyskały bardzo dużą popularność na całym świecie. Troskliwy opiekun dba  regularnie o zdrowie podopiecznego. Poza tym nie lekceważy zmian w jego wyglądzie czy zachowaniu. Kontroluje również stan zdrowia pupila w gabinecie weterynaryjnym.

Jadłospis nierozłączki rudogłowej

Żywienie i zdrowie nierozłączki rudogłowej to priorytety w jej życiu. Należy przestrzegać potrzeb  żywieniowych ptaka, które pokryją zapotrzebowanie pupila. Dostarczą zwierzęciu nie tylko substancji podstawowych, ale także mikro i makroelementów  oraz witamin. Żywienie tego rodzaju ptaków nie jest trudne, ponieważ papużki nierozłączki są ziarnojadami.

W życiu ptaków priorytetową rolę odgrywa zawsze czysta i świeża woda, najlepiej źródlana czy filtrowana. Głównym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin, substancji mineralnych i wody jest ziarno. W hodowli domowej podstawowym ziarnem jest: proso, kanar i siemię lniane, które powinny być podawane w stosunku: 2:2:1.

W mniejszych ilościach należy podawać konopie, płatki owsiane czy nasiona traw.

Dwie nierozłączki rudogłowe pijące wodę z wodopoju.

Uzupełniającą karmą nierozłączek rudogłowych jest pokarm miękki. Wskazane są wszelkie owoce podawane w formie rozdrobnionej, żeby ptaki nie miały problemu z ich pobieraniem. Mogą to być również owocowe musy. Wskazane jest podawanie warzyw z wyjątkiem kapusty, która może być przyczyną biegunek.

Najchętniej z warzyw zjadają marchew.

W czasie gniazdowania wskazane jest podawanie dodatkowo mieszanki jajecznej, która powinna być sypka. Ugotowane na twardo jajko rozgniata się i miesza z kaszą kukurydzianą czy sucharem. Do mieszanki można dodać zmielone skorupki kurzych jaj. Jednak podstawowym zapotrzebowaniem ptaków są: białka, tłuszcze i węglowodany w odpowiednich proporcjach.

Papużki lubią zieleninę, chętnie jedzą: liście mniszka lekarskiego czyli mleczu, gwiazdnicy i koniczyny. Zielenina powinna być świeża i zbierana wyłącznie w miejscach odległych od największych zanieczyszczeń. W okresie zimowym zamiennie można podawać młodą pszenicę. Jej ziarno można wysiać w doniczce.

Zapotrzebowanie pokarmowe nierozłączek rudogłowych powinno być uzupełniane specjalnymi preparatami witaminowanymi.

Wskazane jest podawanie ich do wody lub pożywienia. Niezbędnymi mikroelementami ptaka potrzebnymi do jego prawidłowego rozwoju jest wapń. Podawany on jest zwykle w formie kawałków szkolnej kredy lub kostek wapiennych zawieszonych na prętach klatki.

Nierozłączka rudogłowa siedząca na dłoni opiekuna.

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie nierozłączki rudogłowej zminimalizuje zachorowanie ptaka. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć pupila. Samodzielne leczenie ptaków egzotycznych prawie zawsze skazane jest na porażkę. Rola opiekuna powinna ograniczać się do codziennej obserwacji  podopiecznego, w celu wykrycia zmian w jego wyglądzie czy zachowaniu. 

Najczęstszym objawem złego samopoczucia nierozłączek rudogłowych to ospałość i nastroszone pióra. U chorego ptaka widoczne są zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu. Wszelkie nieprawidłowości opiekun powinien skonsultować z lekarzem weterynarii.

Do najczęstszych chorób papug należą:

  • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego czyli tasiemce lub nicienie pasożytujące w przewodzie pokarmowym ptaka. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu papużki.
  • Świerzb, który jest jednym z poważniejszych schorzeń papużki. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
  • Zaparcie jaja mające miejsce u młodych i niedoświadczonych lub osłabionych samiczek. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie.
  • Złamania najczęściej zdarzające się oswojonym papużką, które swobodnie poruszają się po mieszkaniu.
  • Wyskubywanie piór, które może następować na skutek stresu, samotności czy niedoboru mikroelementów  i witamin. Mało urozmaiconą dieta powinna być zmieniona na bogatszą w witaminy.

Żywienie i zdrowie nierozłączki rudogłowej przekłada się na jej wygląd i zachowanie. Dieta żywieniowa papugi powinna być właściwie wyważona. Warunkiem zachowania zdrowia naszego pupila jest podawanie mu świeżej wody i karmy. Należy również zapewnić nierozłączce rudogłowej bezpieczne warunki bytowania.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych papug.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]