Opieka nad szkarłatką królewską wymaga profesjonalnej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem papugi, trzeba zapoznać się z jej wymaganiami. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Hodowla szkarłatki królewskiej polecana jest miłośnikom dużych ptaków egzotycznych.
Opieka nad szkarłatką królewską nie jest trudna pod warunkiem, że został nabyty zdrowy osobnik. Zdobyta wiedza i doświadczenie w hodowli innych papug ułatwi opiekę nad szkarłatką królewską. Pomysł zakupu egzotycznego ptaka najlepiej skonsultować z pozostałymi domownikami. Na czas urlopu czy wyjazdu w delegację należy pozostawić skrzydlatego przyjaciela pod opieką zaufanej osoby. Szkarłatka królewska nie powinna być w domu uciążliwym dodatkiem.
Podstawowe obowiązki opiekuna
Opieka nad szkarłatką królewskąpowinna być przyjemnością dla jej opiekuna, a nie tylko obowiązkiem. Potencjalny opiekun, który decyduje się na papugę powinien wiedzieć, co w tym przypadku jest dla niej najbardziej istotne.
Do podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać, aby szkarłatka była radosna i zdrowa, trzeba zaliczyć:
- Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki, raz lub dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
- Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez przeciągów. Nie jest wskazana również zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu.
- Regularne przemywanie klatki wilgotną gąbką lub ściereczką.
- Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się szkarłatka królewska.
- Uniemożliwienie papudze dostępu do gorącej wody, grzejników i lekarstw czy toksycznych roślin.
- Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptak wypuszczony został z klatki.
- Zabezpieczenie przewodów elektrycznych i usunięcie niebezpiecznych przedmiotów z pomieszczenia, w którym fruwa szkarłatka królewska.
- Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników czy pojemników oraz codzienne ich mycie. Pojemniki powinny być solidnie przytwierdzone do ścian klatki, aby papuga nie mogła ich przesuwać ani wyjmować.
- Podawanie codziennie świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie.
- Zabranie miękkiego pokarmu, który nie został zjedzony przez papugę.
- Pozwolenie papudze na korzystanie z kąpieli w plastikowym naczyniu, ale pod nadzorem opiekuna.
- Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.
Klatka czy woliera
Opieka nad szkarłatką królewskąnie należy do skomplikowanych zadań. Ptaki te mogą być trzymane w bardzo dużej klatce, witrynie pokojowej czy w wolierze ogrodowej. Duża witryna doskonale nadaje się dla pary szkarłatek królewskich, im większe jej wymiary tym lepiej. Najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie przestrzennej i zadaszonej woliery.
Klatka metalowa z plastykowym dnem jest dobrym wyborem ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Minimalne wymiary klatki dla jednego osobnika lub pary to witryny o wymiarach: 200 cm x 150 cm x 200 cm. Powierzchnia klatki nie powinna przypominać zamknięcia ptaka w ciasnej celi.
Szkarłatka codziennie powinna wypuszczana być z klatki, żeby mogła pofruwać po pokoju.
Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie. Szufladę lub dno klatki należy wysypać piaskiem lub kukurydzianą posypką. Dobrym rozwiązaniem są klatki prostopadłościenne. Klatki w kształcie kuli czy walca nie należy wykorzystywać do żadnych ptaków. Takie pomieszczenia stresują podopiecznych, a nawet mogą doprowadzić do choroby nerwowej.
Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny posiadać odpowiednią wielkość z przystosowaniem do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. W sprzedaży nie brakuje klatek z dwoma czy nawet czterema drzwiami. Dobrze jest, jak jedne z drzwiczek znajdują się w najniższej części klatki, co ułatwia wkładanie pokarmu
Woliera zewnętrzna
Woliera zewnętrzna to duże iprzestronne pomieszczenie, które obciągnięte jest metalową siatką. Dlatego woliera powinna być odpowiedniej wysokości, aby papuga mogła swobodnie w niej fruwać. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej. Należy zabezpieczyć ją od wiatru. Najlepiej połączyć z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym egzotyczny ptak znalazłby schronienie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Szkarłatka królewska odporna jest na chłody, ale nie na mrozy. W porze zimowej papuga ta powinna zostać przeniesiona do ogrzewanego pomieszczenia. Woliera nie powinna być wyposażona w dużą ilość gałęzi i żerdzi, ponieważ szkarłatki królewskie uwielbiają dużo fruwać. Woliery mogą mieć rozmaite kształty i rozmiary. Wszystko zależy od kreatywności człowieka i możliwości powierzchniowych czy ilości ptasich osobników.
Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i szczurami, a także silnym słońcem czy wiatrem. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Podgatunki tych papug przyzwyczaiły się do polskiego klimatu i niewysokich temperatur. Nie mogą jednak przebywać w wolierze cały rok.
Wyposażenie woliery
Wyposażeniem woliery są naczynia na wodę i ziarno. Powinny być one stabilne i łatwe do mycia, żeby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Najlepiej, jak są to gałązki różnej grubości.
W wolierze nie powinno być dużo żerdek ani gałęzi. Para rozpłodowych szkarłatek królewskich powinna mieć wolierę wyposażoną w budkę lęgową. O wymiarach: 30 x 30 x 60 cm. Warto jest również włożyć do woliery wydrążoną w pniu dziuplę. Jej wysokość powinna wynosić około1 metra z wejściem o średnicy około 10 cm.
Papugi te chętnie przystępują do rozrodu, gdy mają dwie czy trzy budki lęgowe.
Witryna pokojowa
Opieka nad szkarłatką królewską jest zajęciem czasochłonnym i wymaga zaangażowania ze strony opiekuna. Jeszcze przed zakupieniem papugi czy ptasiej pary należy liczyć się z kosztami i z przygotowaniem lokum dla papug. W miejsce klatki czy woliery można zamontować w jednym z pomieszczeń witrynę pokojową. Jest ona często dostępna w sklepach zoologicznych lub można wykonać ją na zamówienie.
Witryna jest zwykle wyposażona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej po pokoju, na balkon czy taras. Witryna taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary szkarłatek królewskich. Szkielet witryny najlepiej jak jest metalowy, a całość obciągnięta siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 x 150 x 200 cm. Jej wielkość dostosowana jest do powierzchni pokoju, rozmiaru papugi czy ilości osobników.
Opieka nad szkarłatką królewskąjest bardzo ważna w życiu tych barwnych papug. Ptaki te mogą żyć około 30 lat, jeżeli będą miały stworzone odpowiednie warunki życiowe. Szkarłatkę królewską należy zapoznać z innymi zwierzętami, które mieszkają w domu. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc podopiecznym w kłopotach albo skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]