GeoZoo » Ptak » Opieka nad koliberkiem hawańskim
Opieka nad koliberkiem hawańskim

Opieka nad koliberkiem hawańskim

Opieka nad koliberkiem hawańskim polega na ludzkiej pomocy w razie potrzeby. Nie wszystkie zwierzęta żyjące w środowisku naturalnym są w stanie same zadbać o pokarm i swoje bezpieczeństwo. Ludzkie wsparcie niejednokrotnie ratuje życie zwierząt żyjących na wolności. Osobniki chore, okaleczone czy głodne są często bezradne.

Opieka nad koliberkiem hawańskim wpływa na stan jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Koliberki są ptakami migrującymi. Pokonują bardzo duże odległości. Potrafią przelecieć 8 tysięcy kilometrów. Nie wszystkie osobniki tego gatunku umieją zadbać o siebie. Kiedy nie trafią w odpowiednim czasie na kwitnące rośliny czeka ich głodówka, a nawet śmierć. W ostatnich latach ludzie w Stanach Zjednoczonych postanowili dokarmiać koliberki hawańskie.

Karmniki dla koliberków.

Opieka nad koliberkiem hawańskim polega na ratowaniu im życia również poprzez dokarmianie, zwłaszcza wówczas gdy brakuje pożywienia. W Stanach Zjednoczonych ludzie wywieszają podajniki na nektar dla koliberków. Są to wysokie naczynia, które na końcu mają kształt i kolor naturalnych kwiatów.  

Każdy kwiatek ma otwór do spijania sklepowego nektaru bądź wody z cukrem. W południowej części Stanów Zjednoczonych najlepiej jest wystawić karmniki w marcu, a w części północnej w kwietniu. Woda z cukrem to dobre rozwiązanie dla koliberków. Nie należy stosować żadnych zastępczych produktów, ponieważ dostarczą ptakom zbyt mało kalorii.

Koliberki do przydomowych ogródków przyciągają czerwone i różowe kwiaty. Dla tego dobrze jest, aby w takich barwach były poidełka.  Koliberki hawańskie mają bardzo szybką przemianę materii, dlatego często spożywają kaloryczny pokarm. Karmniki powinny być utrzymane w należytej czystości, bez żadnych oznak pleśni.

Trzeba je myć co najmniej dwa razy w tygodniu, aby nie doszło do rozwoju bakterii. Koliberki osłabione i głodne potrzebują ludzkiego wsparcia. Okaleczonego ptaka trzeba opatrzyć i nakarmić. Kiedy nabierze sił może powrócić do swojego naturalnego środowiska. Ptaków zdrowych nie wolno przetrzymywać, ponieważ kochają one wolność i przyrodę. Nie właściwym postępowaniem można wyrządzić im krzywdę.

Opieka nad koliberkiem hawańskim
Opieka nad koliberkiem hawańskim

Koliberek hawański w ZOO

Opieka nad koliberkiem hawańskim polega na stworzeniu im odpowiednich warunków bytowania i zatrudnieniu wyszkolonej kadry. W niewielu ZOO na świecie można podziwiać koliberki hawańskie. Wykwalifikowany personel odpowiednio zajmuje się mieszkańcami ogrodu zoologicznego.

Często opiekunowie w ZOO posiadają wyższe studnia na kierunku weterynaryjnym i właściwą specjalizację. Powinni również charakteryzować się cierpliwością i empatią. Pracownikami ZOO powinni być miłośnicy zwierząt. W ogrodach zoologicznych koliberki mają dostęp do nektaru w podajnikach, który odzwierciedla rosnące kwiaty w przyrodzie.

Opieka nad koliberkiem hawańskim w ZOO to także zapewnienie opieki medycznej i odpowiednich warunków bytowania. Potomstwo przychodzące na świat ma zapewnioną opiekę weterynaryjną. Opieka w ogrodach zoologicznych nie polega na oswajaniu zwierząt. Lepiej jest trzymać je na dystans.

W ogrodach zoologicznych jak najwierniej powinno być odtworzone naturalne środowisko koliberków. Potrzebna jest duża zamknięta przestrzeń w formie woliery o tropikalnym klimacie. Nie może brakować zasadzonych tam kwiatów, żeby ptaki mogły je zapylać i spijać z nich nektar. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ogrodów zoologicznych. Takie rozwiązaniem zachwycone są koliberki i odwiedzający ZOO ludzie.

Opieka nad koliberkiem hawańskim to duże wyzwanie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych i pracowników ZOO. Raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować corocznie w tych samych miesiącach. Ptaki mają wspaniałą pamięć i odwiedzają te same miejsca. Koliberki są bardzo uroczymi i łakomi ptakami.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top