GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad nutrią amerykańską
Opieka nad nutrią amerykańską

Opieka nad nutrią amerykańską

Opieka nad nutrią amerykańską w dużym stopniu zależy od ludzkiej pomocy i wiedzy. Nie wszystkie zwierzęta żyjące na wolności są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo i pokarm. Poza tym chore czy okaleczone są często bezradne. Ludzkie wsparcie może uratować życie wolno żyjącym zwierzętom.

Opieka nad nutrią amerykańską wpływa na tryb życia zwierzęcia. Jest to gatunek ziemno-wodny. Łatwo przystosowuje się do panujących warunków. Najlepiej czują się w wodzie słodkiej. Bytuje w pobliżu rzek czy stawów. Od wody nie oddala się powyżej 100 m. Na wolności tworzy kolonie. Nie wszystkie dziko żyjące nutrie są w stanie same zadbać o swój pokarm i bezpieczeństwo. Ludzkie wsparcie potrzebne jest osobnikom chorym czy okaleczonym.

Nutria hodowana w Polsce

Opieka nad nutrią amerykańską wymaga wiedzy i zaangażowania. Zwierzęta te powinny być hodowane w systemie haremowym. Oznacza to, że w jednej zagrodzie należy umieścić jednego samca i 7-8 samic, które muszą być siostrami. W takim przypadku nie będą rywalizowały ze sobą. Z jednego miotu na świat może przyjść nawet do 12 osobników. W ciągu roku samica może rodzić dwa razy.

Opieka nad nutrią amerykańską nie jest łatwym zajęciem. Noworodki od samego początku są dosyć sprawne. Potomstwo nie jest ślepe i ma ciało porośnięte futrem. Samica może karmić maluchy podczas pływania. Jest to możliwe dzięki czterem parą gruczołów mlekowych, położonych wysoko, prawie grzbietowo. Ten gatunek gryzoni dojrzałość płciową osiągają w wieku 6-7 miesięcy.

Skóry z nutrii amerykańskiej stanowią surowiec futrzarski i stosowane są w wyrobach kuśnierskich. Zaliczane są one do futer szlachetnych. Hodowla nutrii w Polsce ma ponad osiemdziesięcioletnią tradycję. Przez długie lat nutria ceniona była w przemyśle futrzarskim. Po pewnym czasie docenione zostało jej mięso w walorach smakowych i dietetycznych.

W Polsce hodowane są następujące odmiany nutrii:

  • standard,
  • czarna,
  • grenland,
  • bursztynowo-złocista,
  • biała,
  • pastel,
  • perła, która hodowana jest w Polsce tylko na jednej farmie.

Opieka nad nutrią amerykańską

Nutria w domu

Opieka nad nutrią amerykańską wymaga właściwej diety i warunków do życia. Gryzoń ten jest bardzo pokojowym zwierzęciem, które lubi towarzystwo człowieka. Może być wspaniałym przyjacielem i członkiem rodziny. Młodego osobnika bez problemu można oswoić. Nutrię pozostawioną w domu samą i w nocy najlepiej trzymać w dużej klatce.

W ciągu dnia pod kontrolą człowieka może przemieszczać się po mieszkaniu. Potrafi załatwiać się jak kot do kuwety. Można również chodzić z nią na spacery w szelkach i na smyczy. Preferuje kąpiele i zabawy. Należy pamiętać o siekaczach, które rosną przez całe życie gryzoni. Powinny ulegać regularnemu ścieraniu wzajemnie o dolne i górne zęby i o twardy pokarm. Wady zgryzu mogą utrudniać pobieranie pokarmu.

Opieka w ZOO

Opieka nad nutrią amerykańską w ogrodzie zoologicznym polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry. Personel ZOO odpowiednio zajmie się zwierzętami. Podawanie posiłku o określonej porze jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania nutrii amerykańskiej. Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni.

Najczęściej posiadają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację. W ZOO zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku roślinnego i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje potrzebne szczepienia. Opiekunowie w ZOO nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans.

Przeważnie w ogrodach zoologicznych jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko. Często budowana jest duża otwarta  przestrzeń o tropikalnym klimacie. Takie rozwiązanie podoba się zwierzętom i zwiedzającym. Pada tam deszcz i zasadzone są drzewa owocowe, aby zwierzęta mogły same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ogrodów zoologicznych.

Opieka nad nutrią amerykańską przekłada się na jej długość życia. Nie jest to łatwe zajęcie. Dotyczy zwierząt dzikich i oswojonych, żyjących w niewoli. Niewielu jest hodowców nutrii w Polsce. Zarejestrowane są trzy farmy na terenie województwa wielkopolskiego. Nutrię amerykańską można podziwiać w ogrodzie zoologicznym. Współcześnie gryzoń ten jest również zwierzęciem towarzyszącym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top