GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » NARYBEK
Narybek

NARYBEK

Narybek to młode ryby, które rozpoczęły czynne żerowanie po wchłonięciu woreczka żółtowego i  nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Narybek różni się znacznie wyglądem od ryb dojrzałych. U tak małych rybek nie można rozróżnić płci. Dopiero jest to możliwe po pełnym ukształtowaniu się rybiego potomstwa.

Narybek w początkowej fazie czerpie pokarm z woreczka żółtkowego. Dopiero po jego całkowitym zużyciu młode rybki przystępują do samodzielnego zdobywania pokarmu. Woreczek żółtkowy to inaczej pęcherzyk żółtkowy, którego otacza błona płodowa zarodka. Podczas rozwoju zarodek zużywa żółtko, co powoduje zmniejszenie woreczka i wchłonięcie go do pępowiny. Od tej pory można dopiero dokarmiać narybek.

Pielęgnacja narybku

Narybek w akwarium ogólnym jest bardzo wymagający. Nie  może często przetrwać stadium larwalskiego. Powodem tego często są rodzice, którzy zjadają ikrę i swoje potomstwo. Mimo wielu przeciwstawień niektórym rybom udaje się uzyskać dojrzałość. W zależności od gatunku ryby muszą mieć odpowiednie podłoże do składania jaj.  

Narybek nie potrzebuje dodatkowego pożywienia, ponieważ wykorzystuje substancje odżywcze z woreczka żółtowego. Akwarysta do karmienia przystępuje dopiero po całkowitym wykorzystaniu zapasów pęcherza żółtowego. Odpowiednią karmą są pierwotniaki, np. larwy solowca czy pierwotniaki. Dobrze jest doprowadzić pożywienie do formy zawiesiny i wkraplać je w akwarium.

W tym przypadku wystarczy wymieszać pokarm z małą ilością wody pobranej ze zbiornika. Można także wypróbować żywy pokarm w formie tabletek, który opadnie na dno. W dzisiejszych czasach nie brakuje na rynku odpowiednich mieszanek, które są zbilansowane z zawartością białka, węglowodanów, tłuszczów czy błonnika.

Narybek jest wymagające, zwłaszcza w pierwszych dniach życia. Nie zawsze chce spożywać słuchy pokarm, ponieważ woli żywy. W początkowym okresie życia nawet najbardziej wartościowa karma może być ignorowana. Z czasem narybek będzie mniej wybredny.

Wiedzę na temat pielęgnacji narybku można znaleźć w fachowej literaturze.

Małe rybki powinien być karmiony 5 razy dziennie w małych ilościach. Pokarm powinien być zjedzony w przeciągu 15 minut. Większe ilości pożywienia mogą spowodować przejedzenie lub zanieczyszczenie zbiornika. Karmienie młodych rybek akwariowych nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od hodowcy cierpliwości i zaangażowania.

Rozmnażanie ryb żyworodnych w akwarium ogólnym nie sprawia kłopotu. Dorastanie małych rybek w zwykłym zbiorniku jest możliwe nawet bez dodatkowego dożywiania. Dzieje się tak również dlatego, że narybek może się ukryć wśród bujnej roślinności i w wielu różnych kryjówkach. Rozród ryb w zbiorniku to dla akwarysty wspaniałe przeżycie.

Narybek

Podłoże do tarła

W akwariach hodowlanych rośliny pojawiają się tylko w przypadku pełnienia roli podłoża dla tarła. Można również żywe rośliny zastąpić plastikowymi. Dobrym podłożem będzie też mop z miękkich i szerokich szmatek. Przy udziale korka można go utrzymać na powierzchni wody. Wiele gatunków ryb zjada złożoną ikrę. Dlatego rozmnażając ryby trzeba temu zapobiegać.

W takim przypadku należy uchronić potomstwo przed żarłocznymi rodzicami. Dobrym rozwiązaniem jest przykrycie dna akwarium szklanymi kulkami. Złożona przez samicę ikra opadnie pomiędzy kulki. Uniemożliwi to dostęp do niej w ciąż nienasyconym rybom.

Istnieje wiele sposobów, aby narybek mógł przetrwać i osiągnął dojrzałość.

Sukces rozrodczy można umożliwić rybom zamontowując w akwarium ogólnym specjalną klatkę. Montuje się ją przeważnie w przypadku ryb żyworodnych, np. zmienników. Przed spodziewanym narodzeniem narybku samicę umieszcza się w górnej części klatki. Po narodzinach potomstwo prześlizguje się przez specjalną szczelinę do dolnej części kojca, gdzie jest bezpieczne.

Małe pływające rybki w kolorze żółtym z czarnymi oaskami.

Akwarium hodowlane

Narybek pozostawiony w akwarium ogólnym ma szanse na przeżycie w przypadku ryb troszczących się o swoje potomstwo. U niektórych ryb opieka przybiera bardzo zaawansowaną formę. Jednak nie wszystkie ryby zajmują się narybkiem i wtedy akwarysta powinien się nimi zaopiekować. Świadome zabiegi hodowcy dotyczące rozmnażania ryb akwariowych pomaga zdobyć dodatkowe doświadczenie.

Narybek  do wychowania nie jest łatwy. Najlepiej zdobyć wcześniej wiedzę na temat posiadanych gatunków ryb. W profesjonalnej hodowli jedno akwarium ogólne nie wystarczy. Należy także kupić dodatkowy zbiornik hodowlany i przeznaczyć go tylko dla narybku. Pojemność takiego akwarium powinna wynosić w granicach: 10 – 30 litrów. Przy jego urządzaniu trzeba zachować sterylne warunki.

W akwarium dla narybku wystarczy tylko zainstalować grzałkę i napowietrzacz. Urządzenia te powinny być dokładnie umyte. Może być również zamontowany filtr, ale wyłącznie gąbkowy filtr wewnętrzny. Dla bezpieczeństwa małych rybek filtr ten koniecznie musi być napędzany zewnętrzną pompką membranową. W akwarium dla narybku nie jest potrzebne podłoże. Zbiornik taki nie wymaga również oświetlenia.

Zbiornik hodowlany jest także nazywany akwarium tarliskowym. Jest on miejscem dla ryb gotowych do rozrodu. Jest także przeznaczony dla jaj, które złożone zostały w zbiorniku ogólnym. Do akwarium takiego przenosi się ze zbiornika ogólnego również świeżo wyklute larwy. W zbiorniku powinny być rygorystycznie przestrzegane zasady higieny.

Należy często podmieniać wodę oraz sprzątać resztki pokarmu, a także rybie odchody.

Narybek pełni bardzo ważną rolę w profesjonalnych hodowlach. Tylko oddzielny zbiornik zapewni rybom warunki do rozmnażania. Można nauczyć się i doświadczać rozmnażania ryb. Jednak wpierw należy zdobyć wiedzę na temat rybich obyczajów. Rozród ryb w akwarium może przynieść wiele radości i satysfakcji. Natomiast swoim doświadczeniem warto podzielić się z innymi hodowcami.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]