GeoZoo » Pies » Maty dla psa
Maty dla psa

Maty dla psa

Maty dla psa spełniają różne role. Nie brakuje na rynku rozmaitych mat. Różnią się one między sobą: wielkością, barwą, materiałem, kształtem, ceną i konkretnym przeznaczeniem. Maty dla psa pełnią ważne zadania w jego prawidłowym funkcjonowaniu.

Maty dla psa należy wybrać w zależności od potrzeb czworonoga. Istotną rolę spełnia tu jej wielkość i materiał z jakiego jest wykonana.

Najbardziej rozpowszechnionymi matami są:

  • chłodzące,
  • samochodowe,
  • treningowe do nauki czystości,
  • do wypoczynku,
  • węchowe.

Maty chłodzące

Maty dla psa chłodzące bez problemu dostępne są na rynku. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach szczególnie gorących, w ogrodzie czy w samochodzie. Podstawową funkcją maty jest zagwarantowanie czworonogowi ulgi w upalne lato, gdy w pomieszczeniu jest duszno i gorąco. Rola jej polega więc na chłodzeniu zwierzęcia.

Jest to wygodne, najczęściej żelowe i chłodne legowisko nawet w najbardziej upalne lato. Maty nie wymagają dodatkowego źródła chłodzenia. Produkt ten natychmiast gotowy jest do użycia bez dodatkowego schładzania. Maty chłodzące regulują temperaturę ciała psa poprzez schładzanie. Wypełnione są żelem i pokryte grubym i odpornym na uszkodzenie materiałem.

Maty chłodzące produkowane są w różnych rozmiarach. Dostosowane są do wielkości czworonoga, żeby zapewnić mu komfortowe warunki bytowania. Na rynku można również nabyć maty dostosowane do konkretnej psiej rasy. Przeważnie posiadają one antypoślizgowy spód. Do maty można też dokupić antypoślizgowy pokrowiec.

Przeczytaj o maty chłodzące dla psa.

Maty chłodzące dla psa

Maty samochodowe

Maty dla psa w samochodzie wspaniale sprawdzają się podczas podróży z czworonogiem. Produkt ten zabezpiecza tapicerkę lub bagażnik przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Maty tego rodzaju wykonane są z nieprzemakalnego materiału, który chroni tapicerkę przed sierścią, brudem i zamoknięciem.

Maty samochodowe nie są trudne w montażu i demontażu. W zależności od wielkości i wykonania różnią się między sobą ceną. Matę trzeba dopasować do rozmiaru czworonoga. Nie brakuje na rynku mat samochodowych w przeróżnych kolorach, zarówno dostosowanych na tylne siedzenie, jak i do bagażnika.

Maty treningowe do nauki czystości

Maty dla psa potrzebne są do nauki czystości, a także w czasie podróży. Przede wszystkim maty tego rodzaju doskonale nadaje się dla szczeniąt, psów chorych i w wieku geriatrycznym, mających problemy z utrzymaniem moczu. Maty do nauki czystości po zmoczeniu mogą np. wydzielać świeży zapach trawy. Mogą być również używane w przypadku, gdy pies przez wiele godzin pozostaje sam w domu.

Spód maty wyprodukowany jest ze śliskiego i nieprzemakalnego materiału. W ten sposób podłoże maty chronione jest przed moczem i nieprzyjemną wonią. Maty do nauki czystości pochłaniają wilgoć, gromadząc ją głęboko na dnie podkładu. Powierzchnia tego produktu pozostaje sucha. Są one przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Maty do wypoczynku

Maty dla psa do wypoczynku zapewniają mu komfort. Pies również potrzebuje intymnego miejsca, przeznaczonego wyłącznie dla siebie. Taka mata pomoże czworonogowi odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił do zabawy czy spaceru. Pies zmęczony jest nieszczęśliwy i smutny. Może również nie mieć apetytu i być apatyczny.

Maty do wypoczynku mogą być różnego kształtu, wielkości i barwy. Różnią się również między sobą ceną, wykonaniem i materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Przeważnie jest to wytrzymały materiał antypoślizgowy.  Wewnątrz mata wypełniona jest puszystą owatą, która wspaniale izoluje od podłoża.

Maty węchowe

Maty dla psa węchowe produkowane są w różnych rozmiarach. W tym przypadku nie ma większego znaczenia wielkość czworonoga. Nawet małemu psu można kupić dużą matę węchową o wielkości 60 x 40 cm. Pozwoli to na schowanie większej ilości przysmaków i strategiczne ich rozmieszczenie. Przedłuży również czas zabawy naszego pupila.  

Maty węchowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wyprodukowane są z materiału poliestrowego o fakturze pianki lub polaru. Pianka wspaniale nadaje się dla psów o długiej sierści i śliniących się, ponieważ jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Natomiast mata z polaru  ze względu na swoją gęstość umożliwia bardziej skuteczną pracę węchową.  

Maty węchowe mogą być szyte bądź plecione, które cieszą się największą popularnością. Najczęściej kupowane są maty plecione, ponieważ są masywne i bardziej wytrzymałe niż szyte. Doskonale nadają się dla dużych psów. Natomiast maty szyte są lekkie, co oznacza, że można je zabrać w podróż i bez problemu wyprać. Kolor maty nie ma znaczenia dla naszego psa, gdyż jest ona przeznaczona do wąchania.

Maty dla psa wspaniale sprawdzają się w domu, ogrodzie czy samochodzie. Matę należy dostosować do potrzeb naszego pupila. Jednak przed zakupem tego produktu należy upewnić się, że nasz pies jej nie zniszczy. Szczenięta niejednokrotnie niszczą maty, meble, dywany i inne przedmioty.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top