GeoZoo » Pies » 7 Zasad prawidłowego żywienia psów
7 Zasad prawidłowego żywienia psów

7 Zasad prawidłowego żywienia psów

7 Zasad prawidłowego żywienia psów to zadbanie o stan ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Jest to ochrona przed chorobami i stresem. W diecie czworonoga należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Zdrowy pies jest szczęśliwy i radosny.

7 Zasad prawidłowego żywienia psów powinien przestrzegać każdy opiekun czworonoga. Do obowiązków właściciela psa należy zapewnienie zwierzęciu prawidłową socjalizację, właściwe warunki bytowania i zbilansowaną dietę. Pies, aby zachować dobre zdrowie powinien otrzymywać białko zwierzęce. Właściciel psa powinien zapewnić zwierzęciu podstawową opiekę, a weterynarz specjalistyczną. 

Podstawowe zasady żywienia psów

7 Zasad prawidłowego żywienia psów przekłada się również na długość życia tych zwierząt. Zbyt duże porcje lub nieodpowiednia dieta może doprowadzić do nadwagi, a następnie otyłości. Decydując się na zakup lub przygarnięcie pod swój dach psiego przyjaciela należy sprostać jego potrzebom i wymaganiom.

7 Zasad prawidłowego żywienia psów ochroni te zwierzęta przed chorobami i stresem. Warto je zapamiętać i zastosować w codziennym życiu.

Do 7 zasad prawidłowego żywienia psów należy zaliczyć:

 1. Zbilansowaną i dobrze wyważoną dietę, w której nie powinno zabraknąć:
  • Białka, które występuje w organizmach roślinnych i zwierzęcych.
  • Tłuszczy, które stanowią stężoną formę energii, której nadmiar zostaje przerobiony na tłuszcz. Jest on magazynowany w różnych częściach ciała czworonoga.
  • Węglowodanów występujących w roślinach. Najlepiej przyswajane są cukry proste. Dla czworonogów dobrym źródłem odżywczym węglowodanów jest ryż.
  • Minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania czworonoga. Najbardziej pożądanymi minerałami są: wapń i fosfor.
  • Witamin, które są potrzebne dla właściwego przebiegu procesów somatycznych. Witaminy pełnią ważną rolę w rozwoju kości czy procesach rozrodczych. Przyspieszają również gojenie ran i potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania mięśni.
 2. Sporządzanie codziennie co najmniej jednego świeżego posiłku, który zapewni psu pełnowartościową dietę.
 3. Ograniczenie spożywania suchych, gotowych karm, które są ubocznym produktem przemysłu spożywczego. W gotowych karmach znajdują się konserwanty i wiele małowartościowych wypełniaczy.
 4. Przestrzeganie dobowego zapotrzebowania energetycznego psa w zależności od jego wieku, stanu zdrowia i kondycji, cech indywidualnych oraz sprawności fizycznej. W tym przypadku ma również znaczenie kastracja psa. Pies niewykastrowany posiada inne zapotrzebowanie energetyczne.
 5. Podawanie smakołyków w ograniczonej ilości i pomiędzy posiłkami. Powinny być one wliczone do dobowego zapotrzebowania energetycznego czworonoga.
 6. Nie wolno dopuścić psa do nadwagi, a zwłaszcza bardzo niebezpieczna dla jego zdrowia jest otyłość. Nieprawidłowe żywienie może być przyczyną różnych chorób.
 7. Posiłek należy podawać w  czystym naczyniu. Nie zjedzony przez psa pokarm trzeba z miski usunąć.

Prawidłowe żywienie poprawi komfort życia tych zwierząt. Czworonogi winny posiadać specjalny kącik w mieszkaniu do spożywania pokarmu, z dala od legowiska. Należy unikać podawania słonych potraw i ostrych przypraw. Wskazane jest używanie misek, które wykonane są z materiału łatwego do utrzymania czystości.

Polecane są naczynia ceramiczne, metalowe nierdzewne, a także szklane.

7 Zasad prawidłowego żywienia psów to zadbanie o ich dobrostan. Menu czworonogów powinien być prawidłowo ułożone. Na zdrowie, rozwój i kondycję psów wpływają także odpowiednie warunki bytowania oraz czysta i świeża woda. Zwierzęta w domu należy traktować jak członków rodziny. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie czworonoga.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top