Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

26/11/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale. Jeden i drugi objaw może występować jednocześnie. Rozwolnienie wynika z zaburzeń w wydzielaniu, we wchłanianiu lub aktywności motorycznej jelit.

Rozwolnienie u kota o ostrym przebiegu nie ma podłoża genetycznego. Każde stworzenie może mieć ostrą biegunkę. Jednak najczęściej schorzenie to dotyczy kociąt i szczeniąt. Niektóre przyczyny zakaźne mogą występować regionalne i mieć uwarunkowanie geograficzne.

Kocie biegunki

Biegunka u kota podobnie jak u psa dzieli się na następujące mechanizmy:

 • Biegunka wydzielnicza polegająca na pobudzaniu czynności wydzielniczej jelit w stopniu wyższym niż zdolność wchłaniania.
 • Biegunka wysiękowa to zwiększenie pszepuszczalności ściany jelita z powodu wydostawania się płynu białek surowicy, krwi, płynu tkankowego lub śluzu z miejscu nacieku czy owrzodzenia.
 • Biegunka osmotyczna, która oznacza nadmiar w jelicie osmotycznie czynnych cząsteczek. Ściągają one do jelita nadmiar wody przekraczającej nadmiar jej wchłaniania. Może być to spowodowane, zaburzenia wchłaniania, przekarmieniem czy nagłą zmianą diety.
 • Zaburzenia motoryki jelit. Wzmożenie motoryki występuje rzadziej niż niedrożność jelit. To pierwsze zaburzenie może być przyczyną osłabienia motoryki jelitowej. Przykładem może być niedrożność lub zaburzenia wchłaniania, zespół jelita drażliwego.
 • Biegunka mieszana.

Ostra biegunka u kota

Rozwolnienie u kota o ostrym przebiegu polega najczęściej na zaburzeniach samoograniczających. Często jest to pojedyncze krótkotrwałe zdarzenie. U większości zwierząt z ostrym przebiegiem biegunki nie występują objawy choroby ogólnej. Wyjątek stanowi zespół ostrej biegunki krwotocznej.

Może to doprowadzić do zaawansowanego odwodnienia i nawet wstrząsu hipowolemicznego. Niekiedy przebiega ostro albo nadostro. Występują również objawy poważniejsze choroby. Przykładem mogą być: bolesność jamy brzusznej, krew w kale, ospałość, występujące wymioty czy zaawansowane odwodnienie.

Przyczynami choroby mogą być również:

 • błędy dietetyczne,
 • nagłe zmiany żywieniowe,
 • nietolerancja pokarmowa czyli zaburzenia wchłaniania i trawienia oraz nadwrażliwość pokarmowa,
 • niedoczynność kory nadnerczy czyli choroby Addisona,
 • schorzenia ogólne prowadzące do wtórnego wystąpienia biegunki,
 • schorzenia metaboliczne, np. choroby nerek, wątroby czy trzustki, co nierzadko powoduje ostrą lub przewlekłą biegunkę.

Przewlekłe rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota mająca przewlekły charakter, to zmiany w częstotliwości oddawania kału, jego objętości i konsystencji, trwającej dłużej niż trzy tygodnie. Taki stan chorobowy może charakteryzować się nawrotami.

Przewlekłe rozwolnienie u kota może dotyczyć jelita cienkiego i jelita grubego.

Czynnikami przewlekłego rozwolnienia są:

 • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego,
 • zwiększona przepuszczalność ściany jelit,
 • biegunka osmotyczna, która charakteryzuje się ograniczeniem wchłaniania wody i elektrolitów,
 • biegunka sekrecyjna, charakteryzującą się wydzieleniem dużej ilości wody i elektrolitów,
 • Mogą występować wszystkie powyższe mechanizmy.

Procesem chorobowym objęte są: przewód pokarmowy, układ wydzielania wewnętrznego i chłonny i wydzielania zewnętrznego W zależności od przyczyn chorobowych mogą być różne objawy.

Przyczyny kociego rozwolnienia

Rozwolnienie u kota może wywołać wiele przyczyn, zarówno błahych, jak również poważnych. Może być to wypicie zbyt dużej ilości kociego mleka czy zjedzenie nadmiaru surowej wątroby. W takim przypadku należy odstawić mleko i pokarm. Czysta woda pitna powinna być pozostawiona kotu w dowolnej ilości.

Nie wolno dopuścić do odwodnienie organizmu, co jest bardzo niebezpieczne. Po kilku godzinach, gdy rozwolnienie uspokoi się, można podawać małe kawałki chudego, gotowanego bądź surowego mięsa. Z wolna można powracać do normalnego jadłospisu, włączając do menu mleko na końcu.

W przypadku utrzymywania się biegunki przez dłuższy czas należy koniecznie udać się z kocim pacjentem do lecznicy dla zwierząt. Utrzymująca się biegunka może być początkiem jakieś  poważniejszej choroby. Z tego powodu nie można tego schorzenia bagatelizować.

Częste przyczyny przewlekłej biegunki

Rozwolnienie u kota utrzymujące się przez dłuższy czas może mieć wiele przyczyn.

Najczęściej powodami takiego typu schorzenia są:

 • Pierwotne choroby jelita cienkiego i grubego. Przykładem mogą być: grzyby, pasożyty, zapalenie jelit czy nowotwory.
 • Zaburzenia metaboliczne. Na przykład choroba nerek, nadczynność tarczycy czy niedobór kobalaminy.
 • Popełniane błędy żywieniowe. Na przykład nagłe zmiany dietetyczne, alergie pokarmowe.
 • Podłoże psychologiczne i stres.
 • Wady wrodzone czyli zespolenie wrotno-układowe, skrócenie okrężnicy oraz przetrwałe więzadło trzustkowo-kreskowo-kręte.
 • Czynniki ryzyka czyli nagłe zmiany żywieniowe bądź podawany pokarm słabo przyswajalny albo bogaty w tłuszcze.

Procesy chorobowe spowodowane biegunką

Rozwolnienie u kota podobnie jak u psa może procesem chorobowym objąć:

 • Przewód pokarmowy, gdzie objawy mogą dotyczyć bólu brzucha. Powodem choroby może być zmniejszenie ruchów perystaltycznych.
 • Układ sercowo-naczyniowy, częstoskurcz, hipowolemia, która może być przyczyną zaburzenia rytmu serca.
 • Układ kostno-szkieletowy czyli hipokalemia, która może spowodować zmniejszenie siły mięśniowej.
 • Gospodarkę elektrolitową i kwasowo-zasadową, w których zachodzą zaburzenia wydzielania wewnętrznego. Objawy to odwodnienie i azotemia przednerkowa czyli ostra niewydolność nerek.

Podsumowując rozwolnienie u kota ma różny przebieg w zależności o czynników ją wywołujących. W każdym przypadku należy udać się do lekarza weterynarii. Zbada on kociego pacjenta i zastosuje odpowiednie leczenie. W przypadku ostrej biegunki krwotocznej powinno być podjęte niezwłoczne leczenie w klinice dla zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

5 Ciekawostek o gekonie

5 Ciekawostek o gekonie

5 Ciekawostek o gekonie zobrazuje bardziej funkcjonowanie tych gadów żyjących na wolności i w niewoli. Występują one w Ameryce Północnej, ...
Czytaj Dalej
Stres u ryb

Stres u ryb

Stres u ryb jest niebezpieczny dla ich zdrowia i samopoczucia. Może być wywołany wieloma czynnikami. Najważniejszy jest właściwy wybór ryb, ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej dotyczy gryzonia, który na wolności żyje w Afryce. Występuje na terenach od Maroka do Kenii, ...
Czytaj Dalej
Terier tybetański

Terier tybetański

Terier tybetański to pies pasterski i towarzyszący, który przynosi szczęście. To stara rasa tybetańska. Jest on wspaniałym przyjacielem człowieka w ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie amadyńca

Żywienie i zdrowie amadyńca

Żywienie i zdrowie amadyńca to podstawa jego prawidłowego rozwoju i rozmnażania. Ptaki te racjonalne żywione i trzymana w czystych, przestronnych ...
Czytaj Dalej
Łupież u kota

Łupież u kota

Łupież u kota jest problemem skórnym, który obniża poziom życia zwierzęcia. Jest to nadmiernie łuszczący się naskórek. Przyczyną tego jest ...
Czytaj Dalej
Opieka nad alpakami

Opieka nad alpakami

Opieka nad alpakami wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. Największa populacja ...
Czytaj Dalej
Ryby do dużego akwarium

Ryby do dużego akwarium

Ryby do dużego akwarium to przeważnie duże okazy, ryby terytorialne lub towarzyskie, które wymagają obszernego zbiornika. Mogą to być gatunki ...
Czytaj Dalej
Opieka nad wiewiórką szarą

Opieka nad wiewiórką szarą

Opieka nad wiewiórką szarą bytującą w środowisku naturalnym uzależniona jest czasami od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone często ...
Czytaj Dalej
Jakie dźwięki wydają psy?

Jakie dźwięki wydają psy?

Jakie dźwięki wydają psy? Psy wydają rozmaite dźwięki, które człowiek nie zawsze rozumie. Zwierzęta te są bardzo rozmowne i dobrze ...
Czytaj Dalej
Amadyniec

Amadyniec

Amadyniec to gromada: ptaków, rząd: wróblowych i podrząd: śpiewających. Należy on do rodziny astryldowatych i podrodziny mniszek. Ze względu na ...
Czytaj Dalej
Kot bambino

Kot bambino

Kot bambino to bezwłosa i krótkonoga, karłowata wersja sfinksa. Jest to nowa rasa kotów, która przez całe życie wygląda jak ...
Czytaj Dalej