Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

26/11/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale. Jeden i drugi objaw może występować jednocześnie. Rozwolnienie wynika z zaburzeń w wydzielaniu, we wchłanianiu lub aktywności motorycznej jelit.

Rozwolnienie u kota o ostrym przebiegu nie ma podłoża genetycznego. Każde stworzenie może mieć ostrą biegunkę. Jednak najczęściej schorzenie to dotyczy kociąt i szczeniąt. Niektóre przyczyny zakaźne mogą występować regionalne i mieć uwarunkowanie geograficzne.

Kocie biegunki

Biegunka u kota podobnie jak u psa dzieli się na następujące mechanizmy:

 • Biegunka wydzielnicza polegająca na pobudzaniu czynności wydzielniczej jelit w stopniu wyższym niż zdolność wchłaniania.
 • Biegunka wysiękowa to zwiększenie pszepuszczalności ściany jelita z powodu wydostawania się płynu białek surowicy, krwi, płynu tkankowego lub śluzu z miejscu nacieku czy owrzodzenia.
 • Biegunka osmotyczna, która oznacza nadmiar w jelicie osmotycznie czynnych cząsteczek. Ściągają one do jelita nadmiar wody przekraczającej nadmiar jej wchłaniania. Może być to spowodowane, zaburzenia wchłaniania, przekarmieniem czy nagłą zmianą diety.
 • Zaburzenia motoryki jelit. Wzmożenie motoryki występuje rzadziej niż niedrożność jelit. To pierwsze zaburzenie może być przyczyną osłabienia motoryki jelitowej. Przykładem może być niedrożność lub zaburzenia wchłaniania, zespół jelita drażliwego.
 • Biegunka mieszana.

Ostra biegunka u kota

Rozwolnienie u kota o ostrym przebiegu polega najczęściej na zaburzeniach samoograniczających. Często jest to pojedyncze krótkotrwałe zdarzenie. U większości zwierząt z ostrym przebiegiem biegunki nie występują objawy choroby ogólnej. Wyjątek stanowi zespół ostrej biegunki krwotocznej.

Może to doprowadzić do zaawansowanego odwodnienia i nawet wstrząsu hipowolemicznego. Niekiedy przebiega ostro albo nadostro. Występują również objawy poważniejsze choroby. Przykładem mogą być: bolesność jamy brzusznej, krew w kale, ospałość, występujące wymioty czy zaawansowane odwodnienie.

Przyczynami choroby mogą być również:

 • błędy dietetyczne,
 • nagłe zmiany żywieniowe,
 • nietolerancja pokarmowa czyli zaburzenia wchłaniania i trawienia oraz nadwrażliwość pokarmowa,
 • niedoczynność kory nadnerczy czyli choroby Addisona,
 • schorzenia ogólne prowadzące do wtórnego wystąpienia biegunki,
 • schorzenia metaboliczne, np. choroby nerek, wątroby czy trzustki, co nierzadko powoduje ostrą lub przewlekłą biegunkę.

Przewlekłe rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota mająca przewlekły charakter, to zmiany w częstotliwości oddawania kału, jego objętości i konsystencji, trwającej dłużej niż trzy tygodnie. Taki stan chorobowy może charakteryzować się nawrotami.

Przewlekłe rozwolnienie u kota może dotyczyć jelita cienkiego i jelita grubego.

Czynnikami przewlekłego rozwolnienia są:

 • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego,
 • zwiększona przepuszczalność ściany jelit,
 • biegunka osmotyczna, która charakteryzuje się ograniczeniem wchłaniania wody i elektrolitów,
 • biegunka sekrecyjna, charakteryzującą się wydzieleniem dużej ilości wody i elektrolitów,
 • Mogą występować wszystkie powyższe mechanizmy.

Procesem chorobowym objęte są: przewód pokarmowy, układ wydzielania wewnętrznego i chłonny i wydzielania zewnętrznego W zależności od przyczyn chorobowych mogą być różne objawy.

Przyczyny kociego rozwolnienia

Rozwolnienie u kota może wywołać wiele przyczyn, zarówno błahych, jak również poważnych. Może być to wypicie zbyt dużej ilości kociego mleka czy zjedzenie nadmiaru surowej wątroby. W takim przypadku należy odstawić mleko i pokarm. Czysta woda pitna powinna być pozostawiona kotu w dowolnej ilości.

Nie wolno dopuścić do odwodnienie organizmu, co jest bardzo niebezpieczne. Po kilku godzinach, gdy rozwolnienie uspokoi się, można podawać małe kawałki chudego, gotowanego bądź surowego mięsa. Z wolna można powracać do normalnego jadłospisu, włączając do menu mleko na końcu.

W przypadku utrzymywania się biegunki przez dłuższy czas należy koniecznie udać się z kocim pacjentem do lecznicy dla zwierząt. Utrzymująca się biegunka może być początkiem jakieś  poważniejszej choroby. Z tego powodu nie można tego schorzenia bagatelizować.

Częste przyczyny przewlekłej biegunki

Rozwolnienie u kota utrzymujące się przez dłuższy czas może mieć wiele przyczyn.

Najczęściej powodami takiego typu schorzenia są:

 • Pierwotne choroby jelita cienkiego i grubego. Przykładem mogą być: grzyby, pasożyty, zapalenie jelit czy nowotwory.
 • Zaburzenia metaboliczne. Na przykład choroba nerek, nadczynność tarczycy czy niedobór kobalaminy.
 • Popełniane błędy żywieniowe. Na przykład nagłe zmiany dietetyczne, alergie pokarmowe.
 • Podłoże psychologiczne i stres.
 • Wady wrodzone czyli zespolenie wrotno-układowe, skrócenie okrężnicy oraz przetrwałe więzadło trzustkowo-kreskowo-kręte.
 • Czynniki ryzyka czyli nagłe zmiany żywieniowe bądź podawany pokarm słabo przyswajalny albo bogaty w tłuszcze.

Procesy chorobowe spowodowane biegunką

Rozwolnienie u kota podobnie jak u psa może procesem chorobowym objąć:

 • Przewód pokarmowy, gdzie objawy mogą dotyczyć bólu brzucha. Powodem choroby może być zmniejszenie ruchów perystaltycznych.
 • Układ sercowo-naczyniowy, częstoskurcz, hipowolemia, która może być przyczyną zaburzenia rytmu serca.
 • Układ kostno-szkieletowy czyli hipokalemia, która może spowodować zmniejszenie siły mięśniowej.
 • Gospodarkę elektrolitową i kwasowo-zasadową, w których zachodzą zaburzenia wydzielania wewnętrznego. Objawy to odwodnienie i azotemia przednerkowa czyli ostra niewydolność nerek.

Podsumowując rozwolnienie u kota ma różny przebieg w zależności o czynników ją wywołujących. W każdym przypadku należy udać się do lekarza weterynarii. Zbada on kociego pacjenta i zastosuje odpowiednie leczenie. W przypadku ostrej biegunki krwotocznej powinno być podjęte niezwłoczne leczenie w klinice dla zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów

Potrzeby starszych psów

Potrzeby starszych psów ulegają zmianie wraz z wiekiem, kondycją i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania czworonogom lat zmniejsza się ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o kakadu

5 Ciekawostek o kakadu

5 Ciekawostek o kakadu przybliży nam bardziej życie tego egzotycznego ptaka. Papugi te są domowymi pupilami w polskich domach. Jest ...
Czytaj Dalej
Kocie sanitariaty

Kocie sanitariaty

Kocie sanitariaty są niezbędne w przypadku kotów domowych. Koty najchętniej zagrzebują swoje odchody w sypkim podłożu. Mruczki żyjące na wolności ...
Czytaj Dalej
Kury ozdobne

Kury ozdobne

Kury ozdobne to gromada: ptaków i rząd: grzebiących. Należą do rodziny kurowatych. W odróżnieniu od kury domowej to oryginalne ptaki ...
Czytaj Dalej
Opieka zwinnika Blehera

Opieka nad zwinnikiem Blehera

Opieka nad zwinnikiem Blehera nie jest skomplikowana, jeżeli zostanie zakupiony zdrowy osobnik. Decydując się na zakup ryb akwariowych trzeba sprostać ...
Czytaj Dalej
Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na ...
Czytaj Dalej
Psi fitness

Psi fitness

Psi fitness to określenie różnego stopnia aktywności w celu poprawienia kondycji czworonoga. Ma on wszechstronne zastosowanie w sportach kynologicznych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea wymaga podstawowej wiedzy i dużego zaangażowania. Przed zakupem tej papugi należy zapoznać się z jej wymaganiami ...
Czytaj Dalej
Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów ulegają zmianie wraz z wiekiem i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania kotom lat zmniejsza się ich ...
Czytaj Dalej
Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak? Założenie hodowli alpak wymaga wiedzy, sumienności i zaangażowania. Nie wszyscy mogą otworzyć tego rodzaju biznes. Nie ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych ...
Czytaj Dalej