Choroby układu krążenia u kotów mogą przebiegać łagodnie lub być tragiczne w skutkach. Trzeba zwracać uwagę na wygląd i zachowanie futrzaka. W razie powtarzających się dolegliwości należy zabrać czworonożnego towarzysza do lekarza weterynarii. Kocia dieta ma wpływ na budowę i funkcjonowanie układu krążenia.
Choroby układu krążenia u kotów mogą być wywołane mniej groźnymi, jak również poważnymi czynnikami. Mogą być różne przyczyny schorzeń i ryzyko zachorowania zwierzęcia. Zwykle powodami są przypadłości nabyte, ale mogą być też wrodzone. Układ krążenia czasami źle funkcjonuje również z powodu zatrucia, pasożytów, wirusów, bakterii czy grzybów.
Układ krążenia kota
Choroby układu krążenia u kotów powinny być zdiagnozowane u kociego specjalisty. Głównym narządem układu krążenia jest serce, które składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. U podstawy serca znajdują się przedsionki, a komory leżą poniżej nich. Serce pokryte jest z zewnątrz błoną surowiczą, która tworzy osierdzie surowicze.
W skład układu krążenia wchodzą:
- Układ sercowo-naczyniowy, którego zadaniem jest rozprowadzanie krwi w organizmie, dostarczanie narządom oraz tkankom substancji odżywczych, tlenu i wody. Poza tym układ ten uczestniczy w regulacji czynnościowej całego organizmu i poszczególnych organów. Znaczącą funkcję pełni także w regulacji temperatury ciała. W skład budowy układu sercowo-naczyniowego wchodzą:
- serce,
- krew,
- naczynia krwionośne: żyły, tętnice, naczynia włosowate.
- Układ chłonny, który wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, w którego skład wchodzą:
- węzły chłonne,
- śledziona,
- grasica,
- naczynia chłonne,
- chłonka.
Krew krąży w układzie naczyń krwionośnych zamkniętych. Z serca krew wypływa pod zwiększonym ciśnieniem tętnicami. Natomiast powraca do serca żyłami pod zmniejszonym ciśnieniem. Nadrzędnym organem układu chłonnego jest grasica.
Jest ona silnie rozwinięta w życiu płodowym i wczesnym okresie pozapłodowym. Wszystkie narządy chłonne są grasicy podporządkowane. Grasica jest narządem wieloczynnościowym. Integralną częścią układu krążenia są naczynia chłonne.
Choroby układu krążenia
Choroby układu krążenia u kotów powinny zostać zdiagnozowane przez lekarza weterynarii. Warto przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety i pielęgnacji czworonożnego futrzaka w celu uniknięcia wielu chorób. Trzeba dbać o zdrowie kota Jednak nie należy samodzielnie leczyć zwierząt lub podawać im lekarstwa przeznaczone dla ludzi.
Powszechne choroby układu krążenia u kota:
- Zapalenie naczyń krwionośnych układowe.
- Zapalenie węzłów chłonnych.
- Zapalenie mięśnia sercowego.
- Zastoinowa niewydolność serca, która jest przewlekłą chorobą. Zastoinowa niewydolność serca może być prawokomorowa i lewokomorowa.
- Nicienie serca.
- Nowotwór serca.
- Przekrwienie płuc w wyniku niewydolności serca, przy czym występują zaburzenia oddechowe.
- Anemia hemolityczna, gdzie układ immunologiczny niszczy własne krwinki. Widoczne są żółte zabarwienia białek oczu i dziąseł. Następstwem jest zakażenie wątroby.
- Nagromadzenie płynu ze względu na niewydolność serca, gdzie objawem jest powiększony brzuch.
- Zatrucia ziarnami warfaryny, która jest stosowaną trucizną na gryzonie. Widoczne są niebieskawe lub blade dziąsła i zaburzenia oddechowe.
- Wada wrodzona przy której krew omija płuca u kociąt albo młodych kotów. Stworzenie jest apatyczne, osłabione, szybko się męczy i grozi mu omdlenie.
- Wada wrodzona powodująca, że krew omija wątrobę. Kot ma wzdęty brzuch, spowolniony wzrost. Poza tym jest apatyczny i osłabiony.
- Wada zastawki serca u kotów w dowolnym wieku. Kot jest apatyczny, osłabiony i szybko się męczy.
- Zakrzepica tętnicy udowej, gdzie skrzep blokuje przepływ krwi w jednej lub obuch tętnicach udowych. Objawami tej choroby są: zimne tylne łapy, niesamowity ból, paraliż tylnych kończyn.
Zapalenie naczyń krwionośnych układowe
Choroby układu krążenia u kotów wymagają często wyeliminowania pierwotnej przyczyny i leczenia wspomagającego. Taką chorobą jest zapalenie naczyń krwionośnych układowe. Spowodowane jest ono przez uszkodzenie śródbłonka albo rozprzestrzenienie się okolicznego zakażenia lub zapalenia.
Zapalenie naczyń, które nie znajduje się w skórze, ale w błonach surowiczych jam ciała czy wątrobie, mogą prowadzić do pojawienia się objawów choroby ogólnoustrojowej. Przykładami są białkomocz czy zapalenie wielostawowe, bez większych zmian zewnętrznych. Biopsja i badanie materiału z obszaru zmian skórnych może wykryć zapalenie naczyń krwionośnych i jednocześnie nie wykazać przyczyny.
Do objawów zapalenia naczyń krwionośnych należą:
- obrzęk,
- martwica zajętych obszarów, przede wszystkim błon śluzowych, brzegów małżowin usznych i opuszek,
- owrzodzenie,
- ospałość,
- gorączka,
- zmniejszenie masy ciała,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- objawy związane z pierwotnymi chorobami zakaźnymi lub immunologicznymi.
Czynnikami ryzyka zapalenia naczyń krwionośnych są:
- wirusy, taki jak wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów
- pasożyty,
- bakterie,
- riketsje – gorączka plamista Gór Skalistych i erlichioza.
Czynniki ryzyka o podłożu immunologicznym:
- reakcje polekowe, które podobne są do toczenia,
- reumatoidalne zapalenie stawów, takie jak artropatia,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- reakcje nadwrażliwości typu III na pokarm, fenbendazol albo penicylinę, sulfonamidy,
- wieloogniskowe zapalenie naczyń,
- mocznica, nowotwory.
Zapalenie węzłów chłonnych
Choroby układu krążenia u kotów to także zapalenie węzłów chłonnych. Zapalenie jednego czy więcej węzłów chłonnych charakteryzuje się aktywną migracją neutrofilii, makrofagów lub erozynofilii do węzła chłonnego. Procesem chorobowym objęta jest krew, chłonka, układ immunologiczny. Może być też elementem bardziej rozległej choroby zakaźnej.
Nie stwierdzono predyspozycji rasowych ani wiekowych do tego schorzenia u kota. Proces chorobowy obejmujący wiele węzłów chłonnych, to niejednokrotnie wyraz uogólnionego zakażenia dotyczącego wielu narządów. W węzłach chłonnych mogą powstać ropienie, które ulegają powiększeniu i mogą doprowadzić do przerwania ciągłości tkanek, a nawet powstania zewnętrznych przetok.
Do objawów zapalenia węzłów chłonnych należą:
- gorączka,
- brak apetytu,
- powiększenie węzłów chłonnych, które może być bolesne,
- dyskomfort,
- powikłania związane z zakażeniem innego narządu.
Przyczynami ryzyka zapalenia węzłów chłonnych są:
- Wirusy, które w większości prowadzą do przerostu limfatycznego. Kocie wirusy to:
- zakażenie FeLV, który jest wirusem kociej białaczki,
- FIV czyli koci wirus immunologiczny.
- Bakterie – większość tlenowych i beztlenowych bakterii patogennych.
- Grzyby prowadzące do choroby ogólnoustrojowej.
- Koty z upośledzoną czynnością układu immunologicznego są bardzo narażone na zapalenie węzłów chłonnych.
Choroby układu krążenia u kotów mają różny przebieg w zależności od ich przyczyn. W każdym przypadku warto udać się z podopiecznym do weterynarza, który zbada kociego pacjenta, zdiagnozuje chorobę i zastosuje leczenie. Niektóre choroby będą wymagały hospitalizacji czworonoga w klinice dla zwierząt. Wczesne wykryte schorzenia mogą uratować kotu życie.