GeoZoo » Kot » Kot orientalny krótkowłosy
Kot orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jest to średniej wielkości zwierzę. Rasa ta jest bardzo inteligentna i zwinna. Kot orientalny bez trudu nauczy się różnych sztuczek, a także chodzenia na smyczy.

Kot orientalny krótkowłosy był doceniany od wieków dzięki swojemu niesamowitemu urokowi. Należy on do kotów długowiecznych, ale pod warunkiem, że ma właściwą opiekę. Posiada doskonale umięśnione ciało. Jest to wyjątkowy koci przyjaciel, który potrafi wnieść wiele ciepła do domowego ogniska.

Krótka historia rasy

Kot orientalny krótkowłosy to śliczne stworzenie o zielonych oczach. Na temat pochodzenia tej rasy znane są dwie teorie. Pierwsza z nich oznacza ich oryginalne pochodzenie. Natomiast druga głosi o powstaniu kotów na skutek skrzyżowania kota syjamskiego z kotem europejskim krótkowłosym.

Pod koniec XIX wieku rozpoczęła się hodowla tych kotów. W 1972 roku rasa ta została uznana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Miłośników Kotów czyli CFA. W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia koty orientalne stały się popularne. Jednak wraz z upływem czasu zainteresowanie nimi zmalało.

Kot orientalny krótkowłosy

Wygląd kota

Kot orientalny krótkowłosy to średniej wielkości stworzenie, gdzie jego waga waha się w granicach 4-6 kg. Jest zwierzęciem o eleganckiej i smukłej sylwetce. Posiada głowę w kształcie równobocznego trójkąta oraz wąski i drobny pysk. Wyróżnia się średniej wielkości oczami w kształcie migdałów o barwie zielonej. Ma długi i prosty nos.

Natomiast jego duże uszy są szeroko rozstawione i ostro zakończone. Ma długą i smukłą szyję oraz szeroką klatkę piersiową. Posiada również długie kończyny i ogon, który przypomina bicz. Jego ogon jest wąski, giętki i długi. Odznacza się jedwabistą i gładką sierścią, dobrze przylegającą do ciała.

Kot orientalny krótkowłosy posiada tylko włos okrywowy bez podszerstka. Charakteryzuje się różnorodnym umaszczeniem. Futro może być barwy: niebieskiej, liliowej, płowej, rudej, karmelowej czy czekoladowej. Jest kotem długowiecznym. Żyje ponad 15 lat, a nawet 20 lat, gdy stworzone ma odpowiednie warunki bytowania.  

Kot orientalny krótkowłosy

Charakter i temperament

Kot orientalny krótkowłosy bardzo aktywnym i żywiołowym zwierzęciem, pełnym temperamentu. Potrzebuje on wiele miłości i czułości ze strony opiekuna. Szybko przyzwyczaja się do człowieka i nie lubi zostawać sam w domu. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie dwóch kotów orientalnych lub kota i psa. Musi on rozładować nadmiar zgromadzonej energii.

Kot orientalny krótkowłosy jest spokojniejszym zwierzęciem od swojego syjamskiego kuzyna. Wyróżnia się dużym ilorazem inteligencji. Jest kotem ciekawskim, pragnącym częstego przytulania. Kocha swojego właściciela i uwielbia wspólne z nim zabawy. Koty krótkowłose nie są wymagające. Pielęgnacja kota orientalnego polega na wyczesywaniu starej sierści.

Koniecznie w domu należy postawić solidny, najlepiej piętrowy drapak dla kota. Jest bardzo towarzyskim i rozmownym kotem, który nie lubi sam zostawać w domu. Koty orientalne uwielbiają spacery w szelkach i na smyczy, zupełnie jak pies. Wydaje z siebie rozmaite odgłosy, które są przyjemniejsze dla ucha niż kotów syjamskich.

Wobec swojego właściciela jest uczuciowy i lojalny. Lubi on również siedzieć opiekunowi na kolanach i spać obok niego. Koty tej rasy szybko przybierają na wadze, dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiednio wyważonej diety. Kot ten ma szalony apetyt.

Jest on wielkim łasuchem i dlatego ma tendencję do tycia.

Kot orientalny krótkowłosy polecany jest osobom, które poza domem nie spędzają dużo czasu. Rasa ta dobrze czuje się w rodzinie z dziećmi. Jest również dobrym kompanem dla samotnych ludzi, ponieważ uwielbia pieszczoty i przytulanie się do człowieka. Przedstawiciel tej rasy jest bardzo towarzyskim i rozmownym pupilem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]