Kot Serengeti jest stosunkowo młodą rasą kotów domowych, która narodziła się w Kalifornii z inicjatywy Karen Sausman. Rasa ta zachwyca egzotycznym wyglądem przypominającym dzikiego serwala. Kot Serengeti jest aktywny i pełen energii oraz bardzo przyjacielski. Ojczyzną tego krótkowłosego kota są Stany Zjednoczone.
Kot Serengeti powstał w wyniku skrzyżowania kota bengalskiego i orientalnego krótkowłosego. Rasa ta została oficjalnie uznana w roku 2002 przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów czyli The International Cat Association (TICA), które zawiera największy rejestr kotów rasowych na świecie i w wystawach mogą uczestniczyć również koty nierasowe. Nie jest często spotykanym okazem w Polsce.
Wygląd
Kot Serengeti jest średniej wielkości eleganckim kotem. Samica trochę mniejsza od samca. Kotka waży w granicach 4-6 kg, a kocur 5-7 kg. Posiada smukłą sylwetkę o silnym i muskularnym ciele. Głowa jest lekko wydłużona w kształcie trójkąta z niewydatnymi policzkami i mocnym podbródkiem oraz dość szerokim i prostym nosem.
Kot Serengeti ma duże i okrągłe oczy o barwie bursztynowej lub złocistej. Mogą być również orzechowe albo jasnozielone, ale nie powinny mieć kształtu migdała. Jego wyjątkowo duże uszy osadzone są wysoko i skierowane do przodu oraz zaokrąglone na końcach. Posiada długą szyję i stosunkowo krótki ogon.
Ma długie kończyny z owalnymi i średniej wielkości łapami. Posiada krótkie, gęste, jedwabiste i miękkie w dotyku futro. Umaszczenie szare albo srebrne oraz od żółtej do złotej. Srebrna zawsze jest z czarnymi znaczeniami w formie cętków lub pręgów. Wzór na futrze może być czarny lub brązowy z jednolicie szarym albo żółtym podszerstkiem.
Niektóre osobniki mogą być barwy jednolicie czarnej. Rasa ta jest odporna na choroby i łatwa w pielęgnacji. Wystarczy czesać kota 2 razy w tygodniu oraz regularnie kontrolować oczy i uszy. Kot Serengeti może żyć do 10 lat, a przy troskliwej opiece i zbilansowanej diecie nawet dużej. Nie jest to rasa rozpowszechniona w Polsce.
Charakter i temperament
Kot Serengeti doskonale nadaje się na domowego pupila. Nie musi wychodzić z domu i po odpowiedniej socjalizacji akceptuje inne zwierzęta domowe. Dobrze czuje się w towarzystwie innego kociego przyjaciela i psa. Uwielbia gonitwy, zabawy i wspinaczki. Jest bardzo ciekawski, potrafi nawet odsunąć szufladę.
Kot Serengeti jest niezwykle inteligentnym i pojętnym zwierzęciem. W krótkim czasie można nauczyć go różnych sztuczek i wychodzenia na spacer w szelkach i na smyczy. Nie jest polecany osobom zapracowanym, które nie będą miały czasu na wspólną z nim zabawę. Jest kotem żywiołowym, dlatego wymaga odpowiedniej przestrzeni do biegania i figlowania.
Dobrym rozwiązaniem jest kupienie mu piętrowego drapaka i dużo rozmaitych zabawek, w tym edukacyjnych i interaktywnych. Musi mieć gdzie rozładować nadmiar swojej energii. Dobrze adoptuje się w nowych warunkach. Jest wokalnie uzdolniony, co odziedziczył po orientalnym przodku. Niektórym opiekunom może przeszkadzać jego gadulstwo.
Pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu, może demolować mieszkanie. Potrzebuje odpowiedniej stymulacji umysłowej i fizycznej w celu uniknięcia nudy i frustracji. Bardzo silnie przywiązuje się do swojego opiekuna, z którym pragnie spędzać dużo czasu i brać udział w jego codziennych domowych czynnościach.
Przed podjęciem decyzji o przyjęciu pod swój dach kota Serengeti, warto wziąć pod uwagę jego specyficzne potrzeby. Serengeti nie jest kotem dla osób preferujących spokój i ciszę. Kot ten wymaga zaangażowania oraz zapewnienia mu odpowiednich warunków do rozwoju i zabawy. Przed zakupem kota trzeba poznać dokładnie jego potrzeby i wymagania.
Kot Serengeti to dzika dusza w domowym wydaniu. Jest wyjątkowym zwierzęciem, które może stać się wspaniałym towarzyszem dla odpowiednich osób. Trzeba jednak nie zapominać, że przed podjęciem decyzji o przyjęciu kota Serengeti do swojego domu, ważne jest, żeby dokładnie zapoznać się z jego specyficznymi potrzebami i wymaganiami.