GeoZoo » Kot » Kot bambino
Kot bambino

Kot bambino

Kot bambino to bezwłosa i krótkonoga, karłowata wersja sfinksa. Jest to nowa rasa kotów, która przez całe życie wygląda jak kociak. Nazwa jego w języku włoskim oznacza dziecko. Ojczyzną bambino są Stany Zjednoczone.

Kot bambino jest małym zwierzęciem o krótkich kończynach. Rasa ta powstała w XXI wieku w wyniku skrzyżowania dwóch ras: sfinksa i munchkin. Sfinks nie posiada sierści, a munchkin ma krótkie nogi i powstał w Luizjanie w 1983 roku. Te dwa geny zostały przejęte przez nową rasę babino.

Krótka historia rasy

Kot bambino został w 2005 roku zarejestrowany jako rasa eksperymentalna przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów o nazwie The International Cat Association (TICA), które swoją działalność rozpoczęło w 1979 roku. Nie jest kotem popularnym w Polsce. Koszt jego wynosi w granicach 2500-6000 zł.

Wygląd kota bambino

Kot bambino to rasa miniaturowa wyglądem przypominająca sfinksa. Głowa jego jest dłuższa niż szersza, w kształcie klina. Wyróżnia się widocznymi kościami policzkowymi. Ma krótkie i rzadkie wąsy. Jego duże oczy są szeroko rozstawione i zaokrąglone.

Posiada duże, proste i stojące uszy. Ciało jego jest średniej długości z szeroką klatką piersiową i zaokrąglonym brzuchem. Kot bambino posiada krótkie nogi, które mogą być lekko owłosione. Kończyny tylnie są trochę dłuższe niż przednie. Ogon jego jest cienki i długi oraz proporcjonalny do tułowia.

Na jego końcu może znajdować się kępka włosów. Kot bambino nie posiada sierści. Ma pomarszczoną skórę, koloru: białego, kremowego, różowego, brązowego lub czarnego. Pokryta jest ona przeważnie mało widocznym puszkiem. Waga jego waha się w granicach 2-4 kg, a długość ciała mierzy około 16 cm. Długość jego życia wynosi około 12 lat.

Kot bambino

Zachowanie i temperament

Kot bambino jest stworzeniem bardzo towarzyskim. Potrafi być wierny jak pies. Nie lubi w samotności spędzać czas. Jest bardzo pojętnym kotem. Szybko się uczy i akceptuje inne zwierzęta. Rasa ta nie jest uznawana przez wszystkie organizacje felinologiczne. 

Kot tej rasy wymaga troskliwej opieki. Różni się znacznie wielkością od swoich kocich kuzynów, ale jest słodki, czuły i kochany. Koty te są bardzo komunikatywne i lubią wspólne zabawy ze swoim właścicielem.

Kot bambino doskonale sprawdza się w roli zwierzęcia do towarzystwa. Jest on inteligentny i żywiołowy. Jednak nie jest on tak sprawny, jak koty długonogie. Ma problemy ze wskoczeniem na regały, stół czy parapet. Należy mieszkanie dostosować do jego potrzeb i predyspozycji.

Pielęgnacja

Kot bambino wymaga odpowiedniej pielęgnacji i opieki. Ponieważ jego skóra jest naga, to powinna być regularnie myta. Wskazane są systematyczne kąpiele, ponieważ skóra wydziela nieprzyjemny łój, który pozostaje na jej powierzchni. U pozostałych kotów łój wchłaniany jest przez kocie futro.

Naga skóra tego zwierzęcia narażona jest na niskie i wysokie temperatury, zwłaszcza na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Porą jesienno-zimową powinien być wyprowadzany na dwór w ubranku oraz w szelkach i na smyczy.

Bambino jest to kot typowo domowy, który mieszkanie może opuszczać pod nadzorem swojego opiekuna.

Kot bambino to bardzo przyjazne i słodkie stworzenie o atrakcyjnym wyglądzie. Należy zadbać o jego dobrostan. Tych rozmiarów kot polecany jest miłośnikom miniaturowych zwierząt. Świetnie nadają sią do małych mieszkań. Polecany jest alergikom i osobą lubiącym koty bezwłose. Zdrowy bambino będzie kotem wesołym i radosnym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top