GeoZoo » Kot » KOCI WĘCH
Kot wąchający

KOCI WĘCH

Koci węch jest bardzo dobrze rozwinięty, dzięki licznym komórkom węchowym. Dodatkowo wspomagany jest przez narząd Jacobsona. Umożliwia on wychwytywanie różnych zapachów. Węch kociego przyjaciela jest znacznie wrażliwszy, niż u człowieka. Odcisk nosa u kota jest niepowtarzalny, jak odcisk ludzkiego palca.

Koci węch ma szczególne znaczenie w jego życiu. Przy wdychaniu powietrza kot unosi górną wargę, opuszcza podbródek i wysuwa język. Takie zachowanie ma na celu identyfikację wdychanego zapachu. W takiej pozycji kot wygląda, jakby się krzywo uśmiechał. Inne zwierzęta również wykorzystują ten sposób do określenia zapachu.

Struktura organów węchowych

Koci węch zależny jest od budowy organów węchowych. Koci nos podobnie jak u ludzki wyścielony jest od wewnątrz błoną śluzową. Część śluzówki, która jest położona głęboko w jamie nosowej zawiera zakończenia nerwowe.

W skład struktury organów węchowych wchodzą:

  • Płat węchowy.
  • Podwzgórze.
  • Śluzówka węchowa.
  • Kanał nosowy.
  • Narząd Jacobsona inaczej narząd lemieszowy. Jest to dodatkowy zmysł, którego nie posiadają ludzie. Łączy on zmysł powonienia i smaku. Za pomocą specjalnego przewodu organ ten jest połączony z podniebieniem. Przekazuje on odbierane sygnały do ośrodków płciowych mózgu.
  • Jama nosowa.
  • Nozdrze.

Wrażenia nosowe odbierane są przez cząstki przenoszone przez powietrze. Osiadają one na błonie śluzowej i drażnią zakończenia nerwowe. Te z kolei przy udziale włókien nerwowych przesyłają sygnały do ośrodka węchu w mózgu. Koci węch związany jest ściśle ze strukturą organów węchowych.

Świat kotów

Znaczenie węchu w życiu kota

Zapach jest ważnym środkiem komunikowania. Używany jest do znaczenia terytorium dzięki rozpryskanemu moczowi. Poza tym przekazanie informacji następuje za pomocą woni, które są wydzielane podczas pocierania przez gruczoły twarzowe. Gruczoły w stopach również wydzielają zapach w czasie drapania. Natomiast gruczoły okołoodbytowe w kale.

Koci węch jest zmysłem chemicznym zwierzęcia. Informuje on kota o stanie świeżości pokarmu. Może być to wykorzystane przez ludzi, jako wskaźnik w gospodarstwie domowym. Przy wyborze karmy kot kieruje się zmysłem węchu. Zapach ma tu pokaźne znaczenie. Koty nie przepadają za pokarmami zrobionymi z mrożonek.

Tylko bardzo wygłodzone futrzaki zjadają produkty nieświeże i poszukują ich w miejscach cuchnących.

Istnieją zapachy pochodzenia ziołowego, które działają na koty podniecająco i nęcąco.  Do roślin wywołujących u futrzaków takie zachowania najbardziej znane są: kozłek lekarski, czyli waleriana i kocimiętka właściwa. Na te zioła reagują wszystkie koty obu płci i również osobniki po kastracji.

Koci węch informuje także o sytuacji socjalnej w grupie. Kot zdolny jest wykryć drobne cząsteczki zapachu, które informują go o stanie społecznym lub rozrodczym innych osobników swojego gatunku. Wyczuwa bezbłędnie kotkę w okresie rui, dominującego samca czy intruza.

Zapach używa się do znaczenia terytorium dzięki rozpryskanemu moczowi lub za pomocą woni, która wydzielana jest:

  • przez gruczoły twarzowe poprzez pocieranie,
  • gruczoły w stopach w czasie drapania,
  • gruczoły okołoodbytowe, które wydzielają zapach pozostający w kale.

Koci węch jest wyostrzony, dlatego bez trudu wychwytuje zapachy. Ma on fundamentalne znaczenie dla przeżycia, gdyż przynosi informacje o kocim środowisku. Zmysł węchu ostrzega kota o zagrożeniu. Zapach jest bardzo ważnym środkiem komunikowania. Upośledzenie zmysłu kota mogą powodować niektóre choroby i wiek zwierzęcia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]