GeoZoo » Kot » Reks dewoński
Reks dewoński

Reks dewoński

Reks dewoński znany jest również pod nazwą Devon Rex. Jego określenie ma związek z miejscem pojawienia się pierwszego kota w Hrabstwie Devon. Miano Si Reks noszą koty o umaszczeniu, jak u kota syjamskiego. Kot nazywany jest również ”Pixie”, ponieważ ma głowę o charakterystycznym kształcie, jak znana myszka Pixie. Rasa ta jest stosunkowo młoda.

Reks dewoński jest nadzwyczaj inteligentny i czuły oraz lojalny. Jak jego nazwa wskazuje pochodzi z Wielkiej Brytanii, z Hrabstwa  Devon. Jest łatwym w pielęgnacji i niewymagającym zwierzęciem. Nie znosi on samotności.  Uwielbia ludzkie towarzystwo, dlatego doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi. Jest bardzo oddany swojemu opiekunowi, tworząc z nim przyjacielską więź.

Krótka historia rasy

Pierwszy Reks dewoński o nietypowym wyglądzie pojawił się w Anglii. Początek tej rasy to 1960 rok. W tym czasie Beryl Cox z Devonshire znalazła w opuszczonej kopalni cynku kotkę o pofałdowanej sierści, która zainteresowała ją swoim niecodziennym wyglądem. Skrzyżowała ją ze swoim kotem rasy dachowiec szylkretowy. W jednym z miotów przyszedł na świat kotek z przydymionym i kręconym futerkiem.

Okazało się, że ma on inny temperament od pozostałego potomstwa. Kociakowi nadano imię Kirlee i stał się protoplastą nowej rasy Devon Rex. Lubił on chodzić na smyczy i machać z zadowolenia ogonem podobnie, jak pies. W latach późniejszych koty te często krzyżowano z kotami: burmańskim i brytyjskim.

Dopiero w 1967 roku Rada Zarządzająca Cat Fancy o oryginalnej nazwie GCCF – The Coverning Council of the Cat Fancy uznała Reksa dewońskiego za odrębną rasę. Wcześniej nie odróżniano Reksa dewońskiego od kornwalijskiego. Próbowano skrzyżować koty rasy Cornish Rex z Devon Rex, ale za każdym razem rodziło się potomstwo z prostą sierścią.

Reks dewoński
By Freestyle nl – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2776811

Cechy zewnętrzne

Reks dewoński wyróżnia się niecodzienną urodą, która przyciąga ludzki wzrok. Kota z tej rasy, który jest arcydziełem można nazwać kosmitą lub elfem. Ten smukły i krótkowłosy zwierzak jest średniej wielkości, szczupły i elegancki. Ma bardziej umięśnione ciała, niż Cornish Rex. Waga jego waha się w granicach: 2,5 – 4,0 kg. Długość jego życia wynosi około 13 lat.

Posiada on niedużą  głowę o charakterystycznym mysim kształcie klina z wydatnymi kośćmi policzkowymi. Ma dobrze zaznaczony podbródek i krótki nos. Jego oczy w kształcie migdała są wielkie, szeroko osadzone, błyszczące i czyste. Kolor ich może być miedziany, zielony lub pomarańczowy.

Rasa ta wyróżnia się olbrzymimi uszami, które są w środku gładkie, a na zewnątrz pokryte sierścią.

Odznacza się szeroką klatką piersiową oraz dobrze umięśnionym i sprężystym ciałem. Osadzone jest ono na wysokich nogach. Kończyny przednie są trochę krótsze, niż tylne. Kot ten ma małe i owalne stopy. Cienki i długi ogon zwierzęcia zwęża się ku końcowi. Koty te mają nietypowe futerko, które jest krótkie, miękkie, delikatne i lekko pofalowane. Równie delikatne, jak sierść są ich wąsy. Dopuszczalne są wszystkie barwy umaszczenia.  

Reks dewoński
By Dobiasz – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63549914

Charakter i temperament

Reks dewoński jest kotem wyjątkowo inteligentnym, który w równym stopniu przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Ma bardzo zbliżony charakter do Cornisha Rexa. Kot ten jest wymarzonym towarzyszem dla rodzin z dziećmi. Zwierzę to ma niespożytą energię i uważane jest za bardzo szybkiego kota domowego. Potrafi zaprzyjaźnić się z innymi zwierzętami mieszkającymi w domu.

Przy drzwiach podobnie, jak pies przywita domowników machającym ogonem. Odznacza się dużym temperamentem, zawsze gotowy do zabawy. Kot tej rasy nie jest zwolennikiem samotności. Nie powinien być zostawiany sam w domu. Jest bardzo inteligentny i uczuciowy. Uwielbia zabawy i towarzystwo człowieka. To niespotykany  akrobata, skacze, biega i zagląda w każdy zakamarek domu. Jest bardzo ciekawski i szybko się uczy. Lubi spać razem ze swoim opiekunem.

Jest on niesamowicie łagodnym i cierpliwym kotem, pozbawionym agresji, co czyni go wspaniałym kompanem do zabaw z dziećmi. Jest bardzo ruchliwy, przepada za skakaniem, aportowaniem i zabawami. Kocha również pieszczoty, uwielbia częste głaskanie i noszenie na rękach. Uznawane są za niezwykle wokalne koty, ponieważ podczas głaskania i przytulania głośno mruczą.

Temperatura ciała Reksa dewońskiego jest trochę wyższa, niż u pozostałych kotów.

Reks dewoński doskonale nadaje się dla alergików, ponieważ nie wymienia on swojej szaty. Jest kotem hipoalergicznym podobnie, jak kot Cornish Rex i popularny pies rasy Yorkshire Terrier. Kot ten lubi ciepło, dlatego należy mu zapewnić przytulny kąt do spania. Obecnie Reks dewoński zyskuje coraz większą popularność na całej kuli ziemskiej. Zwiększa się grono kocich miłośników, ze względu na ich nietuzinkowy wygląd i łagodne usposobienie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top