GeoZoo » Kot » CORNISH REX
Cornish Rex

CORNISH REX

Cornish Rex znany jest również pod nazwą Korniszon lub Reks Kornwalijski, którego określenie  ma związek z miejscem narodzenia się pierwszego kota, a mianowicie z miejscowością Kornwalią. Nazwa tej rasy wywodzi się również od królika Astrex, który podobnie, jak Cornish Rex wyróżniał się falistym futrem.

Pierwszy Cornish Rex urodził się w latach pięćdziesiątych XX wieku na Półwyspie Kornwalijskim w Anglii urodził się. Kotka Syrena wydała na świat pięcioro kociąt. Jedno z nich znacznie różniło się od pozostałych. Biało – rudy kociak był długi i szczupły. Miał kręcone futerko i wielkie uszy, co sprawiło, że wyglądem nie przypominał on żyjących tam kotów.

Nina Ennismore, która była właścicielką kotki Sereny nazwała nietypowego kota Kalibunkrem i postanowiła zapoczątkować hodowlę kotów o niezwykłym wyglądzie. Kalibunker został skrzyżowany z własną matką 21 lipca 1950 roku. W 1967 roku Cornish Rex został zarejestrowany w Anglii, jako rasa.

Pojawił się problem ze zwiększeniem populacji, ponieważ zaczęło brakować kotów. Podjęto wówczas decyzję o krzyżowaniu Reksów Kornwalijskich z kotami brytyjskimi i rosyjskimi niebieskimi, co miało wpływ na zmianę ich umaszczenia.

Z upływem lat rasa ta stawała się coraz bardziej popularna.

Potomkowie tych kotów znaleźli się w Stanach Zjednoczonych w 1957 roku. W kraju tym koty uznano za rasę dopiero w 1979 roku. Do Polski pierwszy Cornish Rex został przywieziony z Rosji w 1992 roku za sprawą Zofii Ciesielskiej. Hodowle tych kotów zaczęły się rozrastać, a Cornish Rex coraz częściej uczestniczył w kocich wystawach.

Wygląd

Cornish Rex wyróżnia się niecodzienną urodą, która przyciąga ludzki wzrok. Kota z tej rasy, który jest arcydziełem można nazwać kosmitą. Ten smukły i krótkowłosy zwierzak jest średniej wielkości, szczupły i elegancki. Waga jego waha się w granicach: 2,5 – 4,0 kg.

Odznacza się wypukłą klatką piersiową oraz dobrze umięśnionym i sprężystym ciałem, które osadzone jest na wysokich nogach.

Kończyny jego zakończone są chudymi i długimi palcami, które są bardzo sprawne, chwytające bez trudu wiele przedmiotów. Stopy ma nieduże i owalne. Nogi tylne są trochę dłuższe od przednich. Jego długi ogon jest ostro zakończony i pokryty pofalowaną sierścią. Cornish Rex nosi go wysoko i prosto.

Kot tej rasy posiada wąską głowę o kształcie klina, która jest dłuższa niż szersza. Ma delikatnie zapadnięte policzki. Cornish Rex charakteryzuje się wielkimi i szerokimi uszami, osadzonymi wysoko. Stanowią one większość kociej głowy. Rasa ta ma szeroko rozstawione  i otwarte oczy w kształcie migdałów. Oczy przeważnie są koloru miedziano – bursztynowego.

Koty te mają pofalowane wąsy i brwi.

Znakiem rozpoznawczym tej rasy jest loczkowate futro, składające się z samego podszerstka, który jest delikatny i jedwabiście miękki. Krótki podszerstek jest ścisły i aksamitny. Brak jest włosa okrywowego. Umaszczenie kota kształtuje się pomiędzy 18 miesiącem, a 3 rokiem życia. W hodowli dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, także z udziałem koloru białego i białego jednolitego. Cornish Rex żyje około 14 lat.

Cornish Rex

Pielęgnacja

Cornish Rex ze względu na swoją krótką sierść nie wymaga codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy kota od czasu do czasu wykąpać i wyszczotkować. Do tego zabiegu potrzebna jest szczotka z miękkiego i mocnego włosia lub szczotka gumowa i ściereczka z irchy, która niezbędna jest do nadania włosom odpowiedniego połysku. Jego sierść ma skłonności do przetłuszczania się, co w przypadku zaniedbania może zakończyć się chorobą skóry. Przed kąpaniem należy obciąć zbyt długie pazury.

Pielęgnacja kota tej rasy jest łatwa ze względu na brak włosa okrywowego.

Cornish Rex powinien mieć codziennie sprawdzaną czystość oczu i w razie potrzeby usuwaną wydzielinę, która zalega często w kącikach oczu. Zdrowego kota można poznać po jego czystych i bystrych oczach. Należy zadbać również o kocie uszy, które powinny być czyszczone specjalnym płynem. Można do czyszczenia także zastosować oliwkę dla dzieci. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na kamień osadzający się na zębach, którego nadmiar może doprowadzić do chorób dziąseł.

Temperament

Cornish Rex jest kotem wyjątkowo inteligentnym, który w równym stopniu przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Przy drzwiach podobnie, jak pies przywita domowników machającym ogonem. Odznacza się dużym temperamentem, zawsze gotowy do zabawy. Kot ten jest wymarzonym towarzyszem dla rodzin z dziećmi. Zwierzę to ma niespożytą energię i uważane jest za najszybszego kota domowego.

Potrafi zaprzyjaźnić się z innymi zwierzętami mieszkającymi w domu.

Jest on niesamowicie łagodnym i cierpliwym kotem, pozbawionym agresji, co czyni go wspaniałym kompanem do zabaw z dziećmi. Jest bardzo ruchliwy, przepada za skakaniem, aportowaniem i zabawami. Podczas szybkiego biegania potrafi gwałtownie zmienić jego kierunek lub niespodziewanie zatrzymać się.

Kocha również pieszczoty, uwielbia częste głaskanie i noszenie na rękach.

Cornish Rex doskonale nadaje się dla alergików, ponieważ nie wymienia on swojej szaty. Jest kotem hipoalergicznym podobnie, jak znany pies rasy Yorkshire Terrier. Kot tej rasy nie jest zwolennikiem samotności. Nie powinien być zostawiany sam w domu. W dzisiejszych czasach Cornish Rex zyskuje coraz większą popularność na całej kuli ziemskiej. Zwiększa się grono kocich miłośników, ze względu na ich nietypowy wygląd i łagodny oraz przyjacielski charakter.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top