GeoZoo » Kot » Kot elfi
Kot elfi

Kot elfi

Kot elfi wyglądem przypomina sfinksa. Wyróżnia się spośród innych kotów wywiniętymi do tyłu uszami. Jest to stosunkowo młoda rasa i mało popularna. Kot elfi zadziwia swoim nietypowym wyglądem. Kocięta są trudno dostępne w Polsce, ponieważ nie jest to oficjalnie uznana rasa. 

Kot elfi pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Zaczęto je hodować od 2007 roku. Rasa ta nie została uznana przez FIFE. Zwierzęta te są zrównoważone i czułe oraz nie przejawiają agresywnych zachowań. Lubią być w centrum zainteresowania, ale nie są nachalne. Koty te są kosztowne ze względu na znikomą ilość hodowli na świecie. Kot elfi jest skrzyżowaniem sfinksa z amerykańskim curli.  

Wygląd zewnętrzny

Kot elfi zadziwia swoim wyglądem i wyróżnia się na tle innych kotów. Ciało jego pozbawione jest sierści. Stworzenie to posiada długi pyszczek i szyję  oraz wydatne kości policzkowe. Ma duże oczy o barwie zielonej, żółtej lub niebieskiej. Charakteryzuje się dużymi i szerokimi u nasady uszami, które są na końcu spiczaste i wywinięte do tyłu.

Kot elfi  waży około 4 kg. Kocury mogą być znacznie cięższe. Rasa ta posiada długie nogi i ogon. Skóra może przybierać dowolne kolory i nie jest całkowicie naga. Powinna być pomarszczona i pofałdowana. Skóra pokryta jest delikatnym meszkiem. W niektórych miejscach kociego ciała mogą być widoczne krótkie włosy. Poza tym wyróżnia się mało widocznymi włosami czuciowymi.

Kot elfi

Charakter i temperament

Kot elfi  jest bardzo sympatycznym i ruchliwym stworzeniem. Te zwierzęta są niezwykle rozmownymi towarzyszami. Uwielbiają zabawy i wspólnie spędzać czas ze swoim właścicielem. To bardzo żywiołowe koty i pełne energii. Nie lubią samotności. Mogą niszczyć meble, jeżeli nie mają zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu.

Kot elfi jest ciekawski i musi zajrzeć w każdy zakątek domu. Rasa ta jest pojętna i szybko uczy się różnych sztuczek. Lubi skoki i wspinaczki, dlatego należy zapewnić mu wysoki drapak, najlepiej piętrowy.  Akceptuje towarzystwo innych kotów i zwierząt. Koty te nie powinny samodzielnie wychodzić z domu. Przede wszystkim jest inteligentny, bystry i przyjacielski.

Pielęgnacja kota

Kot elfi  może być wyprowadzany w szelkach i na smyczy. Trzeba jednak chronić jego skórę przed zimnem i silnym promieniowaniem słonecznym. Podczas upałów nie powinien wychodzić na dwór. Natomiast podczas jesiennych czy zimowych spacerów należy założyć mu ubranko. Nie wolno narażać pupila na przeciągi, gdyż jest skłonny do przeziębienia.

Kot elfi  powinien mieć zapewnioną pełnowartościową dietę i stały dostęp do wody. Wskazane jest, żeby posiłek sporządzony był samodzielnie. Koty bez futra należy regularnie kąpać, ponieważ skóra ich wydziela łój koloru brunatnego. Kocią skórę można również przecierać delikatną i zwilżoną  ściereczką. Trzeba utrzymywać higienę jamy ustnej i zębów.

Do tego rodzaju zabiegów najlepiej przyzwyczaić kociaka od małego. Woda powinna mieć około 36oC. Nie trzeba zapominać o regularnych szczepieniach. Ważne jest też systematyczne czyszczenie uszu i oczu, które szybko ulegają zabrudzeniu. Rasa ta nie stwarza problemu ze względu na zmianę miejsca pobytu, dlatego można z kotem podróżować.

Podsumowując kot elfi to atrakcyjne stworzenie, które polecane jest alergikom. Jest również wspaniałym kompanem dla samotnych ludzi. Jest on jednym z najinteligentniejszych kocich przedstawicieli i doskonale nadaje się na domowego pupila. Szybko adoptuje się do nowych warunków. Przede wszystkim potrafi wnieść dużo ciepła i radości do domowego ogniska.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]