GeoZoo » Kot » ZAPOBIEGANIE KOCIEJ CIĄŻY
Kot który się przygląda.

ZAPOBIEGANIE KOCIEJ CIĄŻY

Zapobieganie kociej ciąży jest istotną decyzją w aspekcie życia tych zwierząt. Wyrzucanie z domu i mordowanie nowonarodzonych kociąt jest niehumanitarne. Nie powinno to mieć miejsca w cywilizowanym świecie. Z tego względu lepiej jest nie dopuszczać do nadmiernego rozmnażania kotów.

Zapobieganie kociej ciąży pomaga ograniczyć populację tych zwierząt, którymi często nie ma się kto zaopiekować. Kocięta urodzone w piwnicach i wśród zabudowań często cierpią z powodu różnych chorób, psów czy braku pożywienia. Kot podrzucony  w miejsce, gdzie mieszkają inne koty jest atakowany zarówno przez samców, jak i samice. Poraniony może umrzeć ze stresu, ran i głodu.

Koci celibat

Zapobieganie kociej ciąży jest etycznym rozwiązaniem, mającym na celu nie dopuścić do poczęć i narodzin potomstwa. Aby to osiągnąć stosuje się rozmaite sposoby. Wiele kotów chowanych jest tylko w domu i nigdy jego nie opuszczają. W takim przypadku łatwo jest je upilnować przed kontaktowaniem się z przedstawicielami płci przeciwnej.

Niektóre koty o niedużym temperamencie znoszą to całkiem dobrze i zachowują się przez cały rok łagodnie. Natomiast inne nie radzą sobie ze swoim popędem. Samce potrafią znaczyć teren swoim ostrym zapachem oraz głośno i uporczywie nawoływać kocice.

W przypadku kotek pierwsze ruje występują w wieku 6 – 10 miesięcy.

Samice wówczas podobnie, jak samce donośnie nawołują, sztywnieją w pozycji „jamniczej” czy turlają się po podłodze. Jest to uciążliwe dla kota i domowników. Niektóre kotki, kiedy w tym czasie nie zostaną pokryte mają dopiero ruje po kilku miesiącach. Większość samic ma jednak ruje powtarzane, co jeden czy dwa tygodnie.

Długotrwałe nie dopuszczanie kotki do kopulacji może doprowadzać do coraz częstszych, a nawet ustawicznych rui. Mogą również wystąpić zaburzenia nerwowe. Niekiedy nawet może dojść do stanu zapalnego układu rozrodczego, prowadząc do ropomacicza. W tej sytuacji potrzebna jest bezzwłoczna pomoc weterynarza.

Opiekunowie kotów w takich przypadkach szukają odpowiedniego rozwiązania. Zwłaszcza w odniesieniu do samic poszukują sposobu, który eliminowałby popęd płciowy zwierząt. Jednak w celibacie nie żyją kotki biegające poza domem.

Tam samica nie ustrzeże się przed kontaktem z samcem, a jej ruję łatwo można wtedy przeoczyć.

Środki antykoncepcyjne

Zapobieganie kociej ciąży nie stwarza w dzisiejszych czasach problemu. Dostępne są doustne środki antykoncepcyjne, które można podawać  kotom. Są to również preparaty hormonalne, które nie dopuszczają do objawów rui. Poza tym powstrzymują owulację, czyli wydzielanie z jajników komórek jajowych. Te same środki można również podawać samcom, co osłabi ich dążenie do zapachowego znaczenia otoczenia.

Zapobieganie kociej ciąży to podawanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie jest to trudne, ponieważ środki te nie mają przykrego zapachu ani smaku. Po rozgnieceniu odpowiedniej porcji należy zawinąć ją w kawałeczek mięsa lub ryby i podać bezpośrednio zwierzęciu. W przypadku kotów podwórkowych wystarczy odpowiednią dawkę preparatu zmieszać z podanym pokarmem.

Należy pamiętać, że środki hormonalne mogą u samic być następstwem powikłań w postaci ropomacicza. W tej sytuacji musi lekarz weterynarii wykonać, jak najszybciej zabieg chirurgiczny. W dzisiejszych czasach stosuje się dla kotek środki antykoncepcyjne w zastrzykach. Działają one w granicach 2 – 6 miesięcy. Są one również ryzykowne i nie wskazane dla kotek rozpłodowych. 

Preparat antykoncepcyjny podaje się kotce dopiero po pierwszej rui. Nie powinien być podawany żaden środek w przypadku rozpoczęcia rui. Niektóre samice posiadają własny układ hormonalny i wtedy należy podawać preparat w zwiększonej dawce. Podobnie postępuje się od początku lutego do końca marca. Starsza kotka po urodzeniu potomstwa i odchowaniu młodych może otrzymać środek antykoncepcyjny.  

Kastracja i sterylizacja

Zapobieganie kociej ciąży polega również na wykonaniu zabiegu kastracji lub sterylizacji. Dobrze wykonany zabieg pod pełnym znieczuleniem jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia zwierzęcia. Ponadto eliminuje rozrodczość oraz ruje u kotek i zapachowe znakowanie u samców. Po takim zabiegu życie erotyczne przestaje być dla kotów interesujące. Jest to lepszym rozwiązaniem, niż wymuszony koci celibat.

Kastracja

Kastracja polega na całkowitym usunięciu gruczołów rozrodczych u samic i samców, a więc jajników lub jąder. U samców wykonany zabieg kastracji pod narkozą nie jest trudny. Na czas wybudzenia pacjent powinien być umieszczony w wyściełanym koszu. Jest to konieczne, aby jeszcze przy nieskoordynowanych ruchach pacjent nie porozbijał się. Na drugi dzień kot może spokojnie poruszać się.

Dla kotek kastracja powinna być połączona z usunięciem macicy. Ma to na celu zapobieganie późniejszym powikłaniom. Zabieg powinien być przeprowadzony w pełnym znieczuleniu. W ciągu kilku dni po zabiegu kotka powinna prewencyjnie otrzymywać antybiotyk. Samica nie będzie już miała rui i traci zainteresowanie płcią przeciwną.

Sterylizacja

Sterylizacja jest zabiegiem bardziej skomplikowanym. Sterylizować można zwierzę czy człowieka za pomocą środków farmakologicznych, działających przez krótszy lub dłuższy czas. Może również polegać na przecięciu lub podwiązaniu powrózków nasiennych u osobników męskich i jajowodów u samic. Wyklucza to wydzielanie nasienia u samca.

Sterylizacja nie eliminuje obyczajów znakowania otoczenia prze osobniki męskie. Nadal będzie opryskiwał ściany i przedmioty moczem z domieszką wydzieliny o ostrym zapachu. Natomiast u kotki sterylizacja nie wyklucza występowanie rui. Jest to nadal uciążliwe dla ludzi i samego zwierzęcia.

Kastracja uważana jest za najmniej ryzykowne i najskuteczniejsze ograniczenie rozrodczości. Jest ona często potrzebna dla dobra samych kotów. Kastracja i sterylizacja nie wpływa na inteligencję, osobowość czy łowność kocich przyjaciół. Poza tym przywiązanie do ludzi i pieszczotliwość futrzaków może się jeszcze bardziej zwiększyć.

Zapobieganie kociej ciąży może odbywać się na różne sposoby. Często są to tabletki lub zastrzyk antykoncepcyjne czy sterylizacja. Najczęściej polecaną metodą przez lekarzy weterynarii, która całkowicie wyklucza rozrodczość jest kastracja. To kota opiekun powinien zadecydować w jaki sposób nie dopuścić kotkę do rozrodu lub uniknąć znakowania terenu przez samca.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]