Niepełnosprawny kot wymaga często specjalistycznej opieki i kochającego opiekuna. Dotknięte kalectwem zwierzęta otrzymują szansę na życie w nowych warunkach dzięki bezinteresownej pomocy osób prywatnych i różnych organizacji.
Niepełnosprawny kot powinien zostać adoptowany przez doświadczonego miłośnika zwierząt, który zapewni mu nie tylko pożywienie i dach nad głową, ale także leczenie, a w razie potrzeby rehabilitację w specjalistycznym gabinecie dla zwierząt. Jego kalectwo może być genetyczne lub nabyte, które spowodowane jest chorobą, wiekiem geriatrycznym, wypadkiem czy okrucieństwem człowieka.
Nie każdy człowiek otacza swoje domowe zwierzęta troskliwą opieką. Zdarzają się osoby, pozbawione empatii, które znęcają się nad zwierzętami, nie przestrzegając obowiązującego prawa w Polsce. Kot przez niektórych właścicieli jest głodzony i pozostawiony bez dachu nad głową, a nawet zdarzają się przypadki okaleczenia zwierzęcia.
Schronisko
Niepełnosprawny kot może zostać znaleziony w stanie ciężkim lub oddany do schroniska, gdzie szuka nowego domu. Ludzie przeważnie kupują zdrowego kociaka, a koty niesłyszące, niewidzące czy jeżdżące na wózkach pozostają często w schronisku do końca swojego życia.
Na szczęście zdarzają się osoby, które decydują się być właścicielem niepełnosprawnego zwierzęcia.
Kot, który wpadł pod samochód, ciężko zachorował czy jest w zaawansowanym wieku, może w wyniku tego wydarzenia stać się niepełnosprawnym zwierzęciem. W takiej sytuacji może cierpieć nie tylko z powodu bólu, ale również ze względu na stratę opiekuna i domu. Jest to dla kota niewyobrażalna trauma, co sprawi, że może stracić zaufanie do ludzi. Kiedy jednak ponownie zaufa człowiekowi, to jest wtedy bardzo towarzyski i pomimo bolesnych doświadczeń potrafi kocha szczerze.
Nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie powstają specjalne schroniska dla niepełnosprawnych kotów i psów, do których trafiają okaleczone stworzenia z zaawansowaną chorobą i różnym stopniem niepełnosprawności, a następnie czekają na adopcję. Zwierzęta takie potrzebują rodzinnego ciepła i miłości, którą na pewno docenią i do końca swoich dni pozostaną wdzięczne. Takie ośrodki dla niepełnosprawnych zwierząt, których życie drastycznie uległo zmianie są w Polsce niezbędne.
Rehabilitacja
Niepełnosprawny kot potrzebuje specjalistycznego leczenia i często wskazana jest również rehabilitacja. Na świecie, a także w Polsce istnieją kliniki rehabilitacyjne dla kotów i psów, które wyposażone są w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt. Zabiegi rehabilitacyjne wskazane są po urazach, zabiegach ortopedycznych, przy otyłości, schorzeniach degeneracyjnych i neurologicznych, w celu usprawnienia okaleczonych zwierząt i kocich seniorów.
W okresie potrzebnym do usamodzielnienia się lub w procesie powstrzymania postępującej dolegliwości niezbędne są właściwe ćwiczenia czy zabiegi. Czynności tych można dokonywać przy użyciu specjalistycznego sprzętu w zależności od schorzenie czy zaawansowanej choroby.
Niejednokrotnie rehabilitacja wskazana jest po zabiegach operacyjnych.
W leczeniu i rehabilitacji stosowane są: bieżnia wodna i sucha, magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia, ultradźwięki, światłolecznictwo przy udziale lampy sollux z filtrem czerwonym lub niebieskim. Bieżnie wykorzystywane są często przy niedowładzie kończyn. W rehabilitacji kotów dużą rolę odgrywają także ćwiczenia bierne i czynne oraz masaż leczniczy oraz relaksacyjny, a także ważny jest drenaż limfatyczny.
Opieka
Niepełnosprawny kot powinien być leczony przez weterynarza, który oceni stan jego zdrowia i w razie potrzeby zaleci odpowiednią terapię i skieruje na rehabilitację. Szybko postawiona diagnoza może dać lepsze wyniki leczenia, a nawet uratować życie zwierzęciu. We współczesnych czasach lekarz weterynarii często specjalizują się w określonych dziedzinach, np. okulistyce, ortopedii czy stomatologii. Sprzęt rehabilitacyjny może ułatwić życie okaleczonemu kociakowi.
Dla kocich inwalidów zostały wyprodukowane: protezy, szelki do przenoszenia, uprzęże, a także wózki inwalidzkie. Na podstawie komputerowego modelu opracowano nowoczesne protezy w technologii drukowania 3D, które po raz pierwszy w Polsce zastosowano w roku 2015.
Wynalazki i wciąż nowe technologie są niezbędne w lecznictwie i rehabilitacji, a także ułatwiają życie niepełnosprawnym kotom.
Właściciel kociego przyjaciela powinien zapewnić swojemu pupilowi specjalistyczną opiekę: w razie nieszczęśliwego wypadku, choroby czy wieku geriatrycznego. Potrzeby starzejącego się zwierzęcia ulegają zmianie. Koci senior może mieć różne schorzenia, np. problemy trawienne, utratę wagi, nietrzymanie moczu, zaparcia, zmiany artretyczne i chorobę zwyrodnieniową stawów, postępującą ślepotę czy głuchotę, a także demencję.
Oznaką starzejącego się kota nie jest tylko narastająca siwizna i dłuższa sierść czy braki w uzębieniu, ale również sztywność w momencie pierwszych porannych ruchów i wstawania, co jest spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów. Kot może mieć trudności z chodzeniem, ponieważ słabną mu tylne kończyny, zaczyna kuleć i widać wyraźnie, że cierpi z powodu bólu.
Stare koty wymagają dodatkowej opieki, a także regularnego szczotkowania.
W dzisiejszych czasach zwierzęta podobnie, jak ludzie żyją coraz dłużej, dzięki rozwojowi medycyny, specjalistycznej opiece i lepszemu pożywieniu. Niektóre koty dobrze radzą sobie ze starością i zachowują dobrą formę do końca swojego życia. Nie jest możliwe powstrzymanie procesu starzenia, ale można ograniczyć stresy starzejącego się kota i zapewnić mu godną starość. Kot w podeszłym wieku może być niepełnosprawny podobnie, jak starsi ludzie i dlatego wymaga specjalnej troski.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie