GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie sosnowiórki szarej
Żywienie i zdrowie sosnowiórki szarej

Żywienie i zdrowie sosnowiórki szarej

Żywienie i zdrowie sosnowiórki szarej dotyczy zwierząt żyjących w niewoli i na wolności. Przed zakupem należy zapoznać się z warunkami życia tych gryzoni w środowisku naturalnym. Wiewiórka utrzymywana w odpowiednich warunkach higienicznych i otrzymująca zbilansowaną dietę choruje rzadko.

Żywienie i zdrowie sosnowiórki szarej stanowią podstawę prawidłowego rozwoju i kondycji tego gatunku gryzonia. To bardzo ważne aspekty w warunkach hodowlanych. Kondycja zwierzęcia zależna jest nie tylko od pożywienia, ale także od regularnego ruchu i dużej aktywności w ciągu dnia. Profilaktycznie należy kontrolować zdrowie sosnowiórki szarej u lekarza weterynarii.

Dieta sosnowiórki szarej

Żywienie i zdrowie sosnowiórki szarej mają istotny wpływ na jej wygląd zewnętrzny i zachowanie. Mało zróżnicowana i źle ułożona dieta może być przyczyną otyłości gryzonia i doprowadzić do skrócenia długości jego życia. Należy naśladować sposób odżywiania tych zwierząt w naturze, gdzie zawiera ona małą ilość tłuszczy i bogata jest we włókno.

W środowisku naturalnym wiewiórki te nie są specjalnie wybredne. Spożywają pokarm, jaki uda im się zdobyć i pogryźć zębami. W skład ich stołówki wchodzą: nasiona sosny, pąki, grzyby, miazga drzew, liście, gałązki, orzechy. Wybierają także jaja ptaków i pisklęta z gniazda. Czasami też odżywiają się drobnymi bezkręgowcami. Podstawową dietą tych gryzoni stanowią pokarmy roślinne.

Dieta sosnowiórki szarej:

  • Świeża trawa, liście, bulwy roślinne i korzonki.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości.
  • Mieszanki ziaren i orzechów specjalnie przegotowane dla wiewiórek, które dostępne są w sklepach zoologicznych.
  • Susze roślinne i gałązki, które można kupić w specjalistycznych sklepach.
  • Drobno pokrojone owoce i warzywa, które nie powodują wzdęć.
  • Gotowane jajo na twardo czy kiełki pszenicy.
  • Witaminy i kostki mineralne przeznaczone dla gryzoni.
  • Ciastka o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni.
  • Kawałki czerstwej bułki, niesłodkiego krakersa czy gałązki drzew owocowych lub kawałki drewna, które są potrzebne do ścierania nieustannie rosnących siekaczy.
  • Nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody.

Nie należy zapominać, że zwierzętom nie wolno podawać ludzkiego pokarmu, szczególnie czekolady czy cukierków. Wiewiórkę trzeba karmić dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Resztki niezjedzonego pokarmu należy niezwłocznie usuwać z klatki. Dobrze jest kupić ziarno w sprawdzonym miejscu i w zamkniętym pudełku.

Problemy zdrowotne u gryzonia mogą spowodować składniki pokarmowe, które zostały podane w nadmiernej ilości. Na przykład nadmiar nasion słonecznika często prowadzi do nadwagi, a następnie otyłości. Dietę sosnowiórki szarej należy uzupełniać twardym pożywieniem.

Można gryzoniowi podawać szyszki w celu ścierania siekaczy, żeby nie doprowadzić do ich przerostu.

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie sosnowiórki szarej mają wpływ na jej rozmnażania i zdrowie potomstwa. Częstymi schorzeniami u tych gryzoni są urazy i  przerost siekaczy, spowodowany spożywaniem tylko miękkiego pokarmu. Rany mogą być przemywane roztworem soli. Przy zwichnięciach i złamaniach trzeba poradzić się weterynarza. Częste piłowanie prętów w klatce  może zakończyć się u wiewiórki zwichnięciem żuchwy.

Podsumowując żywienie i zdrowie sosnowiórki szarej przekłada się na długość jej życia. Troskliwa opieka oraz higieniczne warunki zapewnią jej witalność i zdrowie. Nie należy podawać gryzoniom lekarstw, które przeznaczone są dla ludzi. Nie wolno jest również leczyć zwierząt samodzielnie. W przypadku oznak chorobowych należy zabrać gryzonia do lecznicy dla zwierząt.

Scroll to Top