Żywienie i zdrowie króliczka miniaturowego to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednia dieta i zadbanie o jego zdrowie, zminimalizuje choroby i przedłuży zwierzęciu życie. Trzeba zadbać o dobrostan króliczka miniaturowego. Króliczek trzymany w odpowiednich warunkach i otrzymujący zbilansowaną dietę rzadko choruje.
Żywienie i zdrowie króliczka miniaturowego to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Kondycja zwierzęcia zależna jest nie tylko od pokarmu, ale także od regularnego ruchu i dużej aktywności w ciągu dnia. Profilaktycznie należy obserwować zachowanie i wygląd zwierzęcia. Stan zdrowia króliczka miniaturowego trzeba systematycznie kontrolować u lekarza weterynarii.
Układ pokarmowy króliczka
Żywienie i zdrowie króliczka miniaturowego wpływa na jego dobrostan. U królika trawienie pokarmu odbywa się w osobliwy sposób. Żołądek królika złożony jest z jednej komory. Z tego powodu musi się w nim nieustannie znajdować pokarm, aby nie doszło do owrzodzenia błony śluzowej. Jelito ślepe stanowi około 1/3 masy przewodu pokarmowego i wypełnia ponad połowę jamy brzusznej.
W jelicie ślepym zachodzą główne procesy trawienne. Znajduje się w nim bogata flora bakteryjna rozkładająca błonnik. W nocy królik wydala miękki kał w formie śluzowych bobków. Kał ten jest zjadany przez królika. To zjawisko to koprofagia. Dopiero po podwójnym przejściu przez jelito ślepe wydalane bobki są suche i pozbawione włókna.
Styl życia królika polega na dwuetapowym trawieniu.
Stołówka króliczka miniaturowego
Żywienie i zdrowie króliczka miniaturowego wpływa na osiągnięcie sukcesów w hodowli. Królika należy karmić dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Można również podawać w ciągu doby trzy posiłki, ale w małych ilościach. Woda i siano powinny być dostępne bez żadnego ograniczenia.
Jeżeli króliczek trochę przytyje należy ograniczyć mu porcję żywieniową. Otłuszczenie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia króliczka miniaturowego. Nie wolno dopuszczać do nadwagi, a tym bardziej otyłości zwierzęcia. Lepiej zapobiegać jest wszelkim chorobom związanym z błędami żywieniowymi, niż później leczyć weterynaryjnego pacjenta.
Żywienie klasyczne
Żywienie i zdrowie króliczka miniaturowego wpływa na jego temperament i wygląd. Każda zmiana w diecie króliczka powinna być przeprowadzona bardzo ostrożnie, by nie wywołać biegunki. Zwierzątko to nie pije dużo wody. Jednak króliczek powinien mieć do niej ciągły dostęp. Należy ją wymieniać co najmniej raz w ciągu doby i umyć poidełko.
Podczas upałów dobrze jest wymieniać wodę dwa razy dziennie.
Do tradycyjnego żywienia króliczka miniaturowego zaliczamy:
- Siano dobrej jakości.
- Zielonkę, która powinna być różnorodna. Dobrze podawać jest komosę, lebiodę, lucernę, miętę, krwawnik, szałwię, podbiał czy mniszek lekarski.
- Warzywa i owoce. Można króliczka karmić: marchewką, kalarepą, burakami pastewnymi. Uzupełnieniem diety mogą być gruszki czy jabłka. Nie jest wskazana pietruszka o działaniu moczopędnym, ani kapusta powodująca wzdęcia. Króliczek nie powinien do jedzenia otrzymywać także pomidorów i warzyw cebulowych.
- Ziarna zbóż.
Taka dieta jest dla króliczka wystarczająca. Nie potrzeba podawać zwierzęciu gotowych karm granulowanych. Pojawiły się one dopiero w sprzedaży w ubiegłym stuleciu. Wcześniej króliczek karmiony był tradycyjnie.
Zdrowy styl życia
Żywienie i zdrowie króliczka miniaturowego wpływa na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Należy codziennie bacznie obserwować pupila. Jego zachowanie i wygląd nie powinny odbiegać od normalności. W każdym przypadku budzącym niepokój o zdrowie zwierzęcia, należy udać się z nim do lekarza weterynarii.
Powszechnymi chorobami występującymi u króliczka miniaturowego są:
- choroby skóry, np. grzybica,
- świerzb uszny,
- pastereloza, która jest zakażeniem układu oddechowego,
- biegunki, które często wywołane są złą dietą,
- enteropatia, która jest patologicznym stanem w obrębie jelit,
- wady zgryzu i ropnie,
- kręcz szyi tła zakaźnego bądź urazowego.
Może również zachorować na tularemię, która jest nazywana „gorączką zajęczą”. Jest to choroba spowodowana zakażeniem bakteryjnym. Schorzeniem królików jest również pasożytnicza choroba encefalitozoonoza.
Żywienie i zdrowie króliczka miniaturowego przekłada się na długość jego życia. Troskliwa opieka oraz higieniczne warunki zapewnią mu prawidłowe funkcjonowanie w niewoli. Nie należy podawać zwierzętom lekarstw, które przeznaczone są dla człowieka. Nie wolno jest również leczyć zwierząt samodzielnie. W przypadku choroby należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]