GeoZoo » Kot » Świerzbowce u kota
Świerzbowce u kota

Świerzbowce u kota

Świerzbowce u kota to jeden z gatunków roztoczy. Jest najczęściej spotykany u kociąt. Może również zainfekować dorosłego kota. Mogą być przyczyną nieprawidłowego rozwoju i złego samopoczucia. Koty mogą cierpieć na skutek inwazji wielu pasożytów. Świerzbowce są pasożytami ssaków i ptaków, a także człowieka.

Świerzbowce u kota może być naskórny i uszny. Zarażony kot drapie się, ponieważ świerzbowiec powoduje świąt i ból. Świerzbowca usznego można zdiagnozować na podstawie mikroskopowego badania  wymazu z kociego ucha. Łagodny przebieg choroby można leczyć kroplami lub maścią, o czym powinien zadecydować lekarz weterynarii.

Rozwój świerzbowca

Świerzbowce u kota jest pasożytem zewnętrznym, który nie jest owadem, ale pajęczakiem. Jest bardzo małych rozmiarów, prawie niewidoczny gołym okiem. Jego rozmiary dochodzą do 0,8 milimetra. Świerzbowiec naskórny żyje drążąc korytarze w naskórku kota. Jego pożywieniem są komórki naskórka i płyn tkankowy. Składa jaja, które przeistaczają się w larwy.

Świerzbowiec uszny umiejscawia się w zewnętrznym przewodzie słuchowym, atakując małżowinę uszną. Pełny rozwój samicy świerzbowca naskórnego i usznego trwa trzy tygodnie, a samca dwa tygodnie. Świerzbowce poza żywicielem są w stanie przeżyć do 21 dni. Świerzbowce naskórne rozmnażają się szybko i rozprzestrzeniają na coraz większe połacie skóry.

Powodują jej sztywność, pomarszczenie i wypadanie sierści. Najczęściej pasożyty te atakują koty zaniedbane i wychudzone lub bytujące w dużych skupiskach. U tych zwierząt naskórek narasta bardzo wolno. Z tego powodu koty te nie są w stanie zrzucić zainfekowaną warstwę naskórka, zanim pasożyty wdrążą się głębiej.

Świerzbowiec uszny kotów

Świerzbowce u kota mogą być uszne. Podobnie jak poprzedni gatunek powoduje u kotów ogromne dolegliwości. Wywołuje nieznośny świąd i ból. Koty mogą w takiej sytuacji rozdrapywać sobie uszy do krwi, obnażając czasami chrząstkę małżowiny. Po rozpoznaniu choroby należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Trzeba smarować wnętrze małżowin usznych kota lub wpuszczać specjalistyczne krople do uszu. Wszystkie te zabiegi wymagają powtarzania co kilka dni. Przebieg leczenia trwa dłuższy czas, aż do ustąpienia świądu. Kiedy kot przestaje drapać uszy przednimi łapkami i nie potrząsa głową można zakończyć leczenie.

Oznaką świerzbowca może być również nietypowe ułożenie uszu i ocieranie się kota uszami o meble. Trzeba również pamiętać, że niektóre preparaty niszczą dorosłe świerzbowce, ale nie uszkadzają jaj.  Z tego względu może okazać się, że leczenie pod nadzorem lekarza weterynarii należy powtórzyć.

Nie wolno zapominać, że świerzbowiec uszny może być przeniesiony na inne zwierzęta. Najczęściej na psa czy fretkę. Niezwalczane świerzbowce doprowadzają kota do wielkich cierpień, a nawet mogą być przyczyną jego śmierci. Świerzbowce uszne częściej występują u kota niż u psa.

Świerzbowce u kota wywołują cierpienia psychiczne i fizyczne. Z tego względu należy regularnie sprawdzać skórę i sierść zwierzęcia. Kocie świerzbowce nie atakują ludzi. Pasożyty u kota wywołują wiele groźnych chorób dla zdrowia, a nawet życia kociego przyjaciela. Po każdym spacerze opiekun powinien sprawdzać skórę i uszy zwierzęcia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top