GeoZoo » Kot » KONFLIKTY MIĘDZY KOTAMI
Konflikty między kotami

KONFLIKTY MIĘDZY KOTAMI

Konflikty między kotami zdarzają się często wśród kotów dzikich, a także między kotami żyjącymi w warunkach domowych, chociaż są to zwykle małe nieporozumienia, które kończą się przeważnie trzepnięciem łapką i syczeniem.

Konflikty miedzy kotami są nieuniknione wśród kotów żyjących na wolności, ponieważ posiadają one wrodzony i silny instynkt terytorialny. Nierzadko groźnie ostrzegają intruzów, którzy znaleźli się w ich rewirze, a następnie wyrzucają ich ze swojego terytorium.

Takie zachowania nie można całkowicie wyeliminować, ale można je ograniczyć, nie wypuszczając swojego kota domowego z domu, wczesnym rankiem, późnym wieczorem czy nocą, ponieważ w tym czasie dochodzi do najczęstszych kocich kłótni.

Zachowania agresywne

Koty nierzadko wykazują zachowania agresywne. Jest to często forma aktywności łowieckiej lub zabawy. Niejednokrotnie człowiek błędnie odczytuje sygnały wysyłane przez kota, które ma podłoże w nudzie.  Nie należy zapominać, że niektóre zachowania agresywne są uzasadnione i zgodne z naturą zwierzęcia.

Agresja może być wywołana statusem w grupie danego osobnika, spowodowana strachem czy walką samców o terytorium lub kocicę.

Istnieją agresje spowodowane instynktem macierzyńskim, w sytuacji gdy matka broni swojego potomstwa. Zdarzają się konflikty pomiędzy kotami mające formę nękania jednego osobnika przez drugiego lub grupę.

Przyczyną kociego mobbingu jest często nuda panująca wśród kotów, co jest bardzo uciążliwe dla kota nękanego. Zachowania agresywne wynikają również z drapieżnictwa i w sytuacji silnego stresu kota. Ponadto zdarza się agresja samoistna i wyuczona. Trudno jest ustalić źródło agresji samoistnej, którą należy zaliczyć do agresji groźnych.

Agresje, których nieznane są przyczyny mogą być związane ze zmianami neurochemicznymi, które zachodzą w kocim mózgu.

Zaburzenia takie wymagają porady weterynarza i kończą się zwykle badaniami diagnostycznymi oraz podawaniem leków. Agresję lękową mają często genetycznie zakodowaną kociaki urodzone w dzikim środowisku, które raczej nie nadają się na domowe pupile. Przejawem pozycji lękowej jest skulona pozycja i spłaszczone uszy.

Oznaką agresji lub strachu jest koci grzbiet i nastroszona sierść. Kocięta ćwiczą te pozycje w zabawie, żeby w razie potrzeby wydać się przeciwnikowi większym, a tym samym bardziej groźnym kotem. Zestresowany kot ma uszy skierowane do tyłu, a wąsy lekko do przodu, a przestraszony osobnik posiada przymrużone oczy, uszy spłaszczone i wąsy skierowane do przodu.

Konflikty między kotami

Konflikty kotów domowych

Pomiędzy kotami żyjącymi w warunkach domowych także dochodzi do konfliktów, które mają słabsze nasilenie, niż wśród kotów dzikich. Przeważnie jednak relacje między nimi są przyjazne, a nawet niektóre są ze sobą bardzo blisko związane. Bywają koty nierozłączne, myjące się wzajemnie, uczestniczące we wspólnych zabawach, a nawet śpiąc przytulone są do siebie.

Niektóre koty są jednak wobec siebie wyjątkowo agresywne i wówczas powinny być rozłączone.

Każdego z nich należy przenieść do oddzielnego pokoju i poświecić im czas na zabawę. Poza tym trzeba przyzwyczajać pupile do korzystania z transporterów i tam podawać każdemu pokarm. Dopiero po tygodniu można wynieść koty o tej samej porze karmienia do jednego pokoju i umieścić ich transportery w dwóch przeciwległych końcach.

Każdy z nich powinien spożywać pokarm w swoim transporterze. Kiedy pupile przyzwyczają się już do przebywania w jednym pokoju, można zmniejszać stopniowo dystans pomiędzy nimi. Jeżeli zwierzęta będą zachowywały się spokojnie w odległości około dwóch metrów, to należy pupile zacząć karmić poza transporterami.

Jeżeli żaden z nich nie będzie przejawiał agresji, to po założeniu każdemu z nich smyczy i szelek należy koty obserwować, a na każdy przejaw agresji trzeba reagować głośnym krzykiem lub użyć pistoletu na wodę. Spokojne zachowanie kotów należy nagradzać. Po pewnym czasie stanie się możliwe pozostawienie dwóch pupili w jednym pokoju, ponieważ będą w końcu zdolne do wspólnego współżycia. 

Koty przejawiają niekiedy trudne zachowania, ale można sobie z nimi poradzić, kiedy znane są ich przyczyny i wiadomo jest, jak na nie reagować.

System socjalizacji kotów jest przeważnie bardzo skuteczny. Należy pamiętać, że koty wydają krzyk, gdy są przestraszone lub atakowane. Głośno zawodzą i wyją, kiedy pragną odstraszyć intruza.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie